
V bližini mesta Mudurnu, ki je od Istanbula oddaljeno dobrih 100 kilometrov, že več let sameva več kot 600 vil, ki so prej podobne malim gradovom kot pa vilam. Pogled na naselje spominja na prizore iz Disneyjevih filmov, zadnje čase pa je ta točka prava turistična atrakcija, ki se pogosto znajde na številnih Instagram profilih.
Naša novinarka Maja Pavlin, ki se je te dni podala na raziskovanje turških lepot, je takole opisala obisk tega mesteca duhov: "Iz Istanbula sva se do sem vozili malo več kot 3 ure, polovica po avtocesti, polovica po njihovih vasicah, gričevju in hribovju. Pokrajina, ki je zelo lepa, sicer ni veliko drugačna od slovenskega podeželja. Po dobrih treh urah se pripeljeva na vrh hribčka, vidiva to množico 'Disneyjevih gradov' pod seboj in je bil res tisti 'waaaaaaw' občutek."
Zapeljali sta se do vhoda v mestece, kjer ju je ustavil varnostnik. "Rekel nama je, da je vstopnina 50 dolarjev na osebo za 30 minut (46,51 evra), če sem prav razumela njegovo polomljeno angleščino. Sva malo barantali in nama je spustil ceno na 30 dolarjev za 45 minut (27,91 evra), ampak sva se na koncu odločili, da bova samo od zunaj pogledali. Je bilo vseeno zelo lepo in verjamem, da bi bil občutek še malce bolj 'pravljičen', če bi se sprehodili med temi zapuščenimi graščinami, ampak se nama je vseeno zdelo malce predrago samo za sprehod med praznimi stavbami," svojo izkušnjo za nas opisuje Maja.
Kako se je vse skupaj začelo?
Gre za gradbeni projekt družbe Sarot Properties Group, katerega cilj je bil izgradnja razkošne skupnosti, ki bi bila namenjena predvsem bogatim tujim vlagateljem. Projekt se imenuje Burj Al Babas, zaradi finančnih težav in milijonskih dolgov pa je podjetje razglasilo bankrot, zaradi česar kompleksa ni dokončalo. Večina vil je bila zgrajenih, a ne povsem dokončanih, prav tako jim ni uspelo dokončati osrednjega centra, v katerem so načrtovali trgovski in gostinski del, pa celo bolnišnico ter velike športne objekte. V načrtu pa je bila tudi gradnja velikega vodnega parka.
Na idejo sta leta 2014 prišla gradbinca Yerdelen in Bulent Yilmaz, ki sta upala, da jima bodo premožni investitorji napolnili žepe. To je bilo v času gospodarske rasti. Lokacijo projekta sta izbrala glede na bližnje termalno zdravilišče in številne termalne izvire, ki naj bi bili vir tople vode za vodni park ter posamezne bazene in jacuzije, ki bi jim imeli lastniki vil.
Po prodaji prvih nekaj sto vil raznim arabskim mogotcem se je prodaja ustavila. Nastopil je čas krize in projekt je bil leta 2018 ustavljen. Ideja evropskega luksuza na Bližnjem vzhodu je padla v (termalno) vodo. Leta 2019 je podjetje poskusilo znova oživiti projekt, a je zaradi pandemije covida-19 znova vse obtičalo.

Bo mesto, ki ostaja zapuščeno, sploh kdaj zaživelo?
Trenutno se kaže žarek svetlobe na koncu tunela, saj naj bi nedokončani projekt kupila ameriška multinacionalka Nova Group Holding. Kakšni so njihovi načrti s tem mestecem duhov, pa zaenkrat še ne razkrivajo, še poroča Atlas Obscura.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV