Cekin.si
FOMO - zapravljanje

Novice

Milenijci bi lahko postali 'najbogatejša generacija v zgodovini'

M.M.
06. 03. 2024 04.39
0

Milenijci bi lahko v naslednjih 20. letih podedovali za bilijone evrov vrednih nepremičnin in drugega premoženja, ki jih imajo v lasti njihovi starši in stari starši.

Poročilo o premoženju v letu 2024, ki ga je pripravila nepremičninska agencija Knight Frank, kaže, da bi lahko milenijci postali najbogatejša generacija doslej.

Milenijci, znani tudi kot generacija Y, ki so v širšem smislu opredeljeni kot tisti, rojeni med letoma 1981 in 1996, bi lahko v naslednjih 20. letih pobrali velik izkupiček zaradi nepremičnin in drugega premoženja, ki so ga zbrali njihovi starši in stari starši. Samo v ZDA bi to lahko znašalo okoli 90 bilijonov dolarjev (83,1 bilijona evrov).

"Ko bodo umrli pripadniki tihe generacije (rojeni med letoma 1925 in 1945), baby boom generacije (1946–1964) in najstarejši del generacije X (1965–1979), se bo sprostilo 2,5 bilijona funtov (2,9 bilijona evrov) premoženja, vezanega na njihove domove," je po poročanju portala Yahoo Finance navedeno v poročilu.

Liam Bailey, globalni vodja raziskav pri družbi Knight Frank, meni, da bo priliv premoženja k mlajši generaciji verjetno močno pripomogel k povečanju trajnostnih naložb in zavestnemu zmanjšanju ogljičnega odtisa.

"Zdi se, da so milenijci razumeli sporočilo, ko gre za zmanjšanje porabe – 80 odstotkov moških in 79 odstotkov ženskih anketirancev pravi, da poskušajo zmanjšati svoj ogljični odtis," je dejal Bailey, kot poroča Guardian.

Milenijci
MilenijciFOTO: Thinkstock

Ali bi lahko dediščina zadostovala za ublažitev trenutnih gospodarskih pretresov?

Milenijci bodo z dedovanjem prejeli kar nekaj premoženja, podlaga ni najboljša. Milenijci so generacija, ki je doživela številne pretrese, kot so brexit, pandemija, kriza življenjskih stroškov, rusko-ukrajinska vojna in posledična energetska kriza. Pred kratkim sta k naraščajoči gospodarski in geopolitični negotovosti prispevala tudi vojna med Izraelom in Hamasom ter napadi v Rdečem morju.

Več zgoraj navedenih dejavnikov je povzročilo tudi rast inflacije, to pa je povzročilo višje obrestne mere. Zvišale so se tudi hipotekarne obrestne mere. Visoke cene nepremičnin so povzročile, da si številni milenijci trenutno ne morejo privoščiti nakupa hiše.

Kriza življenjskih stroškov je prispevala tudi k temu, da je več milenijcev izjavilo, da živijo iz meseca v mesec s svojo plačo in si ne morejo privoščiti, da bi varčevali ali vlagali v pokojninske sklade. To je v nasprotju s stereotipno podobo povprečnega milenijca, ki zapravlja denar za drage kave in drugo razkošje.

"Milenijci, rojeni konec osemdesetih let prejšnjega stoletja, so v svojih 30. v povprečju zaslužili 8 odstotkov manj kot njihovi vrstniki iz generacije X, ko so bili stari enako kot oni," je pokazalo poročilo, ki ga je za leto 2023 pripravila fundacija Resolution Foundation.

Milenijci so bolj optimistični glede rasti dohodka

A obstaja ena pomembna in ključna točka. Raziskava Next Generation Survey družbe Knight Frank je namreč pokazala, da 75 odstotkov pripadnikov generacije milenijcev z visokim neto premoženjem pričakuje, da se bo njihovo premoženje v naslednjih 12 mesecih povečalo.

Pri ženskah je enako pričakovalo 64 odstotkov milenijk z visokim neto premoženjem. Pri naslednji generaciji, generaciji Z, se je ta delež povečal na 81 odstotkov, pri čemer jih je polovica razkrila, da pričakujejo "znatno rast".

To je verjetno posledica tega, da več vlagateljev meni, da so politike centralnih bank za zajezitev inflacije doslej precej dobro delovale, v zadnjih nekaj mesecih pa se je proces "dezinflacije" pospešil. K pozitivnemu razpoloženju je prispevala tudi možnost, da bo več večjih centralnih bank še letos znižalo obrestne mere.

Kljub številnim gospodarskim pretresom so se dobro odrezale tudi nekatere delnice, zlasti ameriške. Med najuspešnejšimi so bila podjetja, ki se ukvarjajo z umetno inteligenco, kar je vzbudilo precejšnje zanimanje, pri čemer so se še posebej dobro odrezala podjetja, kot je Nvidia, pa tudi "veličastnih sedem" ameriških delnic na splošno.

"Izboljšanje obetov glede obrestnih mer, močna uspešnost ameriškega gospodarstva in močan vzpon na delniških trgih so pripomogli k ustvarjanju bogastva po vsem svetu. Konec leta 2023 je bilo 4,2 odstotka več zelo premožnih posameznikov kot leto prej, vsak dan pa se je pojavilo skoraj 70 zelo premožnih vlagateljev, tako da jih je bilo na svetu nekaj več kot 626.619," je dejal Bailey.

Vse več bo bogatih

Poročilo o bogastvu navaja, da se bo ta trend nadaljeval, saj naj bi se število premožnih ljudi po svetu do leta 2028 povečalo za približno 28,1 odstotka. V Maleziji se pričakuje 35-odstotna rast, v Indoneziji 34-odstotna, v Indiji 50-odstotna in na celinski Kitajski 47-odstotna. Vendar je to na svetovni ravni še vedno manj kot 44-odstotna rast v petih letih do leta 2023.

Milenijci so tudi bolj optimistični glede nadaljnje rasti cen stanovanjskih hiš, zaradi česar bi se lahko vrednost njihovih nepremičnin in naložb v nepremičnine, ko jih bodo podedovali od prejšnjih generacij, potencialno znatno povečala.

Rastoča skupina premožnih posameznikov na nepremičnine gleda ugodno in načrtuje občutne investicije v stanovanjske nepremičnine in poslovne nepremičnine.

Povzeto po Euronews Business

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 844