Ko je Sophie Doyle pustila službo v podjetju in se odpravila na dopust v Indijo, se ji ni niti sanjalo, da je to začetek nečesa popolnoma novega. Mati dveh otrok iz Sydneyja je ustanoviteljica podjetja The Fable, ki se ukvarja s prodajo svilenih srajc. Sedaj na leto zasluži 4,5 milijona avstralskih dolarjev (2,75 milijona evrov). Resnično zanimivo pa je to, da je posel zagnala z denarjem od prodaje rabljenega avtomobila. Zanj je dobila 7000 dolarjev (4.278 evrov).
Če bi ji leta 2015 rekli, da bo iz njene "preproste ideje" nastala takšna zgodba, vam ne bi verjela, poroča spletna stran news.com.au. 36-letnica je pustila službo v marketingu pri velikem in svetovno znanem kozmetičnem podjetju, saj je nujno potrebovala oddih. Odpravila se je v Indijo, kjer je živela v ašramu v himalajskih gorah.
"Več let sem trdo delala in med delom in življenjem sem preprosto izgorela in potrebovala odmor," je Sophie povedala za news.com.au.
V tem času je naletela na tovarno, ki so jo vodile ženske, kar je spodbudilo njen zdaj večmilijonski poslovni imperij. "V mislih sem imela, da bi morda želela poskusiti nekaj novega, vendar ko sem se odpravila v Indijo, še nisem imela povsem izoblikovane ideje," je dejala.
"[Toda] nekega dne sem med vožnjo s tuktukom naletela na majhno tovarno, ki so jo vodile ženske," je pojasnila. "Šla sem k njim in jih prosila, naj mi pomagajo narediti odlično svileno srajco. Nekaj dni sem preživela z njimi, da smo jo izboljšali, in to, kar smo ustvarili, mi je bilo tako všeč, da sem se odločila, da bom poskusila voditi lastno podjetje."
Sophie pravi, da je od nekdaj oboževala svilene srajce. Ker je delala na področju trženja luksuznih izdelkov, je morala biti vedno videti uglajeno, zato so svilene srajce postale del njene osnovne garderobe.
Odločila se je, da bodo prav svilene srajce njen novi posel. Vendar je Sophie za uresničitev svoje zamisli potrebovala denar.
Ko se je vrnila domov v Avstralijo, je prodala svoje edino premoženje – avto – in denar uporabila kot začetni kapital. "Takrat je bil to moj edini kapital," je dejala. "To mi je omogočilo, da sem dobila prvo serijo srajc. Denar, ki sem ga zaslužila, sem nato investirala v naslednje dobave in izdelke," pravi in doda, da je začela s skromnimi 4.278 evri.
Podjetje zdaj proda več sto srajc na teden, pri čemer sta črna in bela svilena srajca glavni prodajni artikel. Srajce je mogoče prati v pralnem stroju, tako da stranke ne trošijo denarja za kemična čiščenja. So nasprotje hitre mode, narejene so tako, da trajajo in ostanejo v modi, je dejala.
Njeno podjetje je zelo uspešno. Mati dveh otrok je povedala, da je trajalo več mesecev, da je ideja prišla do prototipa in nato do lansiranja. "Zavedala sem se, kako pomembno je, da na trg lansiram odličen izdelek, zato je bilo nujno, da je postopek vzorčenja dolgotrajen," je pojasnila. Po njenih besedah je najdlje trajalo iskanje tkanine.
"Prek svoje tovarne sem tesno sodelovala s trgovcem s tkaninami in uspela najti tkanino, ki bi bila po mojem mnenju všeč kupcem. Nekaj, kar je bilo čudovito za nošenje, a je tudi trpežno," je dejala. Sophie je razkrila, da je bila izdelava oblačil zapletena zadeva, saj ni modna oblikovalka, prav tako je bilo treba razumeti delovanje tovarn, kulturne ovire in nadzor kakovosti. Povedala je, da je bila zanjo največja prednostna naloga zagotoviti, da je tovarna, s katero je sodelovala, etična. "V Indiji sem videla ogromno revščine, zato mi je bilo zelo pomembno, da so ženske dobile primerno plačo, da so bile dobro obravnavane in da je bilo zanje poskrbljeno," je razložila.
Zaradi vse večjega uspeha podjetja je Sophie prerasla tovarno v Indiji in se morala preseliti v večjo tovarno, da bi se prilagodila povečani prodaji. Svoje izdelke zdaj izdeluje na Kitajskem in zagotavlja, da je tovarna usklajena z njenimi etičnimi vrednotami.
Sophie je povedala, da je bil odziv strank v preteklih letih izjemen. "Ko sem začela s poslovanjem, sem imela idejo in želela sem jo preizkusiti, vendar si nisem predstavljala, da bo toliko ljudi navdušenih nad tem izdelkom," je dejala.
"Nimam se za modno oblikovalko, sem digitalna tržnica – tako dosežem svoje občinstvo in nova občinstva," je dejala.
Povzeto news.com.au.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV