Slovenija bo imela z januarjem 2023 na voljo približno 3,2 milijarde evrov za investicije v bolj zeleno, digitalno, povezano, bolj socialno in pametnejšo državo.

"Podjetništvo je pomemben steber gospodarstva in tudi to smo imeli v Službi Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko pred očmi, ko smo z različnimi deležniki pripravljali in usklajevali Program Evropske kohezijske politike 2021–2027." dr. Aleksander Jevšek, minister
Priložnosti za podjetja v domala vseh panogah bo veliko, saj so podjetja lahko upravičenci oz. lahko sodelujejo v projektih na vseh prednostnih področjih programskega obdobja 2021–2027, ki pa se bo izvajalo do vključno leta 2029:
- pametnejša Slovenija (inovativno in pametno gospodarsko preoblikovanje),
- bolj zelena, nizkoogljična Slovenija (vključno z energetskim prehodom, krožnim gospodarstvom, prilagajanjem na podnebne spremembe in obvladovanjem tveganj),
- bolj povezana Slovenija (mobilnost in povezljivost IKT),
- bolj socialna Slovenija (evropski steber socialnih pravic in podpora za zdravstveno varstvo) in
- Slovenija bliže državljanom (trajnostni razvoj mestnih, podeželskih in obalnih območij ter lokalne pobude).
Dodatno so Sloveniji na voljo sredstva novega Sklada za pravični prehod, ki so namenjena podpori Zasavju in Savinjsko-Šaleški regiji zaradi opuščanja rabe premoga.
ZA MALA IN SREDNJA PODJETJA 183 MILIJONOV EVROV
Velik del teh sredstev bo namenjen podjetnikom oz. delodajalcem, in sicer tako za trg dela kot tudi za spodbujanje inovacij, razvoja in raziskav, digitalizacijo ter mala in srednja podjetja.
Če pa se omejimo le na namensko podporo malim in srednjim podjetjem, je za to namenjenih dobrih 183 milijonov evrov. Tu gre predvsem za podporo podjetništvu, inovativnosti, hitrorastočim podjetjem, internacionalizaciji in partnerstvu s podjetji na tujih trgih, za promocijo in krepitve znamk proizvodov in storitev slovenskih podjetij v tujini ter za skupna vlaganja na tujih trgih.
A pozor, evropska sredstva na prednostnem področju pametna Slovenija so vezana na skladnost s Slovensko trajnostno strategijo pametne specializacije (S5). Pri tem bo posebna pozornost med drugim namenjena uveljavljanju načel inovativnosti, nizkoogljičnega, krožnega gospodarstva ter pospeševanju digitalizacije.
PRIDOBITE PREDNOST PRED DRUGIMI PODJETJI
Z evropskimi sredstvi ne spodbujamo zgolj gospodarske dejavnosti v Sloveniji, ampak ima z njihovo pridobitvijo koristi celoten okoliš, predvsem z odpiranjem novih delovnih mest. Dokaz za to je podjetje Smarteh d.o.o., ki je pridobilo nepovratna evropska sredstva za razvoj in investicije.
"S temi sredstvi smo nemoteno in hitreje razvili izdelke ter s tem pridobili prednost pred drugimi podjetji na trgu," nam je zaupal direktor Miroslav Črv ter dodal: "Pozitivni učinek je bil tudi na zaposlovanju novega, predvsem pa visokotehnološkega kadra, katerega znanje je nujno potrebno za razvoj naših visokotehnoloških izdelkov in rešitev. Verjamemo, da so na ta način nepovratna sredstva daleč najbolj oplemenitena."
Sicer pa so evropska sredstva dosegljiva številnim podjetnikom – tako tistim, ki veljajo za velike uspešne podjetnike kot tudi tistim, ki svojo pot šele začenjajo – in postanejo uspešni tudi s pomočjo denarja, ki ga prispeva Evropska unija. Takšen primer je kmetija Pr Prangarčk, ki je s sirarstvom začela v majhni garaži.
"Z leti pa se je pokazalo, da je vedno več povpraševanja po domačih izdelkih, zato smo se odločili zgraditi novo, večjo in bolj opremljeno sirarno. Pri tem so nam evropska sredstva zelo pomagala, saj je gradnja kar velik finančni zalogaj, tako da nam je denar omogočil, da smo lažje prišli do zastavljenega cilja," je povedala Andreja Ravnik iz omenjene kmetije.
KMALU PRVI RAZPISI
Prve javne razpise lahko pričakujete v prvi polovici leta 2023. Še pred tem se bodo začeli izvajati tudi Interreg projekti, za katere lahko prve razpise pričakujemo še pred novim letom 2023. Za obnovljive vire energije pa bo na voljo tudi Švicarski prispevek od leta 2023 dalje.
Leto 2023 torej prinaša nove priložnosti za rast in razvoj podjetij tudi s pomočjo evropskih sredstev.
- Imate dobro idejo oziroma dober projekt?
- Ste na začetku podjetniške poti?
- Širite poslovanje, pa nimate zaprte finančne konstrukcije?
- Ali pa vas naložbena politika zanima sama po sebi in si želite informacije iz prve roke?
Vprašajte interaktivno svetovalko Emo, ki vam je na voljo na spletni strani www.evropskasredstva.si, preko maila eutocka.svrk@gov.si ali brezplačne telefonske številke 080 20 23.

Naročnik oglasa je Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.