Revija Condé Nast Traveler (CNT) je objavila seznam desetih turističnih destinacij v Evropi, ki so finančno zelo poceni in dostopne tudi tistim popotnikom, ki imajo nižje dohodke. Seveda se vedno najde še kakšno mesto, ki je še cenejše, a spodaj vam predstavljamo osnovni nabor mest. Sicer pa so se nekatera evropska mesta, ki so veljala za finančno dostopna, v zadnjih letih občutno podražila, zato je tak vodnik še kako dobrodošel.
Mesta na seznamu niso razvrstili po zneskih, temveč po lastnem občutku. Tako so prve na seznamu Atene. Uradna statistika grško prestolnico postavlja na vrh drugih lestvic najcenejših velikih mest za tako imenovani "city break" oz. krajši in aktiven oddih, običajno ob koncih tedna. To še posebej velja za namestitev, saj so Atene dobesedno polne majhnih, družinskih in butičnih hotelov. V središču mesta najdete dobre hotele za okoli 50 evrov, vsi imajo balkon in pogled na Akropolo. Kar zadeva hrano, se da res na vsakem koraku dobro jesti po sprejemljivih cenah.

Sledi Lizbona, še ena gastronomska metropola, kjer se da dobro jesti in piti za malo denarja. Vsekakor ceneje kot recimo v Londonu ali drugih pomembnejših destinacijah. Enako je z namestitvijo. Lahko bivate v lepih hotelih, vendar bodo povsod okoli vas tudi Airbnb in nizkocenovni hoteli. Izbira je torej vaša, lahko izbirate med luksuzom ali dostopnimi cenami.

Cenovno še ugodnejši je recimo naslednji na seznamu, avstrijski Celovec, kjer – tako poroča CNT – že za nekaj evrov pojeste dobro kosilo, privlačna pa je tudi tržnica na Benediktinskem trgu, ki je raj za turiste, saj se tam odvija poceni nakupovanje. Tja naj bi bilo najbolje potovati junija, pred navalom kopalcev na Vrbsko jezero.

Sledi litovski Kaunas, ki je cenejši od prestolnice Vilne. S cenovno dostopnimi storitvami je bil Kaunas lani evropska prestolnica kulture. Tudi drugo baltsko mesto, latvijska Riga, sodi v to družbo, kjer se malo plača za velik dobiček. V uličicah zgodovinskega središča si lahko dobesedno za nekaj evrov privoščite kosilo, na primer v gostilnah na mestni tržnici, in spotoma uživate v res fascinantni arhitekturi.
Mesto Berat v Albaniji je komajda na številnih popotniških seznamih, je pa kraj, ki je zaradi svoje odlične arhitekture iz otomanskih časov skupaj z bližnjo Gjirokastro uvrščen na Unescov seznam svetovne dediščine. V marsikateri beli hiški lahko tudi prenočite, običajno za manj kot 40 evrov, v majhnih hotelih ali apartmajih. CNT priporoča ogled gradu Berat, v katerega je vstop prost, s čudovitim razgledom na 'mesto s tisočerimi okni', kot pravijo Beratu.

Druga balkanska trdnjava na seznamu je romunski Braov v mitični Transilvaniji kot cenejša alternativa Bukarešti (ki tudi ni draga). Braov je obkrožen s Karpati, ponekod se lahko do njih pripeljete z žičnico, hrana in prenočišča pa so izjemno poceni. Tudi Sofija ni daleč, kar je razumljivo glede na to, da je Bolgarija skupaj s Turčijo v samem vrhu ameriških ocen najcenejših držav za letne počitnice. CNT pravi, da sta vino in pivo v Sofiji 'neprimerno poceni', v središču mesta pa je veliko klubov, saj je bolgarska prestolnica prav zaradi cen med privlačnejšimi destinacijami za žurerje.
Turčija kotira zelo visoko, Izmir pa je po mnenju CNT izjemno mesto. To mesto, ki leži na obali Egejskega morja, se je izognilo dvigom cen, ki se dogajajo v Istanbulu, pa tudi običajnim turističnim pastem nekaterih drugih destinacij v tej državi. O zgodovinskih in gastronomskih lepotah ni treba govoriti.
Nazadnje se je na seznam uvrstil gruzijski Tbilisi, najdražje mesto v tej državi, a cenovno zelo dostopno za standarde tujih turistov. V zadnjih letih so tam zgradili veliko hotelov, kjer lahko prespite že za kakšnih 20 evrov, za kakšnih 50 evrov pa lahko jeste v restavraciji Barbarestan, kar ni slabo za mesto, ki je uvrščeno med 50 najboljših restavracij v svetu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV