Po treh dneh intenzivnih pogajanj sta vodstvo in sindikat IG Metall dosegla dogovor o kolektivni pogodbi, ki velja do leta 2030. V skladu s tem dogovorom se bo zaposlenim v nemškem industrijskem velikanu Thyssenkrupp Steel Europe delovni čas skrajšal na 32,5 ure na teden, ukinila se bo pravica do regresa, znižal se bo znesek jubilejnega dodatka, na koncu pa se bodo njihove plače znižale v povprečju za približno osem odstotkov, poroča spletna stran Fenix magazin.
Prihranki, ki jih s temi ukrepi želijo doseči, se nanašajo na zmanjšanje letnih stroškov dela za znesek v razponu več sto milijonov evrov.
Pred dogovorom je IG Metall opozarjal na seznam ukrepov, ki je po njihovih navedbah znašal približno 200 milijonov evrov, zdaj pa trdijo, da se je ta številka skoraj prepolovila.
Načrtovana tudi odpuščanja
Poleg tega so bili potrjeni načrti za veliko število odpuščanj.
Do leta 2029 naj bi zaradi zaprtja nekaterih obratov ukinili 1600 delovnih mest v proizvodnji, v drugih delih skupine pa naj bi do leta 2028 ukinili še 3700 delovnih mest. Čeprav se je prej govorilo o "okoli 5000" odpuščanjih, novi podatki kažejo na skupno 5300 delovnih mest manj. Z načrtovano prodajo delov podjetja naj bi se število zaposlenih zmanjšalo s sedanjih 26.300 na manj kot 16.000.
Podjetje in sindikat sta se dogovorila, da ne bo prisilnih odpuščanj. Namesto tega je načrtovan socialni načrt, ki vključuje odpravnine in druge ukrepe za ublažitev posledic prestrukturiranja, vse pa naj bi bilo dogovorjeno do septembra.

Krizo, v kateri se je znašlo podjetje Thyssenkrupp Steel, povzroča upad industrijske dejavnosti, visoki stroški energije in pritisk poceni jekla iz Azije. Podjetje v odgovor načrtuje zmanjšanje proizvodnih zmogljivosti – s sedanjih 11,5 milijona ton na leto na med 8,7 in 9 milijoni ton. Tovarna v Bochumu naj bi se zaprla že leta 2028, medtem ko je načrtovano zaprtje tovarne Kreuztal-Eichen zaenkrat začasno odloženo.
Medtem ko vodstvo trdi, da so ti ukrepi nujni za zagotovitev trajnosti poslovanja in prihodnjih naložb, sindikati poudarjajo, da so se na težke kompromise dogovorili le zato, da bi ohranili delovna mesta in zagotovili prihodnost preostalih tovarn. Končno odločitev o sprejetju sporazuma morajo še sprejeti člani sindikata, izvedba ukrepov pa bo odvisna tudi od pripravljenosti matične družbe Thyssenkrupp, da zagotovi potrebna finančna sredstva.
Vir: Fenix magazin
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV