Januarja je uradni Peking sporočil, da se je kitajski bruto domači proizvod (BDP) lani povečal za 5,2 odstotka. Gre za eno najpočasnejših gospodarskih rasti na Kitajskem, ki so jo zabeležili v zadnjih 30 letih. Leta 2022 je bila sicer triodstotna, kar je bila še posledica pandemije, kar pomeni, da je lanski BDP kar dober. A treba je vedeti, da je Kitajska v prejšnjem desetletju beležila gospodarske rasti na ravni šestih ali sedmih odstotkov.
Rast v višini 5,2 odstotka je sicer presenetila tudi uradni Peking, a tudi pričakovanja Mednarodnega denarnega sklada in drugih vodilnih finančnih ustanov. Kitajsko gospodarstvo pestijo številne težave, vključno z deflacijo, manjšim izvozom in padcem delniškega trga. Zaskrbljujoča so tudi zadnja dogajanja na nepremičninskem trgu.
Strokovnjaki že dolgo dvomijo o verodostojnosti gospodarskih poročil Pekinga

Finančni analitik Hideo Tamura, ki piše za japonski časnik Sankei Shimbun, trdi, da je Kitajska ponaredila gospodarske številke, poroča Newsweek.
Tamura je svojo oceno dejanske uspešnosti kitajskega gospodarstva osredotočil na nepremičnine, neto izvoz in potrošnjo prebivalstva.
Nepremičnine predstavljajo več kot 10 odstotkov kitajskega BDP. Če pa upoštevamo povezane sektorje, kot je povpraševanje po električnih izdelkih, se ta številka poveča na 30 odstotkov. Na podlagi naložb v nepremičnine, ki so od leta 2022 padle za 16,7 odstotka, Tamura sklepa, da je to zrušilo BDP za vsaj pet odstotnih točk.
Kar zadeva podatke o neto izvozu, je Tamura prišel do svoje ocene tako, da je skupni uvoz odštel od celotnega izvoza. Neto izvoz se je v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za skoraj tretjino. Ker ta kategorija predstavlja približno tri odstotke kitajskega BDP, je izračunal, da je povzročila zmanjšanje kitajskega BDP za eno odstotno točko.
Tretja kategorija, potrošnja gospodinjstev, predstavlja skoraj 40 odstotkov kitajskega BDP. To kategorijo je bilo treba oceniti iz prodaje blaga za široko porabo, ker uradni podatki niso bili objavljeni. Tamura je to ugotovil na podlagi celotne maloprodaje potrošniških izdelkov. Poraba gospodinjstev naj bi bila lani višja za 7,2 odstotka, kar bo povečalo BDP za približno 2,8 odstotka.
Tamura negativno stopnjo inflacije oziroma deflacije ocenjuje na en odstotek. Na splošno se je kitajski BDP po njegovem mnenju skrčil za več kot dva odstotka, prilagojeno inflaciji, in več kot tri odstotke, neprilagojeno.
"Ponarejanje in prikrivanje informacij ne more pomagati. To bo le povečalo obseg tveganih naložb na Kitajskem," je opozoril Tamura. Japonska podjetja, ki še vedno upajo na okrevanje kitajskega gospodarstva, je pozval, naj "popolnoma opustijo naložbe na Kitajskem" in se vrnejo domov.
"Mednarodni finančni svet glede Kitajske je poln laži in prevar, deflacijske recesije in negativne rasti," je zapisal Tamura.
Opozoril je, da bosta "krčenje in padec kitajskega trga resen udarec za mednarodni finančni kapital" in citiral Bloombergovo poročilo z dne 26. januarja, v katerem je multinacionalna investicijska banka Citigroup Kitajski svetovala, naj devalvira svojo valuto v primerjavi z japonsko.
Ravno nasprotno je na letošnjem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu pozival kitajski premier Li Qiang. "Izbira kitajskega trga ni tveganje, temveč priložnost," je poudarjal in s tem skušal nazaj privabiti mednarodne vlagatelje.
Spomnimo tudi, da je konec januarja sodišče v Hongkongu odredilo stečaj kitajskega nepremičninskega velikana Evergrande, o katerem smo na Cekin.si že poročali. Družba bo sicer na Kitajskem še naprej delovala, vztraja vodstvo.
Povzeto po TPortal.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV