Verjetno ga ni človeka, ki v zadnjih dveh letih ne bi slišal za 5G. Gre za peto generacijo brezžične tehnologije, ki omogoča še hitrejše prenose podatkov in povečano pasovno širino. Pravzaprav gre za četrto generacijo po vrsti, če štejemo samo digitalno zgodovino mobilnih omrežij. 1G, ki se je pojavila sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja, je bila namreč analogna celična tehnologija, ki je omogočala zgolj navadne klice prek mobilnih telefonov. Nato smo dobili omrežja GSM, ki so kot prva omogočala digitalno prenašanje radijskih signalov in s tem pošiljanje SMS-sporočil, v začetku tega stoletja pa so jim sledila 3G oz. UMTS omrežja, ki so hitrost od 200 kb zvišale do nekaj megabitov na sekundo. To je omogočilo prihod pametnih telefonov, brezžični dostop do interneta, pa tudi videoklice.
Čez nekaj let so bila 3G omrežja nadgrajena na vmesno stopnjo (HSPA) in nato na 4G (LTE), katerih glavna prednost so bile hitrosti v prenosu podatkov. Omrežje 4G je omogočilo razcvet internetnega telefoniranja preko omrežij, kot so WhatsApp, Messenger, Viber, razmah vseh vrst družabnih omrežij, igric, pretoka filmov in glasbe, pa tudi 3D-televizije. A izkazalo se je, da ljudje v vsakdanjem življenju potrebujemo še višje hitrosti, sploh v času, ko so bili zaradi zdravstvenih razmer delovni procesi, druženje in preživljanje prostega časa odvisni od svetovnega spleta. Jasno je postalo, da 5G ni le modna muha, temveč digitalna nuja, saj potrebujemo večje hitrosti prenosa podatkov oziroma hitrejše pretakanje vsebin z interneta, odzivnejše naprave in bolj neposredno komunikacijo med napravami.

Najhitrejše 5G in fiksno omrežje v Sloveniji
Večina mobilnih operaterjev pri nas je že začela tlakovati pot svojim 5G omrežjem, a če so nekateri glede revolucije v mobilni telefoniji še nekoliko zadržani, po drugi strani Telemach v sklopu večmilijonske investicije že nadgrajuje in posodablja opremo ter jo prilagaja novi generaciji brezžične tehnologije. Pospešeno gradi bazne postaje (po Sloveniji jih ima že čez tisoč) in drugo omrežno infrastrukturo ter s tem veča omrežno pokritost. Omrežje 5G zagotavlja v več kot 50 krajih po Sloveniji, na voljo pa je uporabnikom vseh njihovih mobilnih paketov. Še več: pred kratkim so vse mobilne pakete VEČ nadgradili do te mere, da sedaj nudijo 5G izkušnjo s hitrostmi do 1 Gbps.
Telemach torej ni zaman najhitreje rastoči operater mobilne telefonije z več kot 24-odstotnim tržnim deležem, saj ves čas stremi k izboljšavam in razvoju ter je vselej v koraku s časom. Februarja letos je dobil tudi jasno potrditev, da je na pravi poti, saj je prejel nagrado Ookla Speedtest® za najhitrejše 5G in fiksno omrežje v Sloveniji. Za zmagovalca so jih določile meritve uporabnikov s pomočjo Ookla Speedtest®, vodilne aplikacije za merjenje hitrosti, ki se ponaša z neodvisno in natančno metodo testiranja omrežja, s katerim uporabniki v resničnem okolju dostopajo do interneta na lastnih napravah, kar daje najboljši vpogled v njihovo uporabniško izkušnjo. Prestižni nagradi sta rezultat obsežnih Telemachovih naložb in stalnih nadgradenj, tako v mobilno kot fiksno omrežje, ter usmerjenosti v visokotehnološko infrastrukturo. Ob tem ne počivajo na lovorikah, tudi na fiksnem omrežju se že osredotočajo na tehnologijo DOCSIS 3.1 ter XGSPON, ki bo uporabnikom omogočala hitrosti kar do 10 Gbps.

Zakaj sploh potrebujemo 5G?
Toda vrnimo se k 5G in prednostim, ki jih prinašajo za uporabnike. Glavna pridobitev nove tehnologije so bistveno krajši dostopni časi. Omrežje se odzove v zgolj nekaj milisekundah, zato se spletne strani in storitve začnejo nalagati skoraj takoj. Gledanje video posnetkov ali filmov prek spleta na pametnih napravah se na ta način izenači z gledanjem na televiziji, saj ni več kock ali zakasnitve slike. Tudi video klepet je z 5G občutno bolj kakovosten in mnogi so prepričani, da bo šele ta tehnologija pravzaprav spremenila naš način komuniciranja, saj velika večina videoklepeta do sedaj ni uporabljala prav zaradi pogostih motenj in slabe kakovosti, ter se raje oklepa običajnega telefoniranja in pošiljanja sporočil.
5G omogoča večje hitrosti in povečano pasovno širino, zaradi večje zmogljivosti pa je lažje tudi shranjevanje visokokakovostnih fotografij ter video posnetkov. Tehnologija 5G je usmerjena tudi h komunikacijam med napravami, kar bo omogočilo mnogo novih priložnosti – od pametnih hiš, pa do samovozečih avtomobilov in industrijskih robotov. Ni kaj, obeta se nam izjemno pestra digitalna prihodnost.
Sponzorirana objava