Cekin.si
Ananas

Potrošnik

Vzpon luksuznega sadja: 368 evrov za ananas

M.M.
22. 05. 2024 04.18
0

Predstavljajte si, da imate na voljo 368 evrov za luksuzno večerjo. Lahko si privoščite pločevinko vrhunskega kaviarja, steklenico ali dve zelo dobrega vina ali večhodni obrok v vrhunski restavraciji. Lahko pa vse to zapravite za en sam ananas.

Ananas Rubyglow – vzgojen zaradi svoje značilne rdeče zunanjosti in sladkosti – stane 395,99 dolarja pri Melissa's Produce, kalifornijskem prodajalcu posebnega sadja in zelenjave. To je 368 evrov. 

Družba Del Monte, trgovec na debelo, ki prodaja različne pridelke, vendar je specializiran za ananas, je potrebovala desetletje in pol, da je razvila rdeče obarvano sadje, poroča ameriška spletna stran CNN. Omejen pridelek je bil prvič na voljo na Kitajskem v začetku letošnjega leta. Pred kratkim se je podjetje Del Monte odločilo preveriti, kako se bo izdelek obnesel v Združenih državah, in ga začelo prodajati po astronomski ceni.

Morda se ne zdi, da je to najboljši čas za trženje zelo dragega sadja v Ameriki. Še pred kratkim so bile naraščajoče cene živil na prvih straneh časopisov, kar je potrošnike spravljalo v stres. Številni Američani, ki so še vedno pod stresom zaradi inflacije in zaskrbljeni zaradi brezposelnosti, zdaj zapravljajo manj.

Kljub temu je zanimanje za luksuzno sadje dovolj veliko, da je prepričalo družbo Del Monte, da je Rubyglow, ki ga pridelujejo v Kostariki, pripeljala v ZDA. "Potrošniki so pripravljeni plačati za nekaj posebnega," pravi Cindy van Rijswick, strateginja za sveže pridelke v Rabobankovi globalni raziskovalni skupini. Ko gre za posebne pridelke, "vedno obstaja majhen trg za restavracije višjega cenovnega razreda, gurmane ali določene spletne kanale," je dejala.

Američani so se v zadnjih letih začeli zanimati predvsem za nove sorte sadja in plačujejo visoke zneske za jabolka Honeycrisp, grozdje Cotton Candy, citruse Sumo in vertikalno gojene japonske jagode. Ampak, ali so res pripravljeni plačati kar 400 dolarjev za ananas?!

Vzpon luksuznega sadja

Ko so pred več kot 30 leti predstavili jabolka Honeycrisp, v trgovinah ni bilo veliko jabolk. Red Delicious, Golden Delicious in na nekaterih območjih tudi McIntosh so bila standardna ponudba, se za CNN spominja Jim Luby, profesor na oddelku za vrtnarstvo na univerzi v Minnesoti. Vendar je bilo to vse. "Če niste šli v lokalni sadovnjak, niste imeli veliko izbire," je pripomnil. 

Ljudje so si želeli več in Honeycrisp je bil primeren – sladek, hrustljav in nov. "Med našimi pridelovalci v Minnesoti je postala ta sorta jabolk priljubljena," je dejal Luby, ki je bil del ekipe, ki je sorto razvila. "Proizvodnja ni bila tako velika. Zato je bila njena cena visoka. A kljub temu se je prodajala," je razložil. 

Trženje novih pridelkov je drago

Ananas
AnanasFOTO: Shutterstock

Gre za drag proces. Raziskovalci morajo vzgajati in križati sorte, počakati na rastni cikel in začeti znova, če sadje razočara. Iskanje nečesa, kar je hkrati dovolj okusno in odporno, da je tržno uspešno, zahteva čas in veliko mukotrpnega dela. Nato morajo znanstveniki za rastline prepričati pridelovalce, da vlagajo v nepreverjeno sadje, pri čemer namenijo sredstva, ki bi jih lahko uporabili za stare favorite. Vendar je Honeycrisp pomagal dokazati, da je tveganje lahko upravičeno.

Po uspehu tega jabolka se je povečala raznolikost na oddelku s pridelki. V zadnjem desetletju se je po podatkih banke Rabobank, ki temelji na podatkih ameriškega ministrstva za kmetijstvo, povečala razpoložljivost dražjega sadja, kot so jagodičevje, mango in avokado, na prebivalca, kar je dober približek porabe. V tem času je razpoložljivost cenejšega sadja, kot so jabolka in banane, ostala skoraj nespremenjena.

Grozdje Cotton Candy, ki je dobilo ime zaradi svoje sladkosti, se je pojavilo leta 2011 in hitro postalo priljubljeno. Sumo Citrus, hibrid med pomarančami, pomelom in mandarinami, se je na trg prebijal počasneje, vendar je v zadnjih letih doživel pravo eksplozijo.

V teh primerih so bili potrošniki pripravljeni porabiti nekoliko več. Vendar so ti izdelki poceni v primerjavi z Oishijevimi posebnimi jagodami, ki se gojijo v zaprtih prostorih na vertikalni kmetiji z nadzorovano klimo. Ko so bile jagode leta 2018 prvič na voljo javnosti, je podjetje Oishii za paket osmih jagod zaračunalo 50 dolarjev, kar je trenutno 46 evrov.

Podjetje Oishii prodaja več kot le jagode, prodaja luksuzni izdelek. Jagode so pakirane v ravnih škatlah, ki osvetljujejo vsak posamezen sadež. Vsak sadež naj bi bil popoln. "Tudi pri ceni 50 dolarjev je bilo na čakalni listi nenehno na tisoče ljudi," je povedal Hiroki Koga, direktor podjetja Oishii. Danes so po več krogih financiranja in izboljšani tehnologiji Oishijevi izdelki lažje dostopni in veliko cenejši. Jagode Oishii lahko v običajnih trgovinah z živili kupite za približno 10 do 14 dolarjev na paket, kar je od 9,20 do 12,88 evra.

Ali obstajajo kupci za tako drag ananas?

Raziskovalci družbe Del Monte že leta razvijajo različne vrste ananasov, oblikujejo patentirane sadeže in pogosto optimizirajo okus. Leta 2020 je podjetje predstavilo ananas Pinkglow, ki ima rožnato meso in je na voljo v posebni škatli. 

Pinkglow naj nikoli ne bi bil osnovni izdelek na seznamu živil, je povedala Melissa Mackay, podpredsednica marketinga v Severni Ameriki pri družbi Del Monte. "To je darilo za gostiteljice, darilo za materinski dan," je dejala. Prav tako je kot nalašč za Instagram in TikTok, kjer so vplivneži za hrano z velikim številom sledilcev razrezali sadež, se čudili njegovi barvi in delili svoje ocene.

Sprva je bilo sadje Pinkglow naprodaj za približno 50 dolarjev, torej za 46 evrov. Danes ga lahko dobite za veliko manj, na spletu med približno 8 in 29 dolarji - razmeroma ugodne cene, vendar še vedno visoke za ananas. Ta je sicer od 7,36 do 26,69 evra. 

In ja – številni so pripravljeni za smuti plačati tudi 20 dolarjev, kar je 18,41 evra. Torej kupci za tovrstno sadje obstajajo. 

Ali je vredno?

Podjetje Melissa's Produce, ki prodaja vse od tartufov do mangostanov in kumkvatov, na svoji spletni strani opisuje Rubyglow kot "redek dragulj" in "vrhunec luksuznega sadja" ter dodaja, da je "za gurmane to nepozabno darilo".

Ponudba je imela omejen uspeh. Po besedah Roberta Schuellerja, direktorja za odnose z javnostmi pri podjetju Melissa's Produce, je podjetje Melissa's začelo s 50 ananasi. Do zdaj je v enem mesecu prodalo približno polovico tega števila, med drugim restavracijam v Las Vegasu in južni Kaliforniji, ki po njegovih besedah sadeže uporabljajo v razstavah. "Za to obstaja trg. A gre za zelo majhen, zelo nišni trg. To ni nekaj za vsakogar," pravi Schueller.

Da bi ustvarila več razburjenja, se je trgovina povezala s peščico vplivnežev na področju hrane, med drugim z Bo Corleyjem, kuharjem, ki na svojih družbenih kanalih deli recepte in druge zanimivosti o hrani. Corley je dejal, da je bil ananas "naravnost navdušujoč". "Ko poješ preveč ananasa, ima skoraj grenak priokus. Tega pri ananasu Rubyglow ni," je pojasnil. Vendar je dejal, da ni bil vreden 400 dolarjev.

Corley vidi, da ljudje trošijo, da bi dobili Rubyglow, če ne zaradi okusa ananasa samega, pa zaradi "vau" faktorja, da so del nekega hipnega trendovskega vala. "Mislim, da bo ta ananas Rubyglow na božiču, zahvalnem dnevu, zlasti v premožnih hišah, v središču pozornosti," je dejal. 

Z drugimi besedami, ljudje morda ne bodo trošili zaradi okusa ananasa, ampak samo zato, da bi pokazali, da ga imajo, je še poročal CNN

Povzeto po CNN

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861