Preverili smo: se z novim obračunavanjem omrežnine res ne splača več ...

Preverili smo: se z novim obračunavanjem omrežnine res ne splača več investirati v sončno elektrarno?

Ma.K.
17.01.2025, 4:30
Nov sistem obračunavanja omrežnin je močno razburil javnost, še posebej presenečeni in razočarani so bili ob prejemu položnice za elektriko lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi, ki so razmišljali o investiciji v sončno elektrarno, so zato sedaj v dvomih, da se samooskrba res splača.

V zadnjih nekaj letih se je več tisoč slovenskih gospodinjstev odločilo za investicijo v sončno elektrarno. K temu so jih v prvi vrsti spodbudili finančni razlogi, saj so izračuni kazali, da se investicija hitro povrne ter posledično zagotavlja konkretne prihranke, pomemben dejavnik pri odločitvi je bila tudi dolgoročna neodvisnost od gibanja cen električne energije na trgu. Glede na vsesplošno elektrifikacijo je namreč pričakovati, da se bo povpraševanje po električni energiji dolgoročno povečevalo in skladno s tem naj bi se po načelih ekonomije višala tudi cena te dobrine. 

Najprej ukinitev NET meteringa, sedaj še omrežnine

Vrhunec povpraševanja po sončnih elektrarnah se je zgodil v letu 2023, saj se je  z letom 2024 poslovila NET metering shema, v sklopu katere se je razlika med prevzeto in oddano električno energijo v omrežje poračunala ob koncu obračunskega obdobja, torej praviloma konec koledarskega leta. Nadomestil jo je nov sistem obračunavanja energije, po katerem sta trajanje obračunskega obdobja in način obračuna dobavljene električne energije prosto določena s pogodbo o samooskrbi in v domeni dobavitelja električne energije.

Že ta ukrep je povzročil nekaj zadržanosti in dodatne previdnosti pri odločitvi za sončno elektrarno. Nov sistem obračunavanja omrežnine pa je sedaj zasejal še dodaten dvom v smotrnost investicije v zeleno elektriko. A glede na to, da se je Evropska Unija že s podpisom Pariškega sporazuma leta 2014 zavezala k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov in prizadevanjem za dosego neto ničelne emisije toplogrednih plinov do leta 2050, je jasno, da bo morala Slovenija narediti vse, da zanimanje za investiranje v obnovljive vire energije ne usahne. Jasno je namreč, da je treba ustvariti okolje, ki bo spodbujalo prehod na nizkoogljično gospodarstvo. 

Odločitev za prehod na izrabo obnovljivih virov energije ne sme biti finančno kaznovana

Ker naj vrnitev na prejšnji sistem obračunavanja omrežnin ne bi bil enostaven, na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) že pripravljajo predlog interventnega zakona, s katerim želijo ublažiti izjemne dvige omrežnine zlasti za tiste, ki so vložili lasten denar v nove čiste tehnologije, kot so sončne elektrarne, polnilnice za električna vozila, toplotne črpalke in baterije. Te bi oprostili plačila stroškov omrežnine v prvem, najdražjem bloku. Ne glede na to, ali bo zakon sprejet, je jasno, da mora vlada ukrepati hitro, če želi izpolniti cilje Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta za 2033. 

Dodatno lahko s pametnimi rešitvami na pomoč priskočijo tudi ponudniki sončnih elektrarn. Pri GEN-I Sonce so denimo pripravili paket Pametna samooskrba, ki poleg izgradnje sončne elektrarne vključuje še vse bolj priljubljen in vsestransko uporaben hranilnik energije. Na ta način paket Pametna samooskrba združuje inovativne rešitve, ki zagotavljajo energetsko neodvisnost iz kar treh različnih virov: z naprednim upravljanjem  baterijskega hranilnika, samodejnim odkupom presežno proizvedene elektrike in proizvodnjo energije za lastne potrebe. 

S pametnim upravljanjem baterijskega hranilnika do izjemnih prihrankov

Baterijski hranilnik ni le osrednja novost paketa Pametna samooskrba, temveč tudi ključna komponenta, ki prinaša finančni učinek, to je tudi do 60 % znižanje stroškov oskrbe z električno energijo. Njegova primarna naloga je namreč shranjevanje presežkov energije, ki jih proizvede sončna elektrarna. To pomeni, da hranilnik energije sončno elektrarno 'nadgradi' v t.i. hibridno sončno elektrarno, sam pa opravlja nalogo, ki jo je v času NET meteringa imelo omrežje: prenašanje viškov električne energije iz dela dneva, ko je proizvodnja največja, poraba pa običajno majhna, v večerne in nočne ure, ko sončne svetlobe ni in sončna elektrarna ne more proizvajati električne energije. 

A baterijski hranilnik zmore še veliko več. Inovativna izraba baterijskega sistema, ki vam je na voljo v paketu Pametna samooskrba, namreč prinaša največjo možno energetsko avtonomijo vašega doma in vam zagotavlja fiksni mesečni popust. GEN-I Sonce vam namreč omogoča sprotno upravljanje baterijskega hranilnika preko priročne mobilne aplikacije v realnem času. Na ta način vam zagotovijo njegovo optimalno delovanje, največji izkoristek potenciala baterije in fiksni mesečni popust na računih za električno energijo. Tako si znižate mesečni račun za elektriko ne glede na letni čas in proizvodnjo elektrarne.

Koliko lahko prihranite, če se odločite za paket Pametna samooskrba? Uporabite spletni kalkulator in preverite TUKAJ!

Zakaj je sedaj pravi čas za investicijo v sončno elektrarno s hranilnikom energije?

Na odločitev za investicijo v sončno elektrarno večina gleda predvsem s trenutnega stališča, a glede na dejstvo, da se bo cena elektrike na dolgi rok zelo verjetno višala, Evropa pa stremi k zelenemu prehodu, so si številni strokovnjaki še vedno enotni, da je samooskrba z električno energijo dolgoročno najbolj smiselna odločitev. 

Paket Pametna samooskrba zagotavlja energetsko neodvisnost iz kar treh različnih virov: z naprednim upravljanjem  baterijskega hranilnika, samodejnim odkupom presežno proizvedene elektrike in proizvodnjo energije za lastne potrebe.
Paket Pametna samooskrba zagotavlja energetsko neodvisnost iz kar treh različnih virov: z naprednim upravljanjem  baterijskega hranilnika, samodejnim odkupom presežno proizvedene elektrike in proizvodnjo energije za lastne potrebe. FOTO: Arhiv naročnika

Ker pa je jasno, da je izgradnja sončne elektrarne kar zajetna investicija, so pri GEN-I Sonce pripravili kar tri sheme brezobrestnega odplačevanja:
- z lastno udeležbo v 5 letih najhitreje odplačajte investicijo, pri tem pa pridobite še dodatni ugodnosti – brezplačno zavarovanje in vzdrževanje,
- z lastno udeležbo v 7 letih,
- brez lastne udeležbe v 10 letih – brez enega samega evra lastnega začetnega plačila in z odplačevanjem, ki vas ne bo bremenilo.

Poleg tega so trenutno za investicije v sončne elektrarne in sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom energije razpisane tudi izjemno visoke subvencije s strani Borzenovega centra za podpore. Višina teh je sicer odvisna od velikosti sončne elektrarne: 
- 675 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije, vendar ne več kot 40 % upravičenih stroškov naložbe.           
250 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo brez baterijskega hranilnika električne energije, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe.


Sponzorirana vsebina