Kako velike domače sončne elektrarne v povprečju postavljamo Slovenci?

Kako velike domače sončne elektrarne v povprečju postavljamo Slovenci?

Cekin.si
12.12.2024, 4:20
0
Želite postaviti svojo lastno sončno elektrarno, pa ne veste, kako velika naj bo?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Ko se odločamo o tem, ali bi imeli sončno elektrarno, je pogosto vprašenje tudi, kako veliko domačo sončno elektrarno sploh potrebujemo. Ker jih prilagajamo lastnim potrebam po električni energiji, moramo najprej vedeti, kakšne so sploh naše potrebe. Velikost sončne elektrarne torej projektiramo glede na lastno porabo oz. za potencialno porabo. Slednje na primer upoštevajte, če v prihodnje načrtujete povečanje lastne potrebe po energiji – recimo namestitev toplotne črpalke oziroma nakup električnega vozila. Poleg tega pa moramo upoštevati še velikost strehe in moč varovalk, pravijo strokovnjaki podjetja GEN-I Sonce. "Stranke se tako v povprečju odločajo za sončne elektrarne velikosti med 10 kW in 13 kW nazivne moči," so pojasnili. 

Pametno je tudi vložiti v hranilnik električne energije. A za koliko se zaradi tega poveča začetna investicija? "Povečanje investicije je odvisno od velikosti in konfiguracije takšnega sistema, govorimo pa o približno 30-odstotnem povišanju investicije. Ravno za namen spodbude takšnih investicij so vam sedaj na voljo zelo visoka nepovratna sredstva, ki celotno investicijo v sončno elektrarno s hranilnikom energije bistveno ne podražijo," pravijo. 

Kolikšna pa je pričakovana življenjska doba teh hranilnikov? "Življenjska doba baterijskih hranilnikov energije je odvisna od t. i. ciklov (praznjenja in polnjenja) in ob pravilni namestitvi ter uporabi znaša med 10 in 15 let," so odgovorili v omenjenem podjetju. 

Pregled sončne elektrarne – vzdrževanje in servisiranje je zelo pomembno.
Pregled sončne elektrarne – vzdrževanje in servisiranje je zelo pomembno. FOTO: Adobe Stock

A to še ni vse! Sončno elektrarno je treba namreč tudi redno vzdrževati in servisirati. O kako visokih stroških konkretno govorimo?

"Z rednim vzdrževanjem in pregledovanjem sončni elektrarni zagotovite učinkovito in zanesljivo delovanje skozi celotno življenjsko dobo, povečate možnost preventivnega odkritja morebitnih poškodb in redno skrbite za njeno varnost. Letni strošek vzdrževalnega paketa znaša 120 evrov z vključenim DDV in vključuje:

spremljanje delovanja sončne elektrarne preko našega visokotehnološkega centra,

– zaznavo in odpravo napak (na daljavo in na terenu) in redne periodične fizične preglede naprave, ki jih opravimo s termo kamero, preverimo ustreznost elektro omarice in prenapetostne zaščite, očistimo ventilatorje v razsmerniku ter temeljito pregledamo vse komponente fotovoltaičnega sistema," so razložili. 

PREBERI ŠE

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'