Glede na poročilo 42 odstotkov direktorjev z vsega sveta pričakuje, da se bo število zaposlenih v naslednjih 12 mesecih povečalo za pet ali več odstotkov, kar je dobrih dvakrat več od deleža tistih, ki pričakujejo zmanjšanje števila zaposlenih (17 odstotkov) in nekaj več od 39 odstotkov lani, so sporočili iz PwC Slovenija.
Čeprav so direktorji optimistični glede svetovnega gospodarstva, pa makroekonomska nestanovitnost (29 odstotkov) in inflacija (27 odstotkov) globalno ostajata glavni tveganji za aktualno poslovno leto, pri čemer obstajajo razlike med regijami.
Tako največje tveganje na Bližnjem vzhodu ter v Srednji in Vzhodni Evropi predstavlja geopolitični konflikt, medtem ko Zahodno Evropo skrbijo predvsem makroekonomska nestanovitnost, kibernetsko tveganje, pomanjkanje kvalificiranih delavcev ter inflacija. Inflacija je prvi razlog za skrb med vodilnimi v Afriki, medtem ko se mnenja direktorjev v Severni Ameriki in regiji Azija-Pacifik ujemajo s svetovnimi povprečji.
"Letošnje ugotovitve poudarjajo ostro nasprotje – voditelji podjetij po vsem svetu so optimistični glede leta, ki je pred nami, vendar se tudi zavedajo, da morajo na novo izumiti, kako ustvarjajo in zagotavljajo dodano vrednost," je raziskavo pospremil globalni predsednik mreže PwC Mohamed Kande.
Podobno kot že v zadnjih dveh raziskavah tudi tokrat štirje od desetih direktorjev menijo, da njihovo podjetje ne bo sposobno preživeti dlje od naslednjega desetletja, če bo vztrajalo pri sedanjem načinu poslovanja. Med njimi jih 42 odstotkov kot dejavnik največjega vpliva na ekonomsko sposobnost preživetja navaja prevelike zasuke v zakonodajnih pogojih. Obenem so skoraj štirje od desetih navedli, da so v zadnjih petih letih začeli tekmovati v novih sektorjih.
Vodilni menedžerji medtem opažajo oprijemljive učinke generativne umetne inteligence. Tako jih je 56 odstotkov poročalo o povečanju učinkovitosti, medtem ko je približno ena tretjina beležila tudi povečanje dobičkonosnosti in prihodkov. Ovira za širšo uporabo umetne inteligence sicer ostaja zaupanje vanjo. Tako je le tretjina izvršnih direktorjev izjavila, da imajo visoko stopnjo zaupanja v vgradnjo tovrstne tehnologije v ključne procese v svojem podjetju, ugotavlja raziskava.
Ker podnebni prehod še naprej močno vpliva na podjetja, tudi direktorji ukrepajo. Glede na raziskavo za naložbe, povezane s podnebjem, obstaja šestkrat večja verjetnost, da bodo sprožile povečanje kot zmanjšanje prihodkov. Poleg tega sta skoraj dve tretjini poročali, da so naložbe, povezane s podnebjem, zmanjšale stroške ali pa niso imele pomembnega vpliva na stroške. Vseeno pa ostaja kar precej izzivov pri uvajanju tovrstnih naložb, med katerimi so direktorji izpostavili zlasti regulativno zapletenost.