Kje so Asadove milijarde? 'Kar sledi, je mednarodno iskanje režimskega ...

Kje so Asadove milijarde? 'Kar sledi, je mednarodno iskanje režimskega premoženja'

M.M.
22.12.2024, 4:28
0
Sirski diktator Bašar al Asad naj bi iz sirskega gospodarstva izčrpal milijarde, denar, ki ga opustošena država nujno potrebuje. Poznavalci pravijo, da je Asad svoj pobeg verjetno pripravljal leta in skrival denar.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Nihče zares ne ve, koliko denarja imata strmoglavljeni sirski diktator Bašar al Asad in njegova družina. Verjetno najbližjo oceno realnega stanja je leta 2022 v poročilu kongresu podalo ameriško ministrstvo za zunanje zadeve (State Department). Takrat so navedli, da osebno bogastvo Asada in njegove žene Asme verjetno znaša nekje med 1 oz. 2 milijardi dolarjev (950 milijonov evrov in 1,5 milijarde evrov). Družina Asad ima v lasti nepremičnine v Dubaju, Moskvi in Londonu ter ima na desetine tajnih bančnih računov.

PREBERI ŠE

Bogastvo dinastije al Asad: koliko ima pod palcem pobegli Bašar?

Britanski mediji so denimo poročali, da so oblasti v Veliki Britaniji ob izbruhu sirske državljanske vojne zamrznile Asadov račun s 40 milijoni funtov (48 milijonov evrov) v londonski podružnici mednarodne banke HSBC.

Ocenjeno milijardo dolarjev osebnega bogastva je verjetno le majhen del bogastva družine Asad. Druge bolj špekulativne ocene kažejo, da ima klan tudi 200 ton zlata in premoženje v vrednosti približno 22 milijard dolarjev (21,2 milijarde evrov). Nekateri komentatorji so celo namigovali, da bi lahko bila Asadova skrita mreža premoženja vredna kar 122 milijard dolarjev (več kot 117,5 milijarde evrov).

Negoval podobo človeka iz ljudstva

Prebivalci soseske, kjer je živela družina Asad, so za Washington Post povedali, da je družina vozila običajne avtomobile in obiskovala običajne šole.

Informacije o denarju in sredstvih, ki so jih zasegle oblasti, in sodni primeri, ki vključujejo družinske člane, kot je Asadov bratranec Rami Maklouf, so dodatni pokazatelji, koliko denarja so diktator in njegovi pajdaši odtujili iz sirskega gospodarstva.

Na primer, dokler se ni sprl s klanom, naj bi bil Asadov bratranec Rami najbogatejši človek v Siriji - takoj za Basharjem Assadom. Njegovo bogastvo je bilo ocenjeno med 5 in 10 milijardami dolarjev (med 4,8 in 9,63 milijarde evrov).

Drugemu Makloufovemu sorodniku, Hafezu, so švicarske oblasti leta 2016 zaradi suma pranja denarja zamrznile bančni račun z okoli 3,2 milijona dolarjev (več kot 3 milijarde evrov). In leta 2017 so španske in francoske oblasti zasegle okoli 600 milijonov evrov vredno premoženje (578,2 milijina evrov), ki je pripadalo Asadovemu stricu Rifatu Assadu. To vključuje hotele, restavracije in druge nepremičnine.

Kako so Asadovi "zaslužili" denar?

Zaseg droge v Siriji - za proizvodnjo in razpečevanje naj bi bil odgovoren sirski režim.
Zaseg droge v Siriji - za proizvodnjo in razpečevanje naj bi bil odgovoren sirski režim. FOTO: AP

"Asadovi so neposredno ali posredno vpleteni v skoraj vsako večjo gospodarsko operacijo v državi," je zapisano v poročilu ameriškega zunanjega ministrstva za leto 2022.

Vpleteni so tudi v trgovino z drogami, tihotapljenje orožja in izsiljevanje ter upravljajo prihodke teh dejavnosti prek, kot navaja poročilo, "očitno legitimnih korporativnih struktur in neprofitnih subjektov".

"Zaradi njegovega (Asadovega) nespornega vpliva na javni sektor kot vodja države ima nenadzorovano moč za upravljanje in usmerjanje državnih poslov v podjetja, ki jih nadzoruje prek svojih poslovnih front," sta pojasnila sirski politični ekonomist Karam Shar in politolog Steven Heydemann v dokumentu iz leta 2024 za Brookings Institution.

En primer, ki so ga navedli, opisuje, kako je podjetje, ki ga vodita dva Asadova prijatelja, dobilo vladno pogodbo za vzdrževanje in obnovo dveh največjih sirijskih elektrarn.

V zadnjih letih je Asad utrdil svoj nadzor nad viri dohodka, sta nadaljevala Schar in Heydemann, pri čemer si je sam diktator očitno poskušal pridobiti bogastvo zaveznikov in družinskih članov.

Pred kratkim je bilo tudi ugotovljeno, da Asadov režim stoji za proizvodnjo in trgovino z metamfetaminom Captagon, drogo, ki povzroča hudo odvisnost.

Kaj se je torej zgodilo z bogastvom klana Asad?

Bašar al Asad in Vladimir Putin v Moskvi leta 2015.
Bašar al Asad in Vladimir Putin v Moskvi leta 2015. FOTO: AP

Jasno je, da je Bašar Asad Sirijo zapustil v naglici in da, kot poroča tiskovna agencija Reuters s sklicevanjem na priče, nekaterim najbližjim sodelavcem ali družini ni povedal niti, da odhaja. Njegova žena, ki se zdravi za rakom, je bila s tremi otroki že v Rusiji.

Poročila o naglem odhodu, ki jim sledijo videoposnetki, ki so jih posneli Sirci, ki so kasneje vstopili v Asadove palače in pisarne, kažejo, da je družina za seboj pustila veliko - vključno z luksuznim pohištvom, dizajnerskimi izdelki in garažo, polno luksuznih avtomobilov, vključno s ferrarijemi, lamborghiniji in rolls royci. 

Toda Asadovi v Rusiji ne bodo živeli v pomanjkanju. 

"Kar sledi, je mednarodno iskanje režimskega premoženja," je ta teden za Wall Street Journal povedal Andrew Tabler, nekdanji uradnik Bele hiše, ki je prej sodeloval pri identifikaciji premoženja Asadove družine. "Pred revolucijo so imeli veliko časa za pranje denarja. Vedno so imeli načrt B in zdaj so dobro opremljeni za izgon," je komentiral bivanje družine Asad v Rusiji.

Ta teden je britanski dnevnik Financial Times poročal, da je med letoma 2018 in 2019 sirska centralna banka na letališče Vnukovo, jugozahodno od Moskve, dostavila 250 milijonov dolarjev gotovine (241 milijonov evrov). "Nenavadni prenosi iz Damaska poudarjajo, kako je Rusija, ključna zaveznica Asada, ki mu je dala vojaško podporo za podaljšanje njegovega režima, postala ena najpomembnejših destinacij za sirsko gotovino, saj jo zahodne sankcije sicer iztisnejo iz finančnega sistema," je dejal.

Financial Times je pred tem tudi poročal, da imata Asadova v lasti najmanj 18 luksuznih stanovanj v Moskvi. Razširjena družina je med letoma 2018 in 2019 kupila tudi dodatne nepremičnine v Rusiji, piše v istem poročilu.

Kako napreduje preiskava?

Četudi so Asadovi imeli le delček bogastva, ki jim ga pripisujejo različne organizacije, so številke še vedno osupljive v primerjavi z gospodarsko stisko navadnih Sircev. Od začetka državljanske vojne je nacionalni dohodek Sirije ali bruto domači proizvod (BDP) upadel na ocenjenih 9 milijard dolarjev (skoraj 8,7 milijarde evrov) in se zdi, da se bo po zadnjih izračunih Svetovne banke leta 2024 še zmanjšal. "Od leta 2022 je revščina prizadela 69 odstotkov prebivalstva, kar je enakovredno približno 14,5 milijona Sircev," ugotavljajo raziskovalci Svetovne banke. Posledično so nekatere sirske organizacije za človekove pravice pozvale, naj se Asadovo bogastvo najde in vrne. Na primer 40 milijonov britanskih funtov (48,2 milijona evrov) na omenjenem zamrznjenem računu HSBC v Londonu, ki je zaradi obresti narasel na 55 milijonov funtov (66,2 milijona evrov).

Vir: DW