
Že konec februarja je Bela hiša uslužbencem vladnih zveznih agencij podala navodila, da v 30 dneh s službenih naprav odstranijo aplikacijo TikTok. Tako sledijo odločitvi ameriškega kongresa, da prepove uporabo aplikacije kitajskega podjetja.
Nato je sledila odločitev kanadskih oblasti, Evropskega parlamenta in Evropske komisije.
Zakaj prepoved TikToka?
Medtem ko ZDA in države EU precej dobro uporabljajo Facebook in druga družbena omrežja za zbiranje podatkov o svojem prebivalstvu, so zelo skeptične do tega, da Kitajska počne enako.
V zadnjem času jih vse bolj skrbi, da TikTok v lasti kitajskega podjetja Bytedance ogroža varnost in zasebnost svojih zahodnih uporabnikov ter podatke pošilja kitajskim komunističnim oblastem.
Kanada je svojo odločitev utemeljila z argumentom, da jo skrbi varnost. "Čeprav so tveganja uporabe te aplikacije jasna, trenutno nimamo dokazov, da so bili vladni podatki ogroženi," je v izjavi zapisala kanadska vlada.
Za prepoved so se odločile tudi danske oblasti in nato še evropske institucije, saj naj bi obstajala nevarnost vohunjenja.
Vodstvo TikToka trdi, da nihče iz ZDA, EU ali Kanade ni stopil v stik s podjetjem glede suma zlorabe uporabniških podatkov. Glavni strah je, da bo ByteDance, lastnika TikToka, kitajska vlada morda prisilila, da preda osebne podatke svojih uporabnikov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV