Cekin.si
Dopust
Potrošnik

5 napak, zaradi katerih poleti izgubljamo denar

M.J.
01. 07. 2025 08.53
0

Poletje je čas sprostitve, oddiha in uživanja – a tudi sezona, ko mnogi nezavedno naredimo največ finančnih napak. Zaradi sproščenega ritma, vročine in dopustniškega vzdušja pogosto popustijo tudi naše denarne zavore. Preverite, katere poletne pasti so najpogostejše in kako se jim izogniti, da boste jesen pričakali brez nepotrebnih minusov.

1. Pretirano hlajenje z energijsko potratnimi klimami

Ko zunaj pritisne vročina, je težko reči "ne" klimatski napravi. A če jo nastavite na prenizko temperaturo ali jo pustite delovati ves dan, vas lahko ob koncu meseca preseneti občutno višji račun za elektriko.

Razlika med sobno in zunanjo temperaturo naj ne bo večja od 6–8 stopinj Celzija, poskrbite pa tudi za dobro izolacijo prostorov in uporabo senčil. Vsaka stopinja lahko pomeni konkretne prihranke.

V poletnih mesecih, ko zunanje temperature presežejo 30 stopinj Celzija, je priporočljivo, da temperatura v notranjih prostorih ne pade pod 24 stopinj Celzija, da bi se izognili prevelikim temperaturnim razlikam.
V poletnih mesecih, ko zunanje temperature presežejo 30 stopinj Celzija, je priporočljivo, da temperatura v notranjih prostorih ne pade pod 24 stopinj Celzija, da bi se izognili prevelikim temperaturnim razlikam. FOTO: Thinkstock

2. Nepotrebni impulzivni nakupi

S poletjem je tesno povezana sezona popustov, novih kolekcij kopalk, piknik opreme, napihljivih blazin, sandalov in še marsičesa. A ravno to je razlog, da pogosto posegamo po stvareh, ki jih ne potrebujemo. Ker so izdelki pogosto vizualno privlačni in "poletno obarvani", se jim težje odrečemo.

Pomaga lahko preprosto pravilo: če stvar ni bila na vašem nakupovalnem seznamu že prej, počakajte 24 ur, preden jo kupite.

3. Skrite cene poletnih festivalov in prireditev

Festivali, koncerti, lokalne prireditve in veselice znajo biti drage – ne toliko zaradi vstopnine, ampak zaradi stroškov, ki sledijo: pijača, prehrana, prevoz, nastanitev ... Če se udeležujete več dogodkov zapored, se lahko hitro nabere več sto evrov. Priporočljivo je, da si za tovrstne aktivnosti določite proračun – in se ga tudi držite.

 Zaradi sproščenega ritma, vročine in dopustniškega vzdušja poleti pogosto popustijo tudi naše denarne zavore.
Zaradi sproščenega ritma, vročine in dopustniškega vzdušja poleti pogosto popustijo tudi naše denarne zavore. FOTO: Adobe Stock

4. Stroški počitnic na obroke ali kredit

Marsikdo si želi na dopust, tudi če si ga v danem trenutku finančno ne more privoščiti. Zato se pogosteje kot pozimi odločamo za počitnice na obroke ali celo z najemom potrošniškega kredita. A pozor: takšen dopust ni brezplačen – poleg osnovne cene boste na koncu plačali še obresti, stroške kredita in morebitne dodatne stroške. Razmislite: ali je 7 dni oddiha vrednih 12 mesecev odplačevanja?

5. Financiranje z "obroki brez obresti" – res brez pasti?

Obročno plačevanje brez obresti zveni mamljivo, še posebej poleti, ko imamo več želja kot običajno. A tudi tu velja previdnost. Pogosto gre za marketinško taktiko, pri kateri nismo pozorni na morebitne administrativne stroške, stroške obdelave ali pogoje, kot je obvezna uporaba določenih kartic ali bančnih storitev. Preden se odločite za to možnost, vedno natančno preberite pogoje in izračunajte, koliko vas bo nakup dejansko stal.

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.
Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 989