'Nočem se obremenjevati, ali imam 15 evrov za nakup živil'

'Nočem se obremenjevati, ali imam 15 evrov za nakup živil'

M.M.
16.12.2024, 4:51
0
Mladi v Italiji se soočajo s hudimi odločitvami – zapustiti družino in domovino ali ostati in delati za drobiž?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Billie Fusto je star 24 let, je študent in si želi izključno mirnega življenja v domovini Italiji. A vse bolj kaže, da ne bo imel druge izbire, kot da emigrira. In v tej bojazni ni osamljen – podobno razmišlja več deset tisoč drugih mladih diplomantov. Fusto poudarja, da mu sploh ne gre za visoko plačo ali položaj na delovnem mestu, ne zdi pa se mu sprejemljivo, da se obremenjuje, ali ima 15 evrov za nakupe živil v trgovini, poroča spletna stran net.hr

Po nacionalnih podatkih je Italijo v zadnjih 10 letih zapustilo več kot milijon Italijanov, tretjina jih je starih od 25 do 34 let. Tisti, ki odhajajo, za to krivijo nizke plače in nezadostno ovrednotenje svojih znanj, med njimi pa še posebej narašča delež diplomantov. "Ne iščem bogastva ali velikih odgovornosti," je dejal Fusto iz Kalabrije na jugu države, ki trenutno študira na podiplomskem študiju v Rimu. "Želim si mirno življenje, v katerem mi ni treba skrbeti, ali imam 15 evrov, da grem v trgovino. In trenutno to v Italiji ni zagotovljeno," je dejal za AFP

Medtem ko so migracije postale tema vročih razprav, po poročilu fundacije "Nord Est" na vsakega mladega tujca, ki se naseli v Italiji, domovino zapusti skoraj devet mladih Italijanov. "Ni normalno, da se naša država ne vpraša, zakaj je (tako) in ne poskuša ustaviti te krvavitve," je ob predstavitvi dejal Renato Brunetta, predsednik Nacionalnega sveta za gospodarstvo in delo (CNEL).

Denar za hrano
Denar za hranoFOTO: Adobe Stock

Padec realnih plač

Nekateri, predvsem z revnejšega juga Italije, se preselijo v bogatejše pokrajine na severu države, da bi si tam skušali urediti dostojno življenje. Delež diplomantov med njimi se je v zadnjih dveh desetletjih povečal z 18 na 58 odstotkov. Toda celo na industrializiranem severu so lahko delovne razmere manj privlačne kot drugod. Italija je ena redkih držav članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), kjer so se realne plače v primerjavi z letom 2019 znižale. Tudi brezposelnost mladih je višja od evropskega povprečja in je oktobra znašala 17,7 odstotka, medtem ko je povprečje Evropske unije 15,2 odstotka, poroča net.hr

V Italiji velja, da dela ne boste dobili na podlagi veščin in znanja, poroča omenjena spletna stran. Državne minimalne plače ni, plačilo pa se ne poveča glede na raven izobrazbe.

Elena Picardi se je po študiju političnih ved v Franciji vrnila v Rim, a njeni upi, da bo našla delo v Italiji, hitro bledijo. Pravi, da je plača v Italiji za primerljivo delovno mesto drugod v evropskih državah za več sto evrov nižja. "Rada bi prispevala k prihodnosti svoje države in ostala blizu svoje družine," je dejala Picardijeva in dodala, da pa ne bo sprejela tega, da mora zaradi tega žrtvovati svoje priložnosti, saj jo v tujini bolj cenijo.

Demografska tempirana bomba

PREBERI ŠE

Obljubljena dežela tudi za bogate Fince: Povprečna plača nad 4500 evrov

Italijanski "beg možganov" je državo v obdobju med 2011 in 2023 stal okoli 134 milijard evrov, ugotavlja fundacija "Nord Est". Od tistih, ki se vrnejo, mnogi trdijo, da zato, ker želijo biti blizu svojih družin, poudarja poročilo fundacije. Drugi ostajajo doma iz nuje, ne po lastni izbiri. Po podatkih Eurostata je bila leta 2022 v Italiji povprečna starost ob odhodu iz doma staršev 30 let, kar je ena najvišjih v Evropski uniji.

Odseljevanje mladih je še toliko bolj zaskrbljujoče glede na vse starejšo italijansko populacijo. Razmerje med zaposlenimi in brezposelnimi se bo s sedanjih tri proti dva do leta 2050 povečalo na ena proti ena, ugotavlja državni statistični urad. V poskusu, da bi preprečila trend, Italija ponuja davčne olajšave za visokokvalificirane italijanske delavce v tujini, da se vrnejo domov, še večje olajšave pa ponuja tistim, ki s seboj pripeljejo otroke.

Vir: net.hr