Glavni izvršni direktorji vodilnih evropskih podjetij so leta 2023 zaslužili 110-krat več kot običajni delavec v Evropski uniji. Povprečni prejemki izvršnih direktorjev v 100 največjih evropskih podjetjih, vključno s plačami in bonusi, so znašali 4,15 milijona evrov, medtem ko je povprečna plača delavca v EU znašala 37.863 evrov na leto.
Koliko torej letno zaslužijo izvršni direktorji največjih evropskih podjetij? In kakšne so plače vodilnih direktorjev v Evropi? Poročilo ameriškega svetovalnega podjetja Mercer "Prejemki upravnih odborov in direktorjev v Evropi" razkriva plače, bonuse, prakse in trende. Poročilo temelji na podatkih 100 največjih podjetij, ki kotirajo na seznamu STOXX 600, in sicer na dan 1. januarja 2024. V poročilu so navedena podjetja, ki poslujejo na naslednjih trgih: Belgija, Danska, Finska, Francija, Italija, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Španija, Švedska, Švica in Združeno kraljestvo.
Po podatkih iz poročila je bila mediana plače direktorjev med 100 največjimi podjetji 1.571.000 evrov.
Najvišja možna nagrada je znašala 200 odstotkov plače, dejansko izplačane nagrade pa so dosegle 82 odstotkov najvišje možne plače. Tako so skupni prejemki znašali več kot 4 milijone evrov (4.147.440 evrov), poroča spletna stran EuroNews.
V spodnjem kvartilu je mediana plač znašala 1.328.000 evrov, v zgornjem kvartilu pa 1.896.000 evrov. To kaže, da so nekateri izvršni direktorji morda prejeli skupne prejemke, ki presegajo 5 milijonov evrov.
V podjetjih s tržno kapitalizacijo nad 200 milijard evrov je samo mediana plače znašala 2 milijona evrov.
Nemčija pred Francijo in Združenim kraljestvom po povprečni plači direktorjev
Med 100 največjimi podjetji so Združeno kraljestvo (20), Francija (20) in Nemčija (19) skupaj predstavljale 59 podjetij, skoraj tri od petih. Med ostalimi petimi največjimi evropskimi gospodarstvi je bilo v Italiji osem podjetij, v Španiji pa štiri. Švica se je uvrstila na četrto mesto, saj je bilo vanjo vključenih 14 podjetij.
Poročilo podrobno obravnava pet držav, pri čemer je Nemčija poročala o najvišji povprečni plači izvršnih direktorjev, ki znaša 1.455.000 evrov. Sledita Švedska z 1.360.000 evrov in Francija z 1.275.000 evrov. V Združenem kraljestvu je bila mediana plače generalnega direktorja 1.138.000 evrov, v Italiji pa 1.100.000 evrov.
Mediana prejemkov direktorjev: 4,2 milijona evrov v Franciji in 2,8 milijona evrov v Združenem kraljestvu
Ob upoštevanju stopenj izplačevanja bonusov bi morala mediana prejemkov v Franciji znašati 4,22 milijona evrov, v Združenem kraljestvu pa 2,8 milijona evrov. Te številke odražajo podjetja, vključena v poročilo, in se lahko razlikujejo glede na velikost in sestavo vzorca.
ETUC: Velik razkorak v bogastvu škoduje gospodarstvu in demokraciji
Evropska konfederacija sindikatov (ETUC) je opozorila, da velika premoženjska vrzel škodi gospodarstvu in demokraciji.
Generalna sekretarka ETUC Esther Lynch je ob primerjavi povprečnih prejemkov direktorjev s povprečnimi plačami v Evropi izjavila: "Nespodobna razlika v plačah med direktorji in delavci kaže, da moramo nujno ponovno uravnotežiti gospodarstvo in povečati število zaposlenih, ki so upravičeni do plač, dogovorjenih s kolektivno pogodbo."
Dodala je, da bi pravičnejše plačilo povečalo konkurenčnost in pomagalo odpraviti pomanjkanje delovne sile v Evropi.
V izjavi ETUC je tudi navedeno, da raziskave kažejo, da ljudje, ki so nezadovoljni s svojim plačilom in delovnimi pogoji ter menijo, da imajo le malo vpliva na svoje delovno mesto, pogosteje izgubijo zaupanje v demokratične institucije.
Kako se razlikujejo povprečne plače po Evropi?
Po podatkih Eurostata se je povprečna prilagojena plača na zaposlenega s polnim delovnim časom leta 2023 gibala od 13.503 evrov v Bolgariji, do 81.064 evrov v Luksemburgu, povprečje EU pa je znašalo 3.683 evrov.
Med štirimi vodilnimi gospodarstvi EU so delavci v Nemčiji zaslužili najvišjo povprečno plačo v višini 50.988 evrov, sledi Francija z 4.662 evrov. Italija in Španija sta se približali povprečju EU s plačami v višini 32.749 evrov oziroma 32.587 evrov.
Premoženjska neenakost v Evropi je presenetljivo očitna, poroča EuroNews. Najbogatejših 10 odstotkov prebivalstva obvladuje neverjetnih 67 odstotkov premoženja celine, medtem ko ima spodnjih 50 odstotkov odraslih v lasti le 1,2 odstotka premoženja.
Vir: EuroNews