Cekin.si
Kazen, Dars

Potrošnik

Dars: Velikokrat niti ne preverijo, kaj podpišejo

M.M.
23. 03. 2023 04.00
1

Ko se zalomi z nakupom e-vinjete: Starejši gospod je bil prepričan, da ima veljavno e-vinjeto, a se je motil. Poglejte, koliko je moral na koncu plačati.

Dars vinjete prodaja že vrsto let, e-vinjeta pa je uporabnikom na voljo od 1. decembra 2021. Zato so nekateri, še posebej tisti starejši, še nevešči sistema nakupovanja elektronske vinjete. 

Tako se je z nakupom nove e-vinjete letos zalomilo starejšemu gospodu, ki je ob nakupu navedel napačno registrsko oznako. Zmotil se je sicer le v eni številki, a dovolj, da se je ta več kot 80 let star možakar znašel v težavah. Sledila je kazen, a je gospod podal zahtevo za sodno varstvo. 

Dars se je odločil, da opusti kazen in da mu povrnejo stroške nakupa vinjete oz. so mu izdali e-vinjeto s popravljeno registrsko oznako. Kljub temu je moral plačati 30 evrov za sodno takso in 15 evrov za tedensko vinjeto, in sicer za vmesno obdobje, ko je bil ujet z napačno vinjeto.  

Skupaj torej 45 evrov, kar je skoraj polovica zneska letne vinjete. 

Kazen, Dars
Kazen, DarsFOTO: Cekin.si
Dars, kazen
Dars, kazenFOTO: Cekin.si

Za pojasnila smo prosili tudi Dars. 

Koliko je bilo letos zabeleženih napačno vnešenih registrskih številk pri nakupu e-vinjete?

Ko DARS izda plačilni nalog zato, ker za konkretno vozilo v sistemu e-vinjete ni podatka o kupljeni vinjeti za to vozilo, ne vemo, ali se je mogoče uporabnik pri nakupu zatipkal ali e-vinjete sploh ni kupil – v obeh primerih za vozilo ni kupljene e-vinjete in to je edino, iz česar lahko izhajamo. 

Poleg tega so primeri, ko je kupljena e-vinjeta na napačno registrsko številko, v manjšini. V veliki večini primerov e-vinjeta sploh ni kupljena.

Kakšne so kazni?

Z globo 300 evrov za vsako vožnjo se v skladu z Zakonom o cestninjenju kaznuje posameznik, ki uporablja cestninsko cesto brez veljavne elektronske vinjete za določen cestninski razred.

V katerih primerih odstopite od globe? Kaj potem uporabnik plača, stroške postopka in nove vinjete? Koliko to znaša?

Če je uporabnik kupil vinjeto za napačno registrsko številko, potem to lahko ugotovimo samo takrat, kadar dobi plačilni nalog in poda zahtevo za sodno varstvo. 

V takih primerih preverimo, ali je šlo res za morebitno napako pri vnosu registrske številke (npr. uporabnik je zamenjal posamezne znake, vrstni red, cel sklop znakov ...). 

Če taka logična povezava obstaja, potem običajno odpravimo plačilni nalog in izrečemo opomin. Sodna taksa za opomin je 30 evrov. Mora pa tak uporabnik plačati tudi račun za retroaktivno e-vinjeto, ki mu ga pošlje cestninski nadzor za uporabo avtoceste brez veljavne e-vinjete.

Ali ste morda zaznali, da imajo z napačnimi vnosi registrske številke izzive starejši? Kaj njim svetujete, da se ognejo zapletom?

Teh podatkov ne spremljamo, ker za kaj takega tudi nimamo pravne podlage. Izkustveno pa bi rekli, da nobena starostna skupina ne izstopa. 

Nasvet je že od vzpostavitve sistema e-vinjete enak: uporabniki naj, preden potrdijo nakup v spletni trgovini ali podpišejo potrdilo o pravilnosti podatkov na fizičnih prodajnih mestih, dobro preverijo, kako je zapisana njihova registrska številka.

Izkušnje kažejo, da uporabniki na fizičnih prodajnih mestih velikokrat niti ne preverijo, kaj podpišejo, čeprav jih prodajalci na to opozorijo.

Nasveti za nakup e-vinjete

Pri nakupu bodite pozorni na pet podatkov: registrsko označbo, državo registracije, cestninski razred, vrsto e-vinjete in datum začetka veljavnosti.

Najpogostejše napake pri nakupu e-vinjete

Največ napak se pojavi pri zapisu registrske označbe vozila. Sem spadajo pomanjkljivi podatki, kot je na primer registrska označba brez začetne oznake za registracijsko območje (LJ, MB, KP in podobno). 

Druga pogosta napaka so pravilne črke in številke, vendar v napačnem zaporedju. Nekateri zamenjajo med seboj podobne znake, kot je na primer črka O namesto številke 0. Spet drugi iz prometnega dovoljenja prepišejo prvo registrsko označbo, pod katero je bilo registrirano njihovo vozilo, čeprav ima zdaj že drugačno označbo.

Napake se pojavijo tudi pri izboru države registracije vozila (za vsa vozila s slovensko registrsko označbo je država registracije Slovenija). 

Nekateri uporabniki navedejo napačen cestninski razred, na primer cestninski razred 2A namesto 2B. 

Včasih se uporabniki zmotijo tudi pri določitvi obdobja veljavnosti, na primer izberejo napačno časovno obdobje trajanja e-vinjete ali določijo napačen datum začetka njene veljavnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861