Zakaj zahodne sankcije zoper rusko gospodarstvo niso delovale?

Zakaj zahodne sankcije zoper rusko gospodarstvo niso delovale?

M.M.
16.03.2024, 4:53
0
Sveženj sankcij EU in ZDA naj bi oslabil rusko gospodarstvo. Namesto tega se je prilagodilo in ostaja trdno ravno v času, ko Vladimir Putin upa na ponovno izvolitev na predsedniški položaj.

Odpornost ruskega gospodarstva je nedvomno ključna točka, ki predsednika Vladimirja Putina, ki Rusijo neprekinjeno vodi od leta 1999, bodisi kot predsednik bodisi kot predsednik vlade, drži pokonci. 

A vsi so upali, da ne bo tako. 

Po invaziji na Ukrajino leta 2022 so številna velika podjetja zapustila Rusijo, EU in ZDA pa sta uskladili več svežnjev sankcij, katerih cilj je bil vplivati na rusko gospodarstvo in posredno pomagati Ukrajincem pri njihovih vojnih prizadevanjih.

Eskalacija v popolno vojno leta 2022 ni bila začetek konflikta. Ta se je začel z invazijo in priključitvijo Krima leta 2014, poroča spletna stran Euronews Business

Rusija je bila pripravljena

Združene države Amerike in Evropska unija so takrat že uvedle diplomatske, gospodarske in finančne sankcije proti Rusiji. Čeprav so bile blažje od sedanjih, je Moskva ta opozorila vzela resno in se zavedala, da bi popoln napad na Ukrajino pomenil dodatne, strožje ukrepe.

Rusija je zato pripravila svoje gospodarstvo na prehod na vojno gospodarstvo. Še naprej je utrjevala svoje finančne in energetske trge ter se obračala na vzhodne zaveznike, kot je Kitajska, na primer s plinovodom ESPO, poroča omenjena spletna stran.

"Če je Rusija res izolirana od tako imenovanega Zahoda, ima veliko močnih zaveznikov drugje, s katerimi vzdržuje dobre odnose - na primer z večino svojih neposrednih sosed, ki so bile nekoč del Sovjetske zveze. Zaradi takšnih partnerjev je trgovanje z Evropo še vedno mogoče, čeprav z določenimi prilagoditvami," piše omenjena stran. 

Tudi priprave na izvajanje sankcij so trajale nekaj časa, Rusija pa je imela 12 mesecev časa, preden so začeli veljati ukrepi EU, ki prepovedujejo rusko nafto. V tem času se je Rusija dodatno pripravila na nove razmere. 

Nafta drži rusko gospodarstvo nad vodo

Rdeči trg
Rdeči trgFOTO: Thinkstock

 

Kljub sankcijam Rusija ostaja ena največjih izvoznic nafte na svetu in ima koristi od lanskoletne odločitve Savdske Arabije, da zmanjša izvoz surove nafte. Do takrat je bila kraljevina prva izvoznica nafte na svetu, poroča Euronews Business

"Po trenutni ceni nafte Brent, ki znaša nekaj več kot 80 dolarjev, proračun z davki na nafto zasluži dovolj denarja za financiranje vojaškega industrijskega kompleksa, socialne porabe in drugih proračunskih postavk s primanjkljajem, manjšim od 1 % BDP," je pojasnil Christopher Weafer, direktor evrazijskega svetovalnega podjetja Macro-Advisory.

"To si lahko privoščijo iz nakopičenih finančnih rezerv. Prihodki od nafte so ključnega pomena kot 'dejavnik nihanja'." Weafer je poudaril, da je 20-odstotna devalvacija rublja v primerjavi z ameriškim dolarjem, do katere je prišlo lani, povečala izvozne prihodke Rusije, saj je izvoz nafte vezan na ameriško valuto, ne glede na valuto, uporabljeno pri transakciji.

Na splošno zadovoljno prebivalstvo

PREBERI ŠE

Najrevnejša država EU se pripravlja na konec vojne v Ukrajini

Ruska država, katere sistem upravljanja je že desetletja trdno zasidran in omogoča določeno stabilnost, vnaša ogromne količine denarja med prebivalstvo. Tu je podpora družinam več sto tisoč nabornikov Rusov, vključno s tistimi, ki se niso nikoli vrnili iz Ukrajine. Vojaška mobilizacija je eden od dejavnikov, ki je povzročil sedanje pomanjkanje delovne sile, kar pomeni, da je delovna mesta lahko najti in obdržati.

V zadnjem letu so se plače močno zvišale, pri čemer se je večini, tudi tistim z najnižjimi dohodki, po zaslugi denarja, ki ga je prispevala država, plača zvišala za 20 odstotkov. To uravnava učinke inflacije, ki ostaja nad ciljno vrednostjo in je februarja znašala 7,7 odstotka, poroča omenjena stran.

To "spodbuja okrevanje potrošniških sektorjev ter splošni občutek stabilnosti in zaupanja," je dejal Christopher Weafer, "saj imajo ljudje denar, ki ga lahko zapravijo."

Pomanjkanje zaradi zahodnih sankcij ni več težava, saj so priljubljene zahodne izdelke na policah zamenjali ruski izdelki.

"Kar zadeva vojno v Ukrajini, če celotna Rusija ne verjame v celoti propagandi vlade, jo je večina vsaj sprejela. Napoved, da ne bo novega kroga mobilizacije, je mnoge pomirila. Za ostale so protesti še naprej prepovedani, disidentski glas pa utišan - kar ni nič novega," poroča Euronews Business.

Ali bodo trenutne razmere trajale dolgo?

V bližnji prihodnosti da, dodajajo. Vendar bi lahko razvoj naftnega trga močno vplival na prihodke Rusije, bodisi zaradi manjšega obsega izvoza bodisi zaradi nižjih cen sodčka.

"Potem bi morala vlada na nekaterih področjih zmanjšati porabo, saj si ne more izposojati denarja in ne bi želela preveč ali prehitro zmanjšati finančnih rezerv," je dejal Weafer. 

Pred letom 2030 se bo država soočila z drugo težavo, in sicer z demografskim upadom. Podobno kot drugod po svetu se tudi v Rusiji zmanjšuje število prebivalcev in delovne sile. Čeprav se te težave zavedajo, ga trenutno še uspešno pometajo pod preprogo, saj so vlado zaposlovale nujnejše zadeve, kot so priprava in ohranjanje gospodarstva ob napadu na sosednjo državo.

Povzeto po Euronews Business