Po podatkih nacionalne raziskave o nekemičnih zasvojenostih (NIJZ, 2018) je leta 2018 18,4 % Slovencev sodelovalo v igrah na srečo, pri 4,3 % sodelujočih pa so bili že takrat prisotni izraziti znaki zasvojenosti z igranjem. V praksi bi danes to lahko pomenilo, da ima težave, povezane z igrami na srečo, okoli 15.700 odraslih, približno toliko, kot jih živi v srednje velikem slovenskem mestu, kot sta Ptuj ali Trbovlje.
Zabava ali beg?
Meja med sproščenim igranjem in igranjem, ki že kaže prve znake zasvojenosti, ni vedno jasna. Še posebej, ker igranje pogosto spremlja občutek, da imamo situacijo pod nadzorom in iluzijo, da bo prav naslednji krog prinesel olajšanje ali dobiček.
Če se ob naslednjih točkah prepoznate ali pa prepoznate dejanja bližnjega, je morda čas za razmislek:
- Igrate tudi, ko nimate razpoložljivega denarja ali časa
Na igranje začnete gledati kot nekaj prioritetnega, četudi veste, da si tega v danem trenutku ne morete privoščiti, tako finančno kot časovno. To se lahko začne kazati v zamujanju na službene obveznosti, zanemarjanju družine ali trošenju denarja, namenjenega položnicam, hrani ali drugim osnovnim stroškom.

- Igranje uporabljate kot način za ublažitev stresa, jeze ali dolgčasa
Namesto da bi težave reševali ali se z njimi soočali na zdrav način, se lahko začnete zatekati k igranju, da bi vsaj za nekaj časa "odklopili" svet okoli sebe. Igranje tako lahko postane čustvena uteha ali pobeg pred realnostjo.
- Po izgubi se ne ustavite in nadaljujete, da bi nadoknadili izgubljeno
Po vsakem porazu se pojavi občutek, da morate nadaljevati, dokler ne dobite nazaj izgubljenega denarja. Takšna dejanja pogosto vodijo v še večje izgube in začaran krog brez konca.
- O svojem igranju lažete ali ga skrivate pred bližnjimi
Če se znajdete v situaciji, ko o svojih igralnih navadah, času, ki ste ga preživeli ob igranju, ali višini izgub ne želite govoriti oziroma izkrivljate resnico, to pogosto pomeni, da tudi sami slutite, da nekaj ni v redu.
- Občutite neprijetnost, kadar ne igrate, ali krivdo po igranju
Ko ne igrate, občutite razdraženost, nemir ali celo tesnobo. Po igranju pa vas lahko preplavijo občutki obžalovanja, razočaranja ali krivde, še posebej, če ste porabili več denarja, kot ste želeli, ali preživeli več časa za igro, kot ste načrtovali.
Ti znaki še niso diagnoza zasvojenosti, so pa opozorilo, da je dobro narediti premislek, preden igranje začne negativno vplivati na kakovost vašega življenja.

Preverite svoje igralne navade hitro in enostavno
Loterija Slovenije je predstavila spletni test za samoocenjevanje igralnih navad, ki omogoča, da v nekaj minutah preverite, kakšno vlogo ima igranje v vašem življenju in kako odgovoren igralec ste.
Spletni test je usklajen s standardnim, mednarodno prepoznanim orodjem za prepoznavanje prekomernega igranja iger na srečo in je prosto dostopen na spletni strani.
Po končanem testu dobite informacije o tem, ali vam vaše navade zagotavljajo zgolj zabavo ali pa že negativno vplivajo na različne vidike kakovosti vašega življenja. Na podlagi rezultatov lahko uporabite tudi različna orodja za odgovornejše igranje njihovih iger, kot so:
- nastavitev mesečnih in dnevnih limitov,
- dostop do informacij za strokovno pomoč,
- možnost samoprepovedi.

Zakaj je pomembno ukrepati pravočasno?
Loterija Slovenije se zaveda svoje odgovornosti. Čeprav njihove igre veljajo za manj tvegane, se zavedajo povezave med prekomernim igranjem in povečanim tveganjem za razvoj odvisnosti. Zato aktivno spodbujajo varno igranje z organizacijo preventivnih programov, razvojem orodij za zgodnje prepoznavanje prekomernega igranja in omejevanjem dostopa do iger mladoletnim osebam. Igre lahko prinašajo veselje, a le, če imamo jasno postavljeno mejo.
Težave, povezane z igrami na srečo, se pogosto razvijejo tiho, brez velikih opozorilnih znakov. Pomembno je, da znamo prepoznati mejo, kjer začne igranje služiti nečemu drugemu kot veselju. Preverite svoje igralne navade, tudi če igrate redko ali zgolj iz radovednosti, saj si zaslužite igrati brez skrbi.
Sponzorirana vsebina