Predvidena življenjska doba sončne elektrarne je 30 let in več, kar pomeni, da gre za dolgoročno investicijo, oziroma naložbo, za katero se odločite enkrat v življenju. Prav zaradi tega jo je treba skrbno načrtovati in preveriti vse podrobnosti: od ustreznosti objekta, do optimalne moči za potrebe vašega gospodinjstva, vseh administrativnih zahtev ter razpisanih subvencij, ki so na voljo.
Zaradi vsega naštetega je, poleg same odločitve za sončno elektrarno, izjemno pomemben tudi temeljit razmislek o izbiri izvajalca projekta, pri čemer se velja osredotočiti zlasti na izkušnje in dologoročno vizijo. Kot pravi Benjamin Žagar, vodja prodajne službe pri GEN-I sonce, ki je glavni promotor sončne energije pri nas, sončna elektrarna ni samo izbor komponent:
Stranki seveda svetujemo, da izbere dobre komponente, ki imajo garancijske roke, a enako pomembno je tudi samo načrtovanje elektrarne, pravilna umestitev baterijskega hranilnika, tudi z vidika požarnih smernic, ter seveda sama postavitev sončne elektrarne, njeno dolgoročno vzdrževanje in po koncu njene življenjske dobe njena reciklaža. Ob postavitvi je potrebno izbrati tudi partnerja, ki bo skrbel za presežno ali manjkajočo energijo. Ravno iz vseh teh razlogov je izbira dolgoročnega partnerja, ki bo z vami v celotnem obdobju obratovanja elektrarne, izjemno pomembna.
Sončna elektrarna 'na ključ'
Izgradnja sončne elektrarne vsekakor ni nekaj, česar bi se lotili čez noč. Potrebnega je nekaj poznavanja in razumevanja samega področja, ogromno raziskovanja in seznanjanja z vsemi administrativnimi zadevami. Vse to pa pomeni kopico časa, ki ga v sodobnem svetu ni ravno na pretek. Ravno zato so pri GEN-I Sonce razvili 'storitev na ključ'. To pomeni, da potencialnega investitorja vodimo skozi vse faze izbire, postavitve in pridobitve vseh potrebnih soglasij na način, da lahko stranka opravi vse v udobju svojega lastnega doma, pojasni gospod Žagar.
Kako konkretno torej poteka sama izgradnja sončne elektrarne, če se odločite za 'storitev na ključ'? V vsaki posamezni fazi se s stranko pogovorimo in uskladimo ter predstavimo najustreznejšo rešitev glede na njene želje in potrebe, poudari sogovornik. Najhitreje postopek poteka tako, da potencialni investitor izrazi svoje zanimanje preko naše spletne strani, na podlagi katere dobi informativno in neobvezujočo ponudbo o velikosti elektrarne in njeni vrednosti. Temu koraku sledi obisk na lokaciji izgradnje sončne elektrarne, kjer natančno izmerimo površino in naklon strehe, njen tip, določimo traso ter vse ostalo potrebno za pripravo izrisa postavitve sončne elektrarne in končne ponudbe.
Ko ima na mizi končno ponudbo, se stranka potem odloči, ali jo bo potrdila ali ne. Če jo potrdi, pri GEN-I Sonce nadaljujejo s postopki, ki so potrebni za izgradnjo elektrarne. Sem sodi pridobivanje vseh soglasij in ostalih dokumentov, ki vključujejo tudi vloge za nepovratna sredstva, pojasni vodja prodajne službe pri GEN-I Sonce. Nato sledi montaža elektrarne ter priklop na omrežje. S tem pa se zgodba še ne konča. Pri GEN-I Sonce stranki namreč ponujajo tudi možnost zavarovanja, vzdrževanja in daljinskega nadzora same elektrarne, kar pomeni, da stranka praktično nima skrbi s svojo sončno elektrarno.
Inovativna rešitev, s katero si lahko zagotovite do 60 odstotkov nižje stroške
Ker je bilo pričakovati, da bo po ukinitvi NET meteringa konkretno upadlo povpraševanje po sončnih elektrarnah, so se v skupini GEN-I hitro odvali na spremenjene razmere in že takoj v začetku leta predstavili celovito rešitev za samooskrbo po novi zakonodajni shemi, ki pa so jo sedaj še nadgradili z novim, naprednim paketom Pametna samooskrba. Ta združuje inovativne rešitve, ki zagotavljajo energetsko neodvisnost iz kar treh različnih virov: z naprednim upravljanjem baterijskega hranilnika, samodejnim odkupom presežno proizvedene elektrike in proizvodnjo energije za lastne potrebe.
Bistvena razlika paketa Pametna samooskrba je ta, da vključuje hranilnik energije. Ta po ukinitvi sistema neto meritev postaja tako rekoč nepogrešljiv shranjevalnik presežkov energije, ki jih proizvede sončna elektrarna. To pomeni, da hranilnik energije sončno elektrarno 'nadgradi' v t.i. hibridno sončno elektrarno, sam pa opravlja nalogo, ki jo je v času NET meteringa imelo omrežje. Na ta način povečujete lastno samooskrbo na lokaciji, v obdobju visoke proizvodnje, ko je baterijski hranilnik napolnjen, pa presežno proizvedeno energijo oddajate v omrežje.
Paket Pametna samooskrba je torej najnaprednejši sistem, ki običajno sončno elektrarno s hranilnikom energije, spremeni v inovativen paket upravljanja in vam zagotovi do 60 odstotkov nižje stroške na računih za električno energijo. Koliko bo znašal vaš prihranek ob odločitvi za paket Pametna samooskrba, lahko s pomočjo priročnega spletnega kalkulatorja preverite tudi sami - izračunajte prihranek!
Toliko znaša investicija v sončno elektrarno s hranilnikom energije
Pri paketu Pametna samooskrba resda gre za izjemno ugodno ponudbo, a mnogi kljub temu niso prepričani, da si tovrstno investicijo lahko privoščijo, še posebej zaradi visokega začetnega vložka. Preverili smo torej, koliko denarja konkretno potrebujete, če se danes odločite za izgradnjo sončne elektrarne s hranilnikom energije pri GEN-I Sonce. Vzemimo kot primer štiričlansko družino, ki za ogrevanje uporablja toplotno črpalko in njihova letna poraba dosega 12.000 kWh. Če bi si taka družina namestila sončno elektrarno velikosti 12 kW in 13 kWh kapaciteto hranilnika, bi njena začetna investicija znašala nekje 13.000 evrov z že odšteto subvencijo, nam je pojasnil gospod Žagar.
Ob tem lahko z izbiro paketa Pametna samooskrba prehod na energetsko neodvisnost izpeljete brez finančnih ovir, saj imate pri GEN-I Sonce na voljo kar tri sheme brezobrestnega odplačevanja investicije:
- z lastno udeležbo v 5 letih najhitreje odplačajte investicijo, pri tem pa pridobite še dodatni ugodnosti – brezplačno zavarovanje in vzdrževanje,
- z lastno udeležbo v 7 letih,
- brez lastne udeležbe v 10 letih – brez enega samega evra lastnega začetnega plačila in z odplačevanjem, ki vas ne bo bremenilo.
To torej pomeni, da pri GEN-I Sonce stranki pridejo nasproti z res ugodnimi oblikami odplačevanja. Modele smo nastavili na način, da se prihranjeni mesečni stroški zaradi delovanja paketa Pametna samooskrba, približno izenačijo z višino mesečnega odplačila investicije. To za stranko pomeni, da ima celotno dobo odplačevanja praktično enake mesečne stroške za elektriko kot do sedaj in ji s tem ne povišujemo oziroma bremenimo družinskega proračuna. Po koncu odplačevanja pa uživajo vse prednosti novega paketa in si znižajo stroške elektrike kar do 60 %, poudari vodja prodajne službe pri GEN-I Sonce.
Subvencije za sončne elektrarne so najvišje doslej
Ob tem so za investicije v sončne elektrarne in sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom energije trenutno razpisane najvišje subvencije doslej. Višina je odvisna od velikosti sončne elektrarne:
- 675 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije, vendar ne več kot 40 % upravičenih stroškov naložbe.
- 250 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo brez baterijskega hranilnika električne energije, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe.
Sončna energija je vsekakor trajni vir energije z ogromnim potencialom. Izgradnja sončne elektrarne s hranilnikom energije vam tako omogoča, da postanete energetsko samooskrbni in za vedno neodvisni od nihanja cen na trgu, ob tem pa pomembno pripomorete še k ohranjanju okolja. Z izbiro paketa Pametna samooskrba pa si poleg največje možne energetske neodvisnosti vašega doma z inovativno izrabo hranilnika energije zagotovite še fiksni mesečni popust, s tem pa tudi do 60 % nižje položnice za električno energijo.
Sponzorirana vsebina