Cekin.si
Papež Frančišek v Bangladešu - 2

Novice

Koliko je zaslužil papež Frančišek? Komu je podaril zadnje prihodke z računa?

M.M.
24. 04. 2025 14.03
1

Papež Frančišek, znan po svoji skromnosti, je s svojim zgledom navdihoval na milijone. Čeprav je imel dostop do premoženja, je zavračal plače in raje daroval v dobrodelne namene. Njegovo življenje je v kontrastu z bogastvom drugih voditeljev. Njegova zgodba o skromnosti in zavzemanju za socialno pravičnost pa je še kako relevantna danes. Razkrito je tudi, komu je papež namenil svoje zadnje prihodke z računa.

Smrt papeža Frančiška na velikonočni ponedeljek po možganski kapi je prizadela milijone katoličanov po vsem svetu. Med pripravami na pogreb, na katerem pričakujejo številne državnike in člane kraljevih družin, so se pojavile tudi podrobnosti o osebnem premoženju pokojnega svetega očeta.

Po dostopnih podatkih je imel papež Frančišek dostop do premoženja, povezanega s položajem, ocenjenim na približno 18,7 milijona evrov, kar ga postavlja nad belgijskega kralja Philippa, čigar premoženje ocenjujejo na 11,7 milijona evrov. 

Papež je vatikanska sredstva redno daroval v dobrodelne namene

Ta denar je bil med drugim namenjen žrtvam naravnih nesreč in poškodovanim v oboroženih spopadih.

Čeprav je belgijska kraljeva družina deležna izdatne državne podpore prek tako imenovane civilne liste (v vrednosti 11,1 milijona evrov na leto), osebno premoženje kralja ostaja skromnejše od premoženja pokojnega papeža, poroča revija Hello.

Skromno življenje kljub razkošju funkcije

Papež Frančišek v Bangladešu
Papež Frančišek v BangladešuFOTO: AP

Papež Frančišek, znan po svoji preprostosti in skromnosti, je zavrnil tradicionalne ugodnosti, ki jih prinaša papeška služba. Namesto razkošne apostolske palače je izbral hišo sv. Marte (Casa Santa Marta), stavbo, ki se običajno uporablja kot gostišče. Tam je počivalo papeževo telo, dokler ga niso prenesli v baziliko svetega Petra.

Čeprav je bil kot papež upravičen do letne plače v višini 450.000 evrov, je Frančišek to plačo zavrnil in sredstva preusmeril v različne ustanove in sklade. Večino njegovega premoženja so predstavljali službeni dom, vozila ter oblačila in liturgična oprema.

Njegov asketski način življenja je bil v skladu z duhovnimi vrednotami Družbe Jezusove (jezuitov), katere član je. Člani reda se zaobljubijo uboštvu, da bi se popolnoma posvetili služenju Kristusu. Tudi pred izvolitvijo za papeža je Frančišek živel podobno – zavračal je osebne dohodke iz Cerkve.

Na primer, ni sprejel tradicionalnega zlatega ribičevega prstana, temveč je nosil pozlačenega srebrnega, recikliranega iz zbirke tajnika papeža Pavla VI. Pogosto je uporabljal tudi preprostejši srebrn prstan iz časa, ko je bil kardinal.

Po smrti papeža Frančiška bo simbol avtoritete in kontinuitete papeške službe - ribičev prstan - uničen, kot narekuje večstoletna tradicija Vatikana. Pred konklavom bodo papežu sneli prstan s prsta in ga razbili s kladivom, kar simbolično pomeni konec njegove službe, za katero je zadolžen komornik Svetega sedeža. Papežev prstan je znan kot "Ribiški ali ribičev prstan", ker prikazuje svetega Petra, ki ribari iz čolna. Tradicionalno se uporablja za pečatenje vatikanskih dokumentov. Nov prstan se izdela po izvolitvi novega papeža.

So finance prenapihnjene?

Papež Frančišek v Bangladešu
Papež Frančišek v Bangladešu FOTO: AP

Čeprav so ocene papeškega premoženja okoli 18,7 milijona evrov, obstajajo poročila, ki to številko izpodbijajo. Nekateri viri kažejo, da je papež Frančišek umrl z manj kot 117 evri osebnega premoženja, prav zato, ker ni nikoli privatiziral premoženja ali privilegijev, povezanih s funkcijo.

Zanimivo je, da medtem ko so številni evropski monarhi lastniki donosnih nepremičnin in zemlje, ki ustvarja dohodek, to ne velja za belgijsko kraljevo družino. Vse njihove rezidence so v lasti države ali kraljeve fundacije, kar kralju Filipu pušča malo osebnega prostora za finančno povečanje svojega premoženja, poroča TPortal.

Kljub tej razliki v bogastvu sta bila kralj Filip in kraljica Matilda med prvimi člani evropskih kraljevih hiš, ki sta potrdila svojo udeležbo na pogrebu papeža Frančiška, predvidenem za soboto, 26. aprila.

Razkrito, komu je papež Frančišek namenil svoje zadnje prihodke z računa

Papež Frančišek je v svoji zadnji gesti ljubezni zapornikom podaril več kot 200.000 evrov. Donacija je namenjena tovarni testenin zapora za mladoletnike, poroča Il Messaggero.

Monsignor Benoni Ambarus, bolj znan kot Don Ben, pomožni škof, pristojen za zapore in dobrodelne dejavnosti, je razkril zadnjo papeževo gesto.

Pred smrtjo je obiskal zapor

"Nekaj dni pred smrtjo je sveti oče odšel v zapor, da bi znova močno pozval svet - da si tisti, ki živijo za zapahi, zaslužijo pozornost. Dal jim je svoj zadnji dohodek v višini 200.000 evrov s svojega osebnega računa," je dejal Ambarus, poroča net.hr.

Tovarna testenin, ki je v lasti zapora, je v težkem finančnem položaju, zato jih je papež izbral za svojo zadnjo donacijo pred smrtjo. "Povedal sem mu, da imamo na tej tovarni testenin veliko hipoteko in da bomo, če jo bomo uspeli odplačati, lahko znižali ceno izdelka, povečali prodajo in zaposlili več mladih," je dodal Ambarus.

"Papež je ujetnikom umil noge, jim odprl sveta vrata in javno pozval k ublažitvi kazni – vsaj simbolično, vsaj za mesec dni. Vendar ni bilo odziva," je povedal monsinjor Ambarus.

Vir: TPortal in net.hr

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji! 

Najbolj brane novice: 

- Kaj storiti, če ostanete sami? Finančni in čustveni vodnik po izgubi partnerja

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891