Če primerjamo stroške evropskih kraljevih družin, lahko sklepamo eno: Vsaka od teh družin je edinstvena in vsaka vlada ima drugačen način financiranja svoje kraljeve družine. Medtem ko nekateri kraljevi proračuni pokrivajo vzdrževanje palače, stroške osebja in varovanja, so drugi proračuni omejeni na letne zneske.
Nekatere evropske kraljeve družine plačujejo davke, druge ne, nekatere so zelo transparentne in dajejo podrobne analize, kako porabljajo javni denar, druge pa te podatke skrbno skrivajo.
Spodaj preverite, katere evropske države še imajo kraljeve družine in koliko zanje odštejejo davkoplačevalci.
Kronanje kralja Karla III.: koliko bo stalo in kdo ga bo plačal?
Velika Britanija
Družinsko ime/Kraljeva hiša: Windsorji
Monarh: kralj Karel III.
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 98–144 milijonov evrov
Najbolj znana med vsemi evropskimi kraljevimi družinami, hkrati pa najbogatejša in najmočnejša, je britanska. Čeprav številni Britanci menijo, da kraljeva družina nima prave moči, se motijo. Monarh ima namreč pravico, da prav vse zakone preveri, preden gredo v potrjevanje v parlament.
Britanska kraljeva družina je poskrbela tudi, da je z zakonom določeno, da podatek o njihovem premoženju ni javen. Zato natančnih podatkov, koliko prejmejo posamezni družinski člani za svoje obveznosti, ni. Največje državne podpore je seveda deležen monarh, lani pa so britanski davkoplačevalci za stroške kraljeve družine plačali neverjetnih 98 milijonov evrov. Od tega so 39,3 milijona evrov namenili prenovi Buckinghamske palače v okviru 10-letnega programa prenove. A glavni strošek davkoplačevalcev predstavljajo tekoči stroški kraljevega gospodinjstva, potovanja in vzdrževanje drugih rezidenc, ti pa so lani znašali 59 milijonov evrov.
Kar povzroča polemike, je dejstvo, da novi britanski kralj Karel III. in njegov naslednik, princ William, prejemata dohodek od dveh dednih posestev – vojvodine Lancaster in vojvodine Cornwall – od katerih ne plačujeta dohodnine ali davka na kapitalski dobiček. Neuradno naj bi tako vsako leto zaslužila 45 milijonov evrov, a ves ta znesek obravnavajo kot osebni dohodek.
Leta 1993 je britanska kraljeva družina sicer privolila v plačilo "prostovoljnega" davka na dohodek, čeprav so oproščeni davka na dediščino, kar pomeni, da je pokojna kraljica Elizabeta II. vse svoje bogastvo prenesla na svojega sina brez kakršnih koli odbitkov.

Španija
Priimek/Kraljeva hiša: Bourboni
Monarh: kralj Felipe VI.
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 8,4 milijona evrov
V Španiji niso ravno naklonjeni kraljevi družini, saj je nekdanji kralj Juan Carlos II. povzročal kar veliko težav. Leta 2014 je abdiciral v korist svojega sina, kralja Felipeja VI., nato pa zapustil državo. Med drugim so mu očitali korupcijo, pa tudi zunajzakonske afere, preiskave njegovih finančnih poslov pa so na koncu prekinili.
Vsi ti škandali so sprožili ostro razpravo med Španci, zakaj naj kraljeva družina tudi letos iz državnega proračuna prejme 8,4 milijona evrov.
Da bi si pridobil naklonjenost svojega ljudstva, se je kralj Felipe VI. odločil, da bo transparenten, zato je objavil svoje osebno premoženje v višini 2,6 milijona evrov in se leta 2020 odpovedal očetovi osebni dediščini. Poleg vsega tega je svojega očeta odstranil s plačilne liste kraljeve družine.
Za razliko od britanskega kralja Felipe prejme le okoli 269 tisoč evrov letne "osebne žepnine", njegova žena, kraljica Letizia, pa približno 148 tisoč evrov. Njegova mati, nekdanja kraljica Sofia, prejema 121 tisoč evrov, vsi španski kralji pa na svoje dohodke plačujejo davek.

Švedska
Priimek/Kraljeva hiša: Bernadotti
Monarh: kralj Karl XVI. Gustav
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 13,1 milijona evrov
Švedska monarhija je bila prva, ki je spremenila dedovanje, po katerem so v preteklosti krono dedovali le moški potomci. Tako so bili prva evropska kraljeva družina, ki je sprejela uredbo, da prestol prevzame najstarejši otrok, ne glede na spol. Leta 1980 je spremembo potrdil švedski parlament, zaradi česar je princesa Viktorija postala kraljeva naslednica in ne njen brat princ Karl Filip, ki je bil od nje mlajši.
Zadnje finančno poročilo iz leta 2021 je razkrilo, da je švedski kraljevi dvor prejel 13,1 milijona evrov podpore svojih ljudi, od tega 6,6 milijona za kritje službenih dolžnosti, potovanj, osebja in hlevov. Preostali denar je bil dodeljen kralju in drugim družinskim članom, ki opravljajo uradne dolžnosti.
Poleg tega Karl Gustav in njegova žena Silvija prejmeta približno 712 tisoč evrov, Viktorija in njen mož približno 400 tisoč, Karl Filip in njegova žena pa 98 tisoč evrov. Leta 2019 je kralj pustil pet svojih vnukov brez kraljevih naslovov, vse zato, da bi zmanjšal skupne stroške družine.

Belgija
Priimek/Kraljeva hiša: iz Belgije
Monarh: kralj Filip
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 14,2 milijona evrov
Tako kot britanska kraljeva družina je tudi belgijska monarhija leta 1920 opustila svoj prejšnji priimek Saxe-Coburg-Gotha. To je bil njihov odgovor na ostro protinemško razpoloženje po prvi svetovni vojni. Novo ime prihaja v treh uradnih jezikih države – an België (nizozemščina), de Belgique (francoščina) in von Belgien (nemščina), kar pomeni "iz Belgije".
Belgijski monarh od leta 1951 nima neposredne oblasti, čeprav si pridržuje pravico, da se pred sprejetjem vseh odločitev z njim posvetujejo ministri, slednji pa ima pravico opozoriti na po njegovem mnenju škodljive ali sporne odločitve.
Kralj Filip prejme letni znesek za kritje stroškov uradnih dolžnosti, znesek pa se določi na začetku vsakega vladanja. Tako je Filip, ki je na oblast prišel leta 2013, leta 2021 prejel 12,5 milijona evrov. Ta znesek bo povečan glede na inflacijo in višje cene življenjskih potrebščin.
Letne dodatke poleg Filipa prejemajo tudi drugi družinski člani – njegov oče, kralj Albert II., ki je abdiciral leta 2013, prejme 980.000 evrov, sestra, princesa Astrid, 341.000, mlajši brat, princ Laurent, pa 327.000 evrov. Njuna polsestra, princesa Delphine, ki je bila uradno priznana leta 2020, ne prejema kraljeve plače. Ves denar je tudi obdavčen.

Danska
Priimek/kraljeva hiša: Glücksburgs
Monarh: kraljica Margrethe II.
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 15,9 milijona evrov
Vsi člani danske kraljeve družine, vključno z bodočim kraljem Frederikom, kot večina Dancev za prevoz uporabljajo kolesa.
82-letna kraljica Margrethe II., ki je po smrti kraljice Elizabete II. postala monarh z najdaljšim stažem, od davkoplačevalcev prejme 12,1 milijona evrov na leto, kar pokriva tudi stroške, povezane z osebjem, kraljevim gospodinjstvom, administracijo in premoženjem. Ta znesek pokrije tudi stroške zasebne narave.
Princ Frederik prejme tri milijone evrov na leto, od tega gre 10 odstotkov njegovi ženi, njegov mlajši brat, princ Joachim, pa prejme 532 tisoč evrov. Ves ta denar dobijo brez plačila davka.
1. januarja letos je kraljica odvzela nazive otrokom svojega mlajšega sina, princa Joachima, da bi zmanjšala stroške.

Luksemburg
Priimek/Kraljeva hiša: Luxembourg-Nassau
Monarh: veliki vojvoda Henrik
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 19,2 milijona evrov
Windsorji niso edini člani kraljeve družine, katerih vladar ima vsako leto božični govor narodu. Enako je v Luksemburgu, kjer veliki vojvoda vsak božični večer prebere sporočilo iz rumene sobe v svoji palači.
Zadnji vladni proračun za leto 2023 kaže, da so plačila tej družini znašala 19,2 milijona evrov, od tega je bilo 15,9 milijona porabljenih za tekoče stroške in 3,3 milijona evrov za projekte, kot so obnove in vzdrževanje nepremičnin.
Poleg tega, da so stroški osebja plačani iz davkoplačevalskega denarja, veliki vojvoda in njegov dedič prejemata tudi plačo – Henrik je lani prejel 523 tisoč evrov, prestolonaslednik Guilluame pa 218 tisoč.
Julija naj bi začel veljati zakon, ki ga je pripravil premier Xavier Betterl in se posebej osredotoča na prihodnje spremembe osebnih olajšav za javni sektor. Centralizacija kraljevega financiranja bo tako zagotovila večjo preglednost.

Norveška
Priimek/kraljeva hiša: Glücksburgs
Monarh: kralj Harald V.
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 27,3 milijona evrov
Norveška monarhija obstaja že več kot 1000 let, Harald pa velja za prvega norveškega kralja, ki je združil več majhnih kraljestev.
Kralj Harald V. pripada hiši Glücksburg, ki zaseda norveški prestol od leta 1905. Najnovejši letni računi kraljevega dvora pravijo, da je družina lani prejela 27,3 milijona evrov, ni pa jasno, kako je ta znesek razdeljen.
Po poročilu iz leta 2015 je mogoče sklepati, da denar prejemata kralj in kraljica, a tudi prestolonaslednika. Denar, ki ga prejmejo, porabijo za upravljanje in vzdrževanje zasebnih nepremičnin in gospodinjstev ter za zasebne stroške in službena oblačila.

Nizozemska
Priimek/Kraljeva hiša: Orange-Nassau
Monarh: kralj Willem-Alexander
Koliko približno prejmejo od davkoplačevalcev: 50,2 milijona evrov
Člani nizozemske kraljeve družine so med tistimi monarhijami, ki so oproščene plačila dohodnine, premier Mark Rutte pa je letos zavrnil zahteve opozicije po odpravi te oprostitve.
Namesto tega so za leto 2023 predlagali letni kraljevi proračun v višini 50,2 milijona evrov. To vključuje milijon evrov, ki jih prejme kralj Willem-Alexander, ter dodatnih 5,37 milijona za osebje in druge stroške. Njegova soproga, kraljica Maxima, prejme 411 tisoč evrov in še dodatnih 700 tisoč evrov, mati, ki je leta 2013 abdicirala, pa 1,73 milijona evrov.
Najstarejša od treh hčera, 19-letna prestolonaslednica Amalia, je prejela 1,72 milijona evrov – 307.000 evrov za plačo, ostalo pa za osebje in stroške, vendar se je odpovedala pravici do dodatka, češ da se ji ne zdi prijetno, da ga sprejme, dokler ne začne opravljati svoje dolžnosti princese.

Vir: tportal
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV