Na letno inflacijo (v aprilu letna rast 6,9 odstotka) so najbolj vplivale podražitve naftnih derivatov in hrane, na mesečno inflacijo (mesečna 2,6 odstotka) pa poleg hrane še višje cene počitniških paketov.
Cene blaga so bile v povprečju višje za 7,9 odstotka, cene storitev pa za 5 odstotkov. Blago dnevne porabe se je podražilo za 9,1 odstotka, trajno blago za 8,8 odstotka in poltrajno blago za 2,7 odstotka.
Kaj je prispevalo k letni inflaciji?
Statistični urad ugotavlja, da so k letni inflaciji največ prispevale višje cene naftnih derivatov ter hrane in brezalkoholnih pijač (vsak po 1,5 odstotne točke).
V prvi skupini so se tekoča goriva podražila za 35,9 odstotka ter goriva in maziva za osebna vozila za 29,6 odstotka, cene hrane in brezalkoholnih pijač pa so bile višje za 9,2 odstotka.

Višje cene stanovanjske in gospodinjske opreme ter tekočega vzdrževanja stanovanj (za 9,2 odstotka) so prispevale 0,7 odstotne točke. Med letnimi podražitvami so izstopale tudi za 11 odstotka višje cene avtomobilov in za 7,9 odstotka višje cene gostinskih storitev. Prve so k inflaciji prispevale 0,6 odstotne točke, druge pa 0,4 odstotne točke.
Na drugi strani so nižje cene električne energije (za 21,6 odstotka) letno inflacijo ublažile za 0,8 odstotne točke.
Kaj je prispevalo k mesečni inflaciji?
V primerjavi s prejšnjim mesecem so se cene življenjskih potrebščin v aprilu zvišale za 2,6 odstotka. Statistični urad ob tem dodaja, da opaznejših pocenitev v aprilu niso zaznali.
K mesečni inflaciji so največ, vsak po 0,5 odstotne točke, prispevale višje cene hrane (za 2,9 odstotka) in počitniških paketov (za 19,2 odstotka).
V skupini hrana so se najbolj podražili olje in maščobe (za 7 odstotkov), meso (za 6,3 odstotka), zelenjava (za 5,2 odstotka) ter kruh in izdelki iz žit (za 2,9 odstotka).
Dražja kot prejšnji mesec je bila tudi električna energija (za 11,6 odstotka) in je k inflaciji prispevala 0,3 odstotne točke.
Za prav toliko, za 0,3 odstotne točke, so inflacijo zvišale podražitve oblačil in obutve (za 3,8 odstotka).
0,2 odstotne točke so dodala dražja tekoča goriva (za 20,4 odstotka). Po 0,1 odstotne točke vsak pa so k inflaciji prispevale še višje cene cigaret (za 2,5 odstotka), najemnin (za 6,2 odstotka), zbiranja odpadkov (za 9 odstotkov), plina (za 5,8 odstotka), najema garaž, parkirišč in osebnih vozil (za 16,6 odstotka), stanovanjske in gospodinjske opreme ter tekočega vzdrževanja stanovanj (za 1 odstotek), gostinskih storitev (za 1 odstotek) ter raznovrstnega blaga in storitev (za 0,8 odstotka).
Vir podatkov: statistični urad
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV