Hrvaški profesor razkril podatke o cenah, ki jih spremlja že od leta 2017

Hrvaški profesor razkril podatke o cenah, ki jih spremlja že od leta 2017

M.M.
27.01.2025, 9:06
0
Že od leta 2017 vodi dnevnik stroškov gospodinjstva. Ima tudi posebno aplikacijo za gorivo in avtomobile.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

41-letni profesor iz hrvaškega mesta Slavonski Brod Tomislav Aračić že od začetka leta 2017 v posebno aplikacijo vpisuje vsak strošek, ki ga ima njegovo gospodinjstvo, poroča spletna stran net.hr

Oba s soprogo prejemata povprečni hrvaški plači in imata tri otroke. Kljub temu sta vedno z denarjem v plusu. To pa je zato, ker Aračić zelo premišljeno vodi družinski proračun. 

PREBERI ŠE

Strokovnjak nam je razkril kar nekaj trikov nakupovanja s kuponi

Pravi, da se družina ničemur ne odreka. Res pa je, da ne hodijo jest v restavracije, temveč kuhajo doma. 

Kot poroča Jutarnji list, je vse izdatke razvrstil po kategorijah: hrana, položnice, avtomobil, kultura, oblačila in obutev, kozmetika, zdravje, darila, eno kategorijo nosi vsak otrok, nato še vrt, tehnika, prevozi, dobrodelnost, orodje, hiša - vzdrževanje, rekreacija, pes, race, turizem in drugo. Ja, race, saj jih ima družina doma kar nekaj. 

Zapiše si prav vsaj strošek – tudi strošek žvečilnih gumijev, največji del stroškov pa predstavlja hrana. Zanimivo je, da je njegova družina leta 2017 za stroške prehrane porabila 1700 evrov, leta 2019 pa se je ta znesek povzpel na 2215 evrov. Zneski so za celotno leto. 

Že naslednje leto so za hrano namenili 2790 evrov, leta 2021 je ta strošek znašal 2839, leta 2022 pa že 3845 evrov.

Res pa je, da se stroški hrane ne višajo le zaradi inflacije, temveč tudi zaradi prihodov novih družinskih članov. Leto 2023 so zaključili celo z nižjim zneskom kot leto poprej. 

A leto 2024 je bilo najdražje: za hrano so porabili 4244 evrov, dvainpolkrat več kot pred osmimi leti, poroča Jutarnji list. S tem, da so se v tem obdobju povečali tudi dohodki, a so se številna živila podražila za 100 in več odstotkov.

Nakup hrane
Nakup hraneFOTO: Adobe Stock

"Marsikdo misli, da sem čudak ali da gre za nekakšno trpinčenje samega sebe. Ampak meni (beleženje stroškov) res ni težava, pa še kako prav pride. No, ravno pred dnevi je doma zmanjkalo mila, zato sem šel v mojo aplikacijo preverit, kdaj smo ga nazadnje kupili. Ugotovil sem, da pred kratkim, a da smo ga nekam založili," pove Aračić, ki poudarja, da tega ne dela zato, da bi kaj privarčeval.

"Enostavno imam rad statistiko in ta me zabava," je poudaril. 

PREBERI ŠE

Hrana na Hrvaškem za skoraj četrtino dražja od evropskega povprečja

Aračića so vprašali, ali je tako strukturirano vodenje stroškov recept za vse tiste, ki ne znajo ravnati z denarjem – da bi se zavedali svojih stroškov, bolj organizirano pristopili k vprašanju osebnih financ, razumeli, kako naj bi denar upravljali, namesto da gre le skozi njihove roke.

"Ljudje, ki se ne spoznajo na denar, nimajo pravega interesa skrbeti zanj, zato ne verjamem, da bi imeli voljo beležiti in spremljati svoje stroške. Z leti sem ugotovil, da ljudje sploh ne razumejo financ, dodatno pa jih je zmedel prehod na evro, tako da ne razumejo več razmerja med valutami, niti ne morejo razumeti, za koliko se je kaj podražilo," pove profesor. 

Posebna aplikacija za gorivo

Poleg aplikacije za vodenje skupnih stroškov ima Aračić še eno aplikacijo, v kateri ločeno vodi stroške avtomobila in goriva.

In z njeno pomočjo je prišel do zanimivih ugotovitev. Na primer, da njegov stari avto iz leta 1994 porabi manj kot novi iz leta 2013. Prav tako je boljši, če ga primerja z današnjimi hibridnimi modeli, zato meni, da je vsa zgodba o bolj trajnostnih vrstah prevoza vsaj malo prenapihnjena. 

Vir: jutarnji.hr in net.hr

PREBERI ŠE

Američani se tako kot mi borijo s predrago hrano. Preverite, kako