Benetke so prvo mesto na svetu, ki je začelo enodnevnim turistom zaračunavati vstopnino. O tem smo na Cekin.si poročali in tudi o tem, da so prvi dan omenjenega ukrepa potekali protesti.
Glavni razlog je množični turizem, ki uničuje mesto. S podobno težavo se soočajo tudi drugod po svetu, na primer v Španiji in tudi na Hrvaškem. Zato je hrvaška televizija RTL preverila, ali se lahko kaj podobnega zgodi tudi v njihovem turističnem biseru Dubrovniku.
Župan Dubrovnika Mato Franković je za RTL Danas pojasnil, kakšno politiko bo Dubrovnik izvajal to poletje.
Bo Dubrovnik turistom zaračunal vstopnino?
Župan Dubrovnika pravi, da zagotovo ne, saj s tem ne bi rešili ničesar. Uporabljajo druge modele vodenja turizma v mestu: za prihod v Dubrovnik v smislu enodnevnih izletnikov je treba vnaprej rezervirati termin, za prihod na območje Pile pa so na voljo določeni termini, ki so opredeljeni v okviru urnega režima.
Sam meni, da prodaja vstopnic ne reši ničesar, saj jo bodo gosti kupili in bo mesto še naprej oblegano.

Glede na to, da v Benetkah potekajo protesti, se poraja vprašanje, ali bo odločitev o vstopnicah sploh obstala. Kaj o tem meni župan? "Odvisno od tega, kaj bodo pokazali v prihodnjih mesecih. Če bo dokazano, da zmanjšuje pritisk sočasnih obiskovalcev, bo ostalo. A sem skeptičen, ker mislim, da bodo na koncu ugotovili, da potrebujejo druga orodja za upravljanje sočasnih obiskovalcev. Razpršenost je ključna. Benetke imajo glede tega veliko večje možnosti kot sam Dubrovnik, a potrebna je politična volja. Po drugi strani pa bo odločitev o zmanjšanju števila križark in povečanju njihovega bivanja v pristanišču prišla v nasprotje z lokalnim gospodarstvom, zato verjetno ne gredo v to smer. Mislim, da bo na koncu to potrebno storiti, če želijo trajnostni turizem, ki je prihodnost vseh turističnih mest," je odgovoril.
Napovedal je tudi konec izdaje dovoljenj za nova stanovanja v starem mestnem jedru. Dubrovnik je namreč prvo mesto na Hrvaškem, ki je po smernicah Unesca izdelalo študijo nosilnosti zgodovinskega jedra. Omenjena študija naj bi bila sredi maja predstavljena mestnim svetnikom, ki bodo sprejeli odločitev, ali bodo študijo sprejeli ali ne. Če jo bodo sprejeli, se bo začelo zmanjševati število bivalnih enot v zgodovinskem jedru, tudi z namenom storitev kratkoročnega najema v večstanovanjskih objektih.
Povzeto po RTL Danas
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV