Jadranje in križarjenje imata denimo skupno, da sta obe dejavnosti na morju, hkrati so med njima tudi občutne razlike. Na jadrnici bodo verjetno bolj uživali ljubitelji narave, saj omogoča več svobode, z njo lahko vplujemo v manjše osamljene zalive, občudujemo neokrnjeno naravo, se okopamo v kristalno čistem morju. Hkrati se učimo novih veščin, jadranja, navigacije, sidranja, privezovanja, spremljamo vremenske pojave, moč in smer vetra ter glede na dolžino dopusta, želje, zmožnosti, vreme in cilje v dogovoru s preostalo posadko samostojno in sproti načrtujemo smer, vmesne postanke in pot.
Za jadranje so torej potrebna znanja, ki jih potniki na križarki načeloma ne potrebujejo, saj zanje poskrbi posadka s kapetanom na čelu. Ruta je vnaprej začrtana, bolj se lahko pustimo voditi, za splošno varnost na morju, za priveze in oskrbo skrbijo zaposleni. Vseeno pa je tudi potovanje na veliki ladji lahko polno dogodivščin. Organizirani so namreč izleti in dejavnosti ter v nekaj dneh lahko veliko vidimo, obiščemo številne kraje, spoznamo različne kulture in vzpostavimo nova prijateljstva.
Opazna razlika je seveda tudi v velikosti plovila in številu članov posadke oziroma potnikov. Medtem ko jadranje preživimo v bolj ozkem krogu družine ali izbranih prijateljev, nas na križarjenju obkroža več ljudi, ki jih večinoma ne poznamo. Križarke so prava mala mesta na morju, so ogromne in zatorej mnogo ponujajo – na njih so bazeni, velike restavracije, kazinoji, trgovine, telovadnice, lepe in udobne kabine – medtem ko so jadrnice bolj butične in skromne. Večinoma lahko sprejmejo med osem in 10 oseb, kabine in kopalnice so manjše in vsak še tako majhen kotiček na njih je dobro in premišljeno izkoriščen.

Primerjava cen
Ob vsem zgoraj opisanem je seveda na mestu vprašanje, kaj pa je ceneje – dopust na jadrnici ali križarki? Odgovor je – odvisno. Konkreten izračun, koliko stane tedenski najem jadrnice, med drugim zavisi od tipa, starosti, velikosti plovila, pri čemer velja – bolj ko je nova jadrnica, višja je cena najema. Končna računica je prav tako pogojena s številom članov posadke oziroma dejanskih plačnikov. Če se recimo stroški delijo na osem oziroma 10 oseb, ki vsaka plača zase, je lahko jadranje relativno poceni, če si jih deli družina ali dve, pa so stroški primerljivi z najemom družinskega apartmaja.
Primer povprečnega najema je podal direktor podjetja The Sailmaster, Jernej Kuhar, ki zaznava, "da na hrvaškem Jadranu znaša tedenski najem dobro ohranjene, tri do štiri leta stare štirikabinske jadrnice, dolge 14 metrov, za med osem do 10 oseb, v povprečju okoli 4000 evrov." Poleg najemnine je potrebno dodatno računati na plačilo približno 2000 evrov varščine, ki jih povrnejo ob vrnitvi nepoškodovane jadrnice, nekateri čartisti pa namesto plačila varščine ponujajo tudi zavarovanje varščine. A tedaj znesek zavarovanja ni povraten in se njegova višina giblje pri okoli 10 odstotkih višine varščine. Med dodatne stroške gre šteti še stroške privezov, ki za navedeno jadrnico znašajo v marinah okoli 100 evrov na noč, v zalivih v koncesijskih območjih na plovkah (na bojah) pa polovico zneska, in goriva (dizla), ki ga tovrstna jadrnica na teden v povprečju porabi 150 litrov, je opisal.
Pri SailNomadu so podali podoben izračun ob upoštevanju možnosti najema štirikabinskega plovila (torej za med osem in 10 oseb) letnika 2014 oziroma 2015, ki znaša med 3000 in 3500 evrov. Poleg privezov oziroma sidranja, ki se gibljejo med 50 in 150 evri na noč, so dodatno pojasnili, da je potrebno prišteti obvezni strošek tako imenovanega transit loga (čiščenje, prevzem in predaja jadrnice, administracija), ki je med 200 in 400 evrov. Medtem so ocenili povprečno porabo goriva, ki za cel teden pride med 150 in 200 evri, kar priča, da je jadrnica v primerjavi z drugimi plovili varčna pri porabi.
Medtem so stroški prehrane v primeru kuhanja na barki lahko primerljivi z izdatki za hrano, ki jih imamo sicer tudi doma, bodo pa višji ob morebitnem obiskovanju restavracij. Dobro pa je tudi vedeti, da mora biti na jadrnici poleg članov posadke nujno tudi skipper z izpitom za čoln in dovoljenjem za uporabo pomorske postaje VHF ter seveda potrebnimi veščinami. Če niste sami usposobljeni, ga lahko najamete in je potrebno za dnevni najem v glavni sezoni odšteti med 150 in 200 evri plus prišteti stroške prehrane zanj.

Trendi se spreminjajo in vse manj je rezervacij v zadnjem hipu
Cene križarjenja se prilagajajo in spreminjajo glede na povpraševanje, sezono in razmere v turizmu in na tržišču. Za jeseni lahko danes rezervirate križarjenja v najcenejših kabinah za 390 evrov in manj, bodo pa cene predvidoma naraščale in bodo ob poznejših rezervacijah vsaj 30 odstotkov višje, so sporočili iz turistične agencije Sonček. Sicer pa tako pri njih kot tudi pri drugih ponudnikih zaznavajo veliko zgodnejše povpraševanje, ko potniki več ne čakajo na zadnji hip in za počitnice rezervirajo že mesece prej.
Med poglavitnimi vzroki za tovrstni trend omenjajo ceno in prostor. "Sploh pri križarjenjih je trend že prepoznan. Na primer za prvomajske praznike sploh ni več veliko izbire in se danes se večinoma rezervira že jesen in zima," so sporočili iz Sončka. Glede na naključni pregled ponudbe so skupinska križarjenja julija in avgusta resnično večinoma že razprodana, zneski tedenskih počitnic na križarki pa so različni. Odvisni so od destinacije, ponudbe, velikosti ... ter se gibljejo pri okoli 1000, 1200 evrov tedensko na osebo. Včasih so v ceno vključeni tudi prevoz, pristaniške takse in drugo ter pogosto ponujajo dodatne ugodnosti za družine z otroki.

Medtem ko je križarjenje občutilo posledice epidemije covid-19, je jadranje veljalo za varno obliko preživljanja dopusta, čemur je vseskozi sledilo primerno povpraševanje. Tudi letos se hitro polnijo najbolj zaželeni termini julija, avgusta in septembra ter se glede na zanimanje, rezervacije in trenutno zasedenost nakazuje zelo dobra jadralna sezona, ki bo verjetno celo presegla lansko. Podobno zaznavajo za križarjenja. Danes so poletni termini skorajda razprodani in se že polnijo rezervacije za jesen in zimo. |
Odločitev in končna izbira je vaša
Slovenski ponudniki omogočajo križarjenja po celem svetu, ki so glede na raznoliko ponudbo privlačna za vse – za posameznike, pare, družine, mlajše in starejše. Potnikom poleg pestrosti ponudbe na ladji omogočajo organizirane izlete in oglede mest. Glede na destinacije na različnih koncih sveta lahko za sezono štejemo celo leto, medtem ko je jadranje vsaj po Jadranu bolj omejeno in vsekakor privlačnejše v toplejših mesecih s prijaznejšim vremenom in toplejšim morjem.
Zagotovo pa sta oba – tako jadranje kot križarjenje – odlična za preživljanje lepega dopusta, polnega dogodivščin in novih spoznanj ter ustvarjanje nepozabnih spominov. Resda jadranje bolj spremlja pridih dejavnih in športnih počitnic v osrčju neokrnjene narave, medtem ko za križarjenje velja, da gre bolj za prestižno in udobno dopustovanje, med katerim se lahko spočijemo in se pustimo razvajati.
Pri obeh se lahko odklopimo, sprostimo, uživamo in hkrati tkemo nova prijateljstva. Oboje lahko preživimo skupaj s prijatelji in družino, presoja in izbira, kaj je za vas bolje in primernejše za najlepši dopust, pa je seveda na koncu zgolj in samo vaša.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV