Kako globalni politični dogodki, kot so napetosti na Bližnjem vzhodu, energetska strategija EU ter odnosi med velesilami, oblikujejo cene energentov? Poglejmo: v začetku novembra je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod vodstvom novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa. "Iz Rusije še vedno dobivamo veliko LNG in zakaj ga ne bi zamenjali z ameriškim, ki je za nas cenejši in bi znižal naše cene energije. O tem pa bi lahko govorili tudi v okviru razprave o trgovinskem primanjkljaju," je takrat menila predsednica komisije.
Zelo hitro se lahko zgodi, da bo geopolitična situacija v svetu znova vplivala na cene energentov, kot smo to videli ob začetku vojne v Ukrajini. Da je tako, opažajo tudi v podjetju GEN-I.
"Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami. To vpliva tako na dobavo plina kot elektrike in drugih energentov. Če se v celoti ustavi tranzit ruskega plina, če se dodatno zapletejo razmere na naftnih trgih zaradi nemirov na Bližnjem vzhodu, če bo treba Ukrajini dodatno pomagati z dobavami v zimskem času in bo še več industrije prešlo na porabo elektrike, se cene lahko drastično zvišajo. Seveda se z globalnimi nemiri zmanjšuje gospodarska rast, veliko je govora o možnosti recesije, istočasno se racionalizacija uporabe povečuje, posledica tega je zmanjševanje pritiska na cene energentov. Izvedbe večjih elektrarn, zlasti jedrskih, so v teku, a je do zaključka izgradnje potrebnih še najmanj osem let ali pa nove enote le nadomeščajo obstoječe. Izvaja pa se zelo močan investicijski cikel v nizkoogljične proizvodne vire. Če strnemo, lahko ocenimo, da bodo cene v vmesnem obdobju zaradi večjega investicijskega cikla zelenih tehnologij lahko malenkostno padle, dolgoročno pa kljub novim investicijam zaradi povečevanja rabe rasle," je za Cekin.si dejala Anja Ilič, vodja službe za razvoj poslovnih modelov v podjetju GEN-I.
Kako se lahko potrošnik zavaruje pred visokimi cenami energentov?
Cenovna nihanja so tako velika, geopolitična tveganja pa tako visoka, da je samopreskrba, ki temelji na elektrifikaciji, zdaj še pomembnejša. GEN-I se na nove razmere odziva z novimi inovativnimi rešitvami in na ta način poskrbi za svoje stranke.
Čeprav posamezniki ne morejo neposredno vplivati na geopolitične in gospodarske dejavnike, obstajajo načini, kako se zaščititi pred nihanji cen in zmanjšati stroške. Zavarovanje pred visokimi cenami energentov zahteva proaktiven pristop, ki vključuje tako optimizacijo porabe kot prehod na obnovljive vire energije.
Z ustreznimi ukrepi torej lahko zmanjšamo stroške in povečamo neodvisnost od trga, ki je pod izjemnim vplivom dogodkov v svetu in politike. Z dolgoročnim načrtovanjem, izrabo subvencij in spreminjanjem navad se lahko zaščitimo pred vplivi energetske krize.
Poglejmo nekaj ključnih strategij:
1. Izboljšajte energetsko učinkovitost doma
Razmislite o tem, da primerno izolirate svoj dom. Zmanjšanje toplotnih izgub z izolacijo sten, stropa in tal namreč lahko bistveno zmanjša porabo energije za ogrevanje. Zamenjava starih oken z dvo- ali troslojnimi stekli prav tako izboljša energetsko učinkovitost. Uporaba pametnih termostatov omogoča boljši nadzor nad ogrevanjem in hlajenjem, kar zmanjša nepotrebno porabo energije.
2. Razmislite o dolgoročnih pogodbah z dobavitelji energentov
Sklenitev pogodbe za fiksno ceno energentov z izbranim dobaviteljem vas lahko zaščiti pred nihanji cen. Preverite ponudbe različnih dobaviteljev energentov in izberite najbolj konkurenčnega.
3. Uporaba obnovljivih virov energije
Namestitev sončnih kolektorjev ali sončnih panelov: Investicija v lastno proizvodnjo električne energije dolgoročno zmanjša odvisnost od energetskih trgov. Investicija v sončno elektrarno in baterijski hranilnik je v bistvu še naprej smiselna odločitev, saj z njo dosegamo vse ključne cilje:
- prihranke na računih za električno energijo, ki investicijo upravičijo,
- lasten čist in obnovljiv proizvodni vir,
- nižje mesečne stroške električne energije in neodvisnost od nihanja cen na trgu,
- večjo neodvisnost od omrežja ter
- shranjevanje presežkov proizvedene energije za kasnejšo porabo.
Uporaba toplotnih črpalk: Toplotne črpalke so energetsko učinkovitejša alternativa za ogrevanje in hlajenje doma.
Skupnostni energetski projekti: Vključite se v lokalne projekte, ki omogočajo souporabo obnovljivih virov energije, kot so sončne elektrarne.
4. Zmanjšanje porabe energije
Zamenjajte stare gospodinjske aparate z energijsko učinkovitimi modeli z oznako A++ ali višjo. Izklopite elektronske naprave, ko jih ne uporabljate, uporabite LED-žarnice in zmanjšajte temperaturo ogrevanja za nekaj stopinj. Uporabljajte energijo v času, ko so tarife nižje, če vaš ponudnik ponuja časovno odvisne cene.