Čeprav Luksemburg ni velika država in člani njegove kraljeve družine morda niso tako dobro znani širši javnosti, so si nabrali kar nekaj premoženja. Veliki vojvoda Henri, trenutni vladar države, naj bi bil vreden okoli štiri milijarde dolarjev, kar je približno 3,56 milijarde evrov.
Kako je Henry prišel do bogastva?
Omeniti velja, da večina denarja luksemburške kraljeve družine ne prihaja iz nepovratnih sredstev. Medtem ko sta britanska kraljeva zakonca Karel in Camilla v zadnjih treh letih na ta način prejela več kot 102 milijona evrov, sta luksemburška monarha plačana le okoli 10 milijonov evrov. Ta sklad krije stroške njihovega osebja in vse tiste, ki so povezani z uradnimi dolžnostmi, kot so potovanja.
Večina bogastva, ki ga ustvarijo člani kraljeve družine, izvira iz njihovega zasebnega premoženja, vključno z zemljišči, nepremičninami in nakitom. Polemika je izbruhnila leta 2006, ko je bil na dražbi dan nakit pokojne velike vojvodinje Joséphine-Charlotte, nekateri državljani pa so obsodili prodajo "nacionalne dediščine". Očitno zaradi prevelikega pritiska je Henri predmete naknadno umaknil iz prodaje.

Čeprav ima veliki vojvoda Henri impresivno bogastvo, ni nič v primerjavi s tajskim kraljem Vajiralongkornom, za katerega se domneva, da je vreden okoli 39 milijard evrov, večinoma zavarovanih z naložbami.
Kdo je bogatejši?
Henri se z liechtensteinskim princem Hans-Adamom poteguje tudi za naslov najbogatejše evropske kraljeve družine. Medtem ko nekatere ocene postavljajo Hans-Adama pod Henrija, ga druge postavljajo nad luksemburškega monarha z 2,73 milijarde evrov.

Palača je pred tem zanikala družinsko bogastvo. Leta 2019 je bila po poročilu Business Insiderja, ki je Henrija razglasil za najbogatejšega člana evropske kraljeve družine, objavljena izjava. "Zneski, objavljeni v nekaterih publikacijah o bogastvu dvora velikega vojvodstva, so čista fantazija. V resnici je njegovo resnično premoženje le majhen odstotek zneskov, ki so bili nedavno objavljeni," so poudarili na dvoru.
Mimogrede, Henri se trenutno pripravlja na abdikacijo in naj bi ga nasledil njegov najstarejši sin, veliki vojvoda Guillaume. Ni še znano, kako bo podedoval očetovo bogastvo in ali bo ob uveljavitvi abdikacije postal najbogatejši evropski monarh.
Vir: TPortal
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
PREBERITE TUDI:
- Dopust za prebolevanje razhoda: Kako podjetja spreminjajo odnos do čustev na delovnem mestu?
- 'Varčevanje je generacijska prevara iz časov, ko je bil denar pod blazino'
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV