Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju

Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju

STA
16.01.2025, 4:29
0
Ocene slovenskega poslovnega okolja se med tujimi investitorji slabšajo, je pokazala raziskava Centra za mednarodne odnose na FDV. Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov. Podjetja kot ovire izpostavljajo zapletene birokratske postopke, neugoden davčni sistem, politiko in kompleksno zakonodajo.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Več kot 14 odstotkov podjetij načrtuje selitev dela dejavnosti iz Slovenije. Med podjetji, ki načrtujejo selitev, so predvsem velika in proizvodna podjetja ter pretežni izvozniki, kaže najnovejša raziskava o izkušnjah s slovenskim poslovnim okoljem med tujimi investitorji, ki jo je pripravil Center za mednarodne odnose na ljubljanski Fakulteti za družbene vede (FDV).

Kot še izhaja iz raziskave, dobra polovica anketiranih podjetij za letošnje leto načrtuje investicije, pri čemer je ocenjena vrednost načrtovanih investicij 3,8 milijona evrov, kar je nižje od načrtovanih 4,42 milijona evrov za leto 2023.

Kljub zmanjšanju vloge slovenskih podjetij v multinacionalnih mrežah ta povečini še vedno igrajo razvojno vlogo.

Po raziskavi tuji investitorji pri prednosti slovenskega okolja izpostavljajo predvsem strokovnost, znanje in visoko kvalificiranost kadrov ter geografsko lego in dostopnost do dodatnih trgov, "pri čemer prednosti lokacije izginjajo," so navedli.

Gospodarski kazalniki
Gospodarski kazalnikiFOTO: Shutterstock

Kot politično oviro vlagatelji izpostavljajo visoke davčne obremenitve dela, pri zakonodaji pa davčno in delovno zakonodajo. Podjetja so kritična tudi do negativnega odnosa do kapitala in podjetništva, ki je po njihovem mnenju prisoten v družbi, ter do podpornih institucij, "pri čemer si želijo njihovo večjo strokovnost in odzivnost, pa tudi profesionalnost in odgovorno delovanje politikov," so pojasnili.

PREBERI ŠE

OZS pričakuje krizne ukrepe in celostno obravnavo reform. Kako nemška kriza vpliva na nas?

Med zunanje dejavnike z najbolj negativnim vplivom na poslovanje so anketirana podjetja izpostavila cene energentov, logističnih storitev ter surovin in delov. Razvoj umetne inteligence je eden redkih zunanjih dejavnikov, zaradi katerih podjetja, ki delujejo na področjih, kjer je umetna inteligenca v uporabi, pričakujejo predvsem pozitivne vplive, kot so večja produktivnost, optimizacija poslovnih procesov ter hiter dostop do podatkov in analitike.

Upad tujih neposrednih investicij je opazen tudi globalno in v drugih evropskih državah

Evropa je leta 2023 zabeležila najnižje prilive med vsemi kontinenti, okoli 16 milijard dolarjev, kažejo podatki iz Svetovnega investicijskega poročila Organizacije združenih narodov.

Težave ima tudi Nemčija, kar se odraža v srednji in vzhodni Evropi, ki se vse bolj usmerja v pridobivanje tujih neposrednih investicij iz Azije.

Globalni svetovni tokovi tujih neposrednih naložb so se leta 2023 zmanjšali za dva odstotka. To znaša približno 1300 milijard ameriških dolarjev, kar Združeni narodi pripisujejo trgovinskim oviram in sporom, geopolitični nestabilnosti in upočasnitvi svetovnega gospodarstva. "Vlagatelji vedno bolj poudarjajo stabilnost in varnost, pri čemer je opazen premik investicij v politično stabilne regije," so dodali.

PREBERI ŠE

Cene na Kitajskem nespremenjene že skoraj dve leti. Potrošniki veseli, gospodarstvo malo manj