Cekin.si
Donald Trump

Gospodarstvo

Trumpove carine in vpliv na globalno trgovino: kaj napoveduje WTO?

STA
04. 04. 2025 03.11
0

Svetovna trgovinska organizacija (WTO) opozarja na potencialne posledice napovedanih ameriških carin na svetovno gospodarstvo. Generalna sekretarka Ngozi Okonjo-Iweala izraža zaskrbljenost glede zmanjšanja obsega svetovne trgovine in poziva k umirjanju napetosti. Analiza kaže, da bi lahko ukrepi zmanjšali trgovino za en odstotek, kar predstavlja negativno spremembo v primerjavi s prejšnjimi ocenami. Opozorjeno je tudi na nevarnost stopnjevanja v carinsko vojno.

Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump v sredo napovedal številne carine, ki so tudi višje od pričakovanj, je Ngozi Okonjo-Iweala opozorila, da bodo ameriški ukrepi imeli velik vpliv na svetovno trgovino in obete gospodarske rasti.

Trump je v sredo napovedal uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, kar bo začelo veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo uveljavljene prihodnjo sredo, 9. aprila. Za EU bodo veljale 20-odstotne carine.
Trump je v sredo napovedal uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, kar bo začelo veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo uveljavljene prihodnjo sredo, 9. aprila. Za EU bodo veljale 20-odstotne carine.FOTO: Profimedia

"Dogodki se hitro odvijajo, naše prve ocene pa kažejo, da bi ti ukrepi, skupaj s tistimi, ki so bili uvedeni od začetka leta, lahko pripeljali do tega, da bi se obseg svetovne trgovine z blagom v letošnjem letu zmanjšal za en odstotek," je zapis generalne sekretarke WTO povzela francoska tiskovna agencija AFP.

Ta ocena je za štiri odstotne točke slabša od dosedanjih ocen WTO, je povedala Okonjo-Iweala.

Člane WTO je zato pozvala, naj odgovorno obvladujejo napetosti, do katerih je prišlo zaradi ameriških ukrepov. "Zelo sem zaskrbljena zaradi trenutnega stanja in možnosti stopnjevanja v carinsko vojno s ciklom povračilnih ukrepov, ki vodijo v nadaljnje zmanjšanje trgovine," je zapisala Okonjo-Iweala.

Poudarila je, da kljub ameriškim ukrepom velika večina svetovne trgovine še vedno deluje v okviru tako imenovanega statusa "držav z največjimi ugodnostmi", ki državam prepoveduje diskriminacijo med svojimi trgovinskimi partnerji. "Naše ocene kažejo, da ta delež trenutno znaša 74 odstotkov, medtem ko je bil na začetku leta 80-odstoten," je dejala Okonjo-Iweala.

Ob tem je izpostavila, da je bil WTO ustanovljen ravno za take trenutke, in sicer "kot platforma za dialog, za preprečevanje stopnjevanja trgovinskih konfliktov ter za podporo odprtemu in predvidljivemu trgovinskemu okolju".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861