Cekin.si
Poplavljeni avtomobili

Potrošnik

Kako med rabljenimi prepoznati poplavljeno vozilo?

Špela Zupan
28. 09. 2023 04.45
1

Na trgu rabljenih vozil so tudi poplavljena. Cene so nizke, a so večinoma uporabna zgolj za dele in bi bila vožnja z njimi lahko nevarna. Kako pa jih prepoznati in kaj lahko naredite, če vam je prodajalec zamolčal, da je bilo vozilo poplavljeno?

Na tržišču so se pojavila tudi vozila, ki so bila poplavljena v avgustovski ujmi. Vprašljiva je njihova varnost in povečini se jih ne izplača popravljati, nakup je večinoma smiseln zgolj za nadaljnjo uporabo delov ali reciklažo. Prodajalec mora načeloma razkriti, da je bil avto poplavljen, a skrb je tudi na kupcu, da se pred nakupom prepriča, kaj kupuje. Namreč ... lepo je zaupati, a pametno je preveriti. 

Informacije o zgodovini vozila je prodajalec dolžan podati vselej, ko vplivajo na običajne lastnosti vozila in kadar kupec izrecno zahteva določene lastnosti, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt. "Vozilo, ki je bilo poplavljeno, ni samo manj vredno, ampak lahko okoliščina pomembno vpliva na samo delovanje vozila in nastanek morebitnih napak v prihodnosti. Zato je pomembno, da prodajalec kupca o tem tudi seznani," je poudaril. 

Hkrati je bistveno, "da kupec pregleda vozilo ob nakupu in da pravočasno graja morebitne napake, ki jih je zaznal ob pregledu ali tudi pozneje. Smiselno je, da zbere čim več informacij o vozilu in se morebiti o stanju vozila pozanima pri osebah, ki se na to spoznajo. Prav tako naj kupca ne zavedejo nizke cene rabljenih vozil, ki običajno kažejo na različne pomanjkljivosti vozila." 

Tako avtohiše kot fizične osebe lahko prodajajo poplavljena vozila, pri čemer so zavezani k poštenem razkritju zgodovine.
Tako avtohiše kot fizične osebe lahko prodajajo poplavljena vozila, pri čemer so zavezani k poštenem razkritju zgodovine. FOTO: Adobe Stock

Kaj pa, če je kupec naknadno ugotovil, da je bilo njegovo vozilo poplavljeno? 

Takrat lahko "pozove prodajalca, naj odpravi napako, in mu določi primeren rok za odpravo napake. Če prodajalec tega ne stori v danem roku, lahko kupec s tožbo pri pristojnem sodišču nadalje uveljavlja svoje pravice. Kakšne zahtevke bo imel, pa je odvisno od pravne podlage, po kateri kupec terja pravice in od njegovih interesov," je pojasnil odvetnik. Odgovornost prodajalca, ki bi morda tajil, da je bilo vozilo poplavljeno, je lahko kazenska in civilna (odvisno od konkretnih okoliščin primera), in kupec je lahko upravičen do odškodnine, če mu je zaradi napake na stvari nastala škoda na drugih dobrinah. 

Kupec se lahko obrne tudi na Tržni inšpektorat, kjer do sedaj niso obravnavali primerov neskladnosti poplavljenih rabljenih vozil, so pa reševali zadeve v zvezi neskladnostjo. Če podjetje neupravičeno zavrne potrošnikovo zahtevo, da brezplačno vzpostavi skladnost blaga (v teh primerih vozila), ali da vrne del plačanega zneska v sorazmerju z neskladnostjo ali ves plačani znesek za kupljeno, lahko inšpektor z odločbo odredi podjetju, naj ugodi zahtevi. Odločbo izda le, če med kupcem in podjetjem ni spora o obstoju neskladnosti ali če kupec predloži mnenje sodnega izvedenca ali če je neskladnost na drug način nedvomno dokazana. V primeru potrošnikovega zahtevka po vračilu dela plačanega zneska v sorazmerju z neskladnostjo lahko pristojni inšpekcijski organ odločbo izda, če je na podlagi ugotovljene neskladnosti mogoče nedvoumno ugotoviti sorazmerno višino zneska za neskladnost blaga, so obrazložili na inšpektoratu. 

Naj rabljeno vozilo pred nakupom pregleda strokovnjak 

Ključno je, da kupec pred nakupom preveri zgodovino in dokumente, da se pozanima, kaj kupuje, da temeljito pregleda vozilo in da se posvetuje z avtomehanikom.
Ključno je, da kupec pred nakupom preveri zgodovino in dokumente, da se pozanima, kaj kupuje, da temeljito pregleda vozilo in da se posvetuje z avtomehanikom. FOTO: Adobe Stock

Odgovornost je torej na prodajalcu, a vseeno je smiselno, da kupec za manjše tveganje pred nakupom opravi skrben pregled pri pooblaščenem serviserju. Na Tržnem inšpektoratu izpostavljajo, da "je strošek tovrstnega pregleda zanemarljiv v primerjavi s ceno vozila in morebitnimi poznejšimi težavami. Še posebej to velja v primeru, če se naknadno odkrijejo napake, ki bi vas odvrnile od nakupa, če bi jih prej poznali. Če prodajalec ne dovoli takega pregleda – stran od takega vozila." Obenem priporočajo preverbo zgodovine in dokumentov, kot so servisna knjižica, homologacijska listina in prometno dovoljenje, iz katerih so razvidne informacije, po katerih lahko sklepate o stanju vozila. 

Tudi na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) svetujejo temeljit pregled vozila, pri čemer bodite pozorni na sledi blata, zemlje, peska, mulja, vode, plesni in rje. Notranjost ima lahko značilen vonj po plesni in vlagi, na motorju in preostali karoseriji lahko opazite rjo in zračni filter je lahko vlažen. V sodobnih avtomobilih je prav tako veliko elektronike, ki ji voda škoduje, zato preverite delovanje električnih sistemov, klime, smernikov, luči, radia ... Če ne delujejo brezhibno, je lahko znak, da je bilo vozilo poplavljeno.  

Kako vemo, da je avto zalila voda? - "Očitni znaki so rjav prah ali zasušen mulj na težko dostopnih kotičkih, do katerih laiki, ki so avto čistili, niso mogli dostopati. Zaznati je mogoče tudi vonj, značilen za avte, ki so bili prepojeni z umazano vodo," so pojasnili na AMZS. 

Prav tako je po pojasnilih vodje AMZS servisne dejavnosti Jurija Kočarja nakup poplavljenega vozila pogosto nesmiseln in je škoda dostikrat nepopravljiva. Neekonomično bi bilo popravljati večino avtomobilov, ki jih je voda zalila nad sedeži, saj bi bilo treba menjati uničene elektronske komponente in celotno električno napeljavo, kar pomeni, da bi bilo treba avto razstaviti, očistiti, posušiti in vnovič sestaviti nazaj. Pri vozilih, ki so bila manj pod vodo, pa je nujen strokovni pregled, ki bo pokazal, ali je vozilo smiselno popravljati, ga uporabiti za dele ali odpeljati na odpad. 

Pred nakupom je treba tudi pregledati dokumente in preveriti zgodovino. Če poznate identifikacijsko številko VIN, jo lahko dobite na različnih portalih, denimo na Carfax.eu ali DoberAvto.si, informacije pa so razvidne iz servisne knjižice, homologacijske listine in prometnega dovoljenja. Če prodajalec ne poda ali ne more izkazati potrebnih podatkov, kaj se je v preteklosti dogajalo z vozilom, pa ga je bolje ne kupiti. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856