Kralj Karel je s tem dejanjem javnosti pokazal, kaj si misli o Kate Middleton

Kralj Karel je s tem dejanjem javnosti pokazal, kaj si misli o Kate Middleton

M.M.
25.04.2024, 4:18
0
Valižanska princesa je bila deležna posebne obravnave ...

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Britanski kralj Karel je valižansko princeso imenoval v red častnih spremljevalcev in ji s tem podelil edinstveno priznanje za njeno dolgoletno javno službo. 42-letna Kate Middleton je postala kraljeva spremljevalka organizacije, ki jo je leta 1917 ustanovil kralj Jurij V. za priznanje izjemnih dosežkov na področju umetnosti, znanosti, medicine in javne službe.

Po poročanju časopisa Daily Mail je bila prvič v stoletni zgodovini reda imenovana članica kraljeve družine. Viri pravijo, da je to simbol "velikega spoštovanja", ki ga princesi izkazuje njen tast.

Poleg osebne zahvale za njeno zvesto služenje britanski kroni, odkar se je pred skoraj 13 leti poročila s princem Williamom, je to tudi priznanje za njen prispevek k umetnosti.

Kate je namreč navdušena fotografinja in pokroviteljica Kraljevega fotografskega društva in Nacionalne portretne galerije, navdihnila pa je tudi ganljiv fotografski projekt Hold Still. Imenovanje sicer ni neposredno kraljevo darilo, ampak ga na njegovo priporočilo opravi urad vlade. Red je omejen na 65 članov iz držav Commonwealtha.

Kate Middleton se je pridružila dobri družbi: med trenutnimi člani so David Attenborough, Judi Dench, Ian McKellen, Maggie Smith, Roy Strong, Paul McCartney in JK Rowling.

To še ni vse!

PREBERI ŠE

Pippa Middleton bogatejša celo od bodoče kraljice Kate Middleton

Kralj Karel je opravil kar nekaj novih imenovanj, med temi pa so tudi odlikovanja za štiri višje kraljeve osebe. Kraljica Camilla bo postala velemojstrica in prva ali glavna dama Velikega križa Najodličnejšega reda Britanskega imperija, kar je precej tradicionalno imenovanje za soprogo monarha.

Med dosedanjimi velikimi mojstri so bili princ Filip, vojvoda Edinburški, ki je bil imenovan ob kronanju kraljice Elizabete in je to ostal do svoje smrti leta 2021, ter kraljica Marija in kralj Jurij VI., ko je bil princ Walesa. 

Red britanskega imperija je leta 1917 ustanovil kralj Jurij V., da bi počastil širši del družbe, tako vojaške kot civilne.

PREBERI ŠE

Koliko stanejo evropske krone? Toliko jih plačujejo davkoplačevalci

Čast je prejel tudi princ William, ki je bil imenovan za velikega mojstra Najčastejšega reda Batha, s čimer je sledil stopinjam svojega očeta, ko je bil princ Walesa. Ta starodavni red je leta 1725 ustanovil kralj Jurij I., vendar naj bi prvotno izhajal že iz 8. stoletja, podeljevali pa so ga pripadnikom vojske ali civilne službe za zgledno delo.

Kot je že v navadi na dan svetega Jurija, so bili objavljeni tudi štirje novi spremljevalci najstarejšega britanskega viteškega reda. Ta imenovanja so v kraljevi pristojnosti in se opravijo brez nasveta ali vmešavanja predsednika vlade. Med imenovanimi je tudi vojvodinja Gloucesterska, ki je poročena s pokojnim kraljičinim bratrancem in je še vedno zaposlena v kraljevski družini ter bo postala kraljeva spremljevalka omenjenega reda. Imenovanje bo veljalo kot zahvala za desetletja njenega zvestega dela v imenu monarhinje in več kot 60 dobrodelnih organizacij, ki jih podpira.

Nova viteza spremljevalca sta vrhovni maršal letalstva lord Peach – posebni odposlanec Združenega kraljestva za Zahodni Balkan, ki je bil prej vojaški vodja Nata in načelnik obrambnega štaba ter predsednik skupnega odbora za obveščevalne dejavnosti – in lord Kakkar, predsednik inštituta za raziskave tromboze in predsednik Kraljevega sklada.

Vendar pa je najbolj privlačno imenovanje lorda Lloyda-Webberja, najuspešnejšega živečega skladatelja v Združenem kraljestvu, ki je napisal glasbo za nekatere najslavnejše muzikale na svetu, med drugim Fantom iz opere, Mačke in Jesus Christ Superstar. Je tudi lastnik šestih najbolj znanih londonskih gledališč na West Endu.

Povzeto po Daily Mail

PREBERI ŠE

Princ Harry razkril, kaj je kraljica svetovala Meghan