Pred kratkim je Bill Gates znova javno izjavil, da bo podaril skoraj vse svoje premoženje in do konca leta 2045 zaprl istoimensko humanitarno fundacijo, ki jo je ustanovil skupaj z nekdanjo ženo Melindo French Gates. Zahvaljujoč vrtoglavi rasti tečaja Microsoftove delnice in dividend sta Bill in Melinda od ustanovitve leta 2000 v Gatesovo fundacijo vložila že skupno 60,2 milijarde dolarjev, kar je 53,2 milijarde evrov, poroča spletna stran Forbes.
Nekdanja zakonca sta si s tem utrdila status drugega največjega filantropa v Ameriki. Kljub takšni radodarnosti sta še vedno na 13. in 56. mestu lestvice najbogatejših ljudi na svetu. Premoženje Billa Gatesa je ocenjeno na 113 milijard dolarjev (99,9 milijarde evrov), Melinde French pa na 30,4 milijarde dolarjev (26,9 milijarde evrov).
Kaj pa, če Bill in Melinda nikoli ne bi odkrila filantropije in nikoli ne bi prodala niti ene delnice Microsofta?
Po ocenah revije Forbes bi njuno skupno premoženje danes znašalo 1,5 bilijona dolarjev (1,3 bilijona evrov).
Bill bi s premoženjem v višini 1,2 bilijona dolarjev (več kot bilijon evrov) najverjetneje postal prvi milijarder na svetu tudi po ločitvi leta 2021. To je več kot trikrat več od premoženja najbogatejše osebe v zgodovini Elona Muska. Njegovo bogastvo je ocenjeno na 388 milijard dolarjev (343 milijard evrov).
Melinda bi ob predpostavki, da bi ob ločitvi prejela enak odstotek premoženja, imela okoli 300 milijard dolarjev (265,2 milijarde evrov). S tem bi postala tretja najbogatejša oseba na svetu, takoj za Billom in Muskom.
"Tik preden je Microsoft leta 1986 šel na borzo, je imel Bill v lasti 11,2 milijona delnic podjetja. To je predstavljalo 49-odstotni delež, vreden okoli 200 milijonov dolarjev po ceni prve javne ponudbe (177 milijonov evrov). Če bi obdržal vse delnice v naslednjih štirih desetletjih, bi imela z Melindo danes (po delitvi delnic) 3,2 milijarde delnic. To bi jim prineslo 43-odstotni delež v Microsoftu, vreden 1,4 bilijona dolarjev (1,24 bilijona evrov). Poleg tega bi nekdanji par imel dodatnih 100 milijard dolarjev (88,4 milijarde evrov) denarja iz dividend, po davkih," poroča Forbes.
A Bill Gates ni obdržal svojega deleža v Microsoftu

Namesto tega je postopoma prodajal in daroval delnice. Danes je njegov delež v Microsoftu ocenjen le na 0,9 %. Vreden je 28 milijard dolarjev (24,8 milijarde evrov), kar je četrtina njegovega celotnega bogastva. On in njegov vzajemni sklad Cascade Investments sta večinoma razpršila preostali del svojega portfelja.
Po drugi strani pa naj bi imela Melinda v lasti 380.000 Microsoftovih delnic v vrednosti 170 milijonov dolarjev (150,3 milijona evrov), kar je manj kot 1 odstotek njenega premoženja.
Koliko sta darovala?

Prek fundacije je par doslej humanitarnim organizacijam, ki se ukvarjajo z zdravjem in zmanjševanjem revščine, podelil približno 47,7 milijarde dolarjev, kar je 42,2 milijarde evrov. To je več kot kdorkoli razen Warrena Buffetta, ki je doniral približno 62 milijard dolarjev (54,8 milijarde evrov), in sicer večinoma prek fundacije Gates.
Buffett je dolgo veljal za osebo, ki bo večino svojega premoženja zapustila fundaciji Gates. Vendar pa je novembra 2023 v pismu delničarjem Berkshire Hathaway izjavil, da bo edini upravičenec njegove dediščine dobrodelni sklad, ki ga bodo upravljali njegovi trije otroci. "Fundacija Gates po moji smrti ne bo prejela niti penija," je junija 2023 dejal za Wall Street Journal.
Tudi Melinda French ima druge načrte
Leta 2022 je Melinda vložila 674 milijonov dolarjev (596 milijonov evrov) v novo fundacijo, imenovano Pivotal Philanthropies. Junija 2024, potem ko se je mesec prej zavezala, da bo v treh letih podarila milijardo dolarjev (884,2 milijona evrov) za podporo pravicam žensk in deklet, je napovedala, da bo prejela dodatnih 12,5 milijarde dolarjev (več kot 11 milijard evrov) v dobrodelne namene kot del svoje odločitve, da se umakne iz fundacije Gates.
Izpolniti nameravajo cilje pobude Giving Pledge
Tako Bill kot Melinda ostajata odločena izpolniti cilje pobude Giving Pledge, ki sta jo začela z Buffettom leta 2010. Cilj je spodbuditi druge bogate posameznike, da pred smrtjo ali z oporoko darujejo vsaj polovico svojega premoženja.
"Moji starši so mi pokazali pomen radodarnosti z načinom, kako so porabili svoj čas in vire," je zapisal Bill v svojem pismu. "Ko je prišel čas, da se odločim, kaj bom naredil z Microsoftovim bogastvom, sem vedel, da moram temu slediti. Odločil sem se, da bom podaril veliko večino svojega bogastva, da bi pomagal čim več ljudem."
"Zavedam se absurdnosti tolikšnega bogastva v rokah ene osebe. In verjamem, da je edina odgovorna stvar, ki jo lahko naredim s to vrsto bogastva, da ga delim, na najbolj premišljen in učinkovit način," je dodala Melinda v svojem zapisu.
Vir: Forbes
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV