Jesti moramo in pomembno je, da je na našem krožniku kvalitetna hrana. A kako priti do nje, če moramo pri tem še varčevati z denarjem? V nadaljevanju članka predstavljamo učinkovite trike za varčevanje denarja v trgovini z živili. Spletna stran Eatthis jih je pridobila od zaposlenih v živilskih trgovinah.
Cena za kilogram
Včasih najcenejša cena ni najboljša ponudba. Najbolje je, da preverite, koliko znaša cena kilograma izdelka, nato pa primerjajte zneske med seboj. Šele tako boste dobili uvid, kaj je resnično najceneje.
Pekovski izdelki
Preverite, ali se vam bolj splača kupiti zamrznjene pekovske izdelke. Preverite torej ceno na primer že pečenih rogljičkov s tistimi, ki jih morate doma še speči. Velikokrat je namreč tako, da so zamrznjeni pekovski izdelki bistveno cenejši.
Testirajte izdelek
Če je le mogoče, pred nakupom poskusite izdelek. V klasičnih trgovinah to najverjetneje ne bo mogoče oz. le v primeru, če pogostitev organizira sam proizvajalec izdelka. Zato se morda lahko znotraj družine dogovorite, da boste skupaj testirali kakšne nove in cenejše izdelke. Dogovorite se, kaj bi testirali, pojdite skupaj po nakupih in si delite stroške, nato pa doma pripravite druženje ob hrani in pijači. Kupite več izdelkov v manjših količinah, okušajte vse in tako preverite, kateri izdelki so primerni za vašo družino.
Ne nasedajte popustom
Jeff Campbell, ki je že več kot dve desetletji vodja Whole Foods Market, pravi, da ni potrebe kupiti prav vsako živilo, ki ima popust. Zakaj? Trgovine z živili pogosto ponujajo popuste na izdelke, ki se ne prodajajo, saj tako rešujejo naložbo. Res je, da se nekateri popusti izplačajo, a ne kar vsi. Številni izdelki so pač na popustu le zato, ker se jih trgovec želi čim prej znebiti.
Poiščite popuste na izdelke, ki jih pogosto kupujete
V primeru, ko gre za preverjene izdelke, je dobro loviti popuste ali počakati na dan, ko lahko unovčite bon na kupljen izdelek.
Blagovna znamka trgovine
Osnovne izdelke lahko poiščete med izdelki, ki so blagovna znamka izbrane trgovine. Na primer maslo, olje, moka, jogurt, mleko ... Gre za cenejše izdelke, ki jih trgovine ponujajo pod svojo blagovno znamko.
Vračilo artikla
Se vam je že kdaj zgodilo, da ste domov prinesli hrano, jo odprli in ugotovili, da ima nenavaden vonj, barvo, okus, teksturo? Izdelek sicer ni pokvarjen, a je ... neobičajen. Nam se je že. In smo z odprtim izdelkom šli nazaj v trgovino, kjer so se strinjali, da deluje nenavadno. Ponudili so nam zamenjavo ali vračilo denarja.
Dnevi nakupovanja
Vsaka trgovina ima določene dneve, ko ponuja posebne popuste, akcije. Organizirajte nakupe tako, da boste izbrano trgovino obiskali takrat, ko bo imela akcije.
Nadzorujte skenirane cene
Ker so na blagajnah zaposleni izredno hitri, je bolje, če gresta po nakupih dve osebi. Ena naj zlaga izdelke v nakupovalne vrečke, druga pa naj opazuje skenirane cene. Ali je blagajnik dvakrat poskeniral isti izdelek? Ali ni upošteval popusta? Ali je na blagajni ena cena, na polici pa je bila označena druga? Nemudoma opozorite na napako. Takoj, ko zaključite z nakupom, še enkrat preverite račun.
Kupite paket izdelkov
Ogromno lahko prihranite tudi tako, da kupite paket izbranega izdelka. Trgovine namreč redno ponujajo popuste na večje količine - na primer na nakup paketa mleka. Priporočamo sicer, da pred nakupom preverite, ali je tak nakup res cenejši.
Kupončki
Ali jih lahko uporabite le na izbrane dneve? Potem nakup skrbno načrtujte. Morda veste, da boste naslednji teden potrebovali novo olje. Kupite ga že ta teden, in sicer na kupon.
Po nakupih pojdite zgodaj zjutraj
Dobili boste svežo in kvalitetnejšo robo. Pozno popoldne ali tik pred zaprtjem boste imeli najverjetneje na voljo le tisto, kar drugi niso želeli kupiti.
Po nakupih določenih izdelkov pojdite tik pred zaprtjem
Če želite dobiti cenejše pekovske izdelke, potem se v trgovino odpravite tik pred njenim zaprtjem. Najverjetneje boste lahko kruh in druge pekovske izdelke kupili po znižani ceni.