Dimnikarske storitve se izvajajo na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah.
Prvi pregled se opravi na novih ali rekonstruiranih napravah zaradi preverjanja, ali so vgrajene v skladu s projektno dokumentacijo in predpisi. Če so naprave vgrajene neoporečno, dimnikarska družba izda pozitivno poročilo o prvem pregledu naprav, s katerim lastnik izkazuje primernost vgrajenih naprav. Namen teh pregledov je preprečiti, da bi bile na novo vgrajene naprave napačno vgrajene, preprečiti vgrajevanje naprav, ki kot tipski proizvod presegajo mejne vrednosti emisij, zagotoviti potrebne evidence o napravah in ugotoviti odgovorne osebe.
Izredni pregled se opravi praviloma po naročilu pristojnega inšpektorja (lahko tudi po naročilu uporabnika), s katerim se opravi enak postopek kot pri novih napravah. Preverja se, ali so obstoječe naprave primerne za obratovanje. Dimnikar izda poročilo o izrednem pregledu naprav.
Redni letni pregled se opravi periodično zaradi ugotavljanja morebitnih nepravilnosti na obstoječih napravah. Gre za ugotavljanje morebitnih sprememb v pogojih obratovanja, morebitnih poškodb na napravah, ustreznost dovoda zraka itd. Za neoporečne naprave uporabnik prejme pozitivno poročilo, v primeru ugotovljenih nepravilnosti pa negativno poročilo o letnem pregledu in pisno opozorilo z navedbo roka odprave pomanjkljivosti. Namen pregleda je preprečevanje obratovanja obstoječih naprav s pomanjkljivostmi zaradi dotrajanosti naprav, poškodb zaradi obratovanja, vremenskih vplivov in spremenjenih okoliščin s strani uporabnika, kar ima lahko za posledico nezanesljivosti obratovanja naprav in zmanjšanje varnosti.

Po opravljenem pregledu dimnikar izda uporabniku dimnikarskih storitev zapisnik o pregledu, ki vsebuje njegove ugotovitve o stanju naprav.
Če dimnikar ugotovi pomanjkljivosti:
- uporabniku izda pisno opozorilo in določi rok za njihovo odpravo,
- po preteku tega roka mora preveriti, če so pomanjkljivosti odpravljene in
- če pomanjkljivosti niso odpravljene, o tem obvesti pristojno inšpekcijo.
Cene dimnikarskih storitev
Zakon o dimnikarskih storitvah predvideva določanje zgolj maksimalnih dovoljenih cen, dejanske cene storitev pa so lahko predmet dogovora med dimnikarsko družbo in uporabnikom. Tako znaša najvišja dovoljena cena izvajanja dimnikarskih storitev 33 evrov brez davka na dodano vrednost na uro.
Dimnikar zaračuna znesek za opravljene dimnikarske storitve uporabniku tako, da zmnoži ceno izvajanja dimnikarskih storitev na časovno enoto in normativno število časovnih enot dela dimnikarskih storitev, izraženo v minutah. Za posamezne storitve, ki so opredeljene v pravilniku, se znesek za opravljene dimnikarske storitve uporabniku zaračuna tako, da se zmnoži ceno izvajanja dimnikarskih storitev na časovno enoto in število časovnih enot dela dimnikarskih storitev pri uporabniku, izraženo v minutah, ter prišteje morebiten strošek materiala.
Kadar je uporabnik dimnikarskih storitev oddaljen po najkrajši kopenski potovalni razdalji več kot 25 km od sedeža dimnikarske družbe oziroma njene poslovalnice, se uporabniku lahko zaračunajo potni stroški za vsak kilometer nad 25 km v višini, ki ne sme presegati 0,25 evra na kilometer. Pri tem se upošteva najkrajša kopenska povezava po javnih cestah, nekategoriziranih cestah, ki se uporabljajo za javni cestni promet, ali nekategoriziranih cestah v lasti uporabnika, po katerih je dovoljen promet motornih vozil oziroma koles. Strošek se opredeli v ceniku dimnikarske družbe. Kadar dostop ni mogoč po prej omenjenih cestah, se znesku lahko prištejejo potni stroški za vsak kilometer poti, po kateri ni dovoljen promet motornih vozil oziroma koles nad 25 kilometrov po porabljenem času, vendar ne več kot 15 minut za kilometer poti v višini, ki ne sme presegati zneska iz sklepa, ki določa najvišjo dovoljeno ceno (33 evrov na uro) izvajanja dimnikarskih storitev. Strošek se opredeli v ceniku dimnikarske družbe. V primeru več možnih povezav se upošteva tista povezava, ki je za uporabnika dimnikarskih storitev najugodnejša.
Vir: gov.si
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV