V Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) voznikom svetujejo, naj z menjavo pnevmatik ne čakajo do zadnjih dni pred 15. novembrom. Vsem, ki morajo letos kupiti nove pnevmatike, sta lahko v pomoč AMZS test 28 zimskih pnevmatik ter prenovljen AMZS spletni iskalnik pnevmatik, so zapisali v sporočilu za javnost.
Na AMZS poudarjajo, da so prave zimske pnevmatike le tiste, ki imajo poleg oznake M+S na bočnici vtisnjen tudi simbol gore in snežinke. Slovenska zakonodaja sicer tega simbola ne prepoznava oziroma ne zahteva, dovolj je oznaka M+S, v nekaterih državah pa za zimske veljajo le pnevmatike z omenjenim simbolom. V Nemčiji tako od letošnjega oktobra za zimske veljajo le pnevmatike s simbolom gore in snežinke, ne glede na to, ali imajo tudi oznako M+S.
Na AMZS testu je imelo vseh 28 pnevmatik poleg oznake M+S na bočnici vtisnjen tudi simbol gore in snežinke. Vendar pa so rezultati testa pokazali, da to še ne pomeni, da so te pnevmatike vredne nakupa. "Štiri pnevmatike na letošnjem testu so dobile najslabšo možno skupno oceno, kar pomeni, da v AMZS odsvetujemo njihov nakup," so v sporočilu povzeli besede odgovornega urednika AMZS Motorevije Blaža Poženela. Poudaril je, da lahko izbira pnevmatike pri reševanju kritične situacije morda odloča o življenju in smrti.
Voznikom med drugim svetujejo, da se pri nakupu novih pnevmatik ne zanašajo na etiketo oziroma oznake z lastnostmi, ki je običajno prilepljena na nove pnevmatike v trgovinah in so navedene tudi v tabelah z rezultati pod rubriko oznake. AMZS testi so namreč pokazali, da oznake ne odražajo dejanskih lastnosti pnevmatik, še zlasti ne na mokrih cestah.
Voznikom priporočajo tudi, da se pri nakupu prepričajo, da imajo vse štiri pnevmatike enak datum izdelave. Odsvetujejo jim kupovanje novih pnevmatik, ki so starejše od treh let, in priporočajo nakup novih modelov pnevmatik, ki nudijo prednosti tehničnega razvoja in izboljšav.
Voznike hkrati spodbujajo, da vedno uporabljajo štiri pnevmatike istega modela in tipa. Če je globina kanalov različna, priporočajo namestitev boljših pnevmatike, ki imajo več profila, na zadnjo os, saj je od njihovega bočnega vodenja odvisna stabilnost vožnje, zlasti v ovinkih.
Da bi se izognili pnevmatikam z različno globino kanalov oziroma profila, voznikom svetujejo, redno menjavo položaja koles pnevmatik. Pri pnevmatikah s smerno obliko tekalne plasti svetujejo, da prednjo pnevmatiko vozniki prestavijo zadaj na isti strani avta. Pri pnevmatikah brez smerne oblike tekalne plasti je mogoča tudi diagonalna zamenjava. Priporočajo jim tudi, da redno preverjajo tlak v pnevmatikah.
Predpisane globe zoper kršitve v času zime in zimskih razmer (Vir: spletna stran policija.si)
- Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, čigar motorno ali priklopno vozilo pozimi ali v zimskih razmerah nima ustrezne zimske opreme ali ki ravna v nasprotju s pomenom prometnega znaka za obvezno uporabo snežnih verig.
- Z globo 500 evrov in 5 kazenskimi točkami se kaznuje za prekršek voznik, čigar vozilo nima predpisane opreme v prometu in se zaradi tega ustavi na cesti ali ovira promet. Prav tako se kaznuje voznik, ki ne upošteva prometne signalizacije za označitev zimskih razmer, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste.
- Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne očisti motornega ali priklopnega vozila tako, da na njem ni snega, ledu, vode ali drugih snovi, ki bi se lahko raztresale ali razlivale z njega. Stekla vozila in vzvratna ogledala morajo biti čista, da vozniku omogočajo normalno vidljivost.
- Z globo 300 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki pozimi ali v zimskih razmerah ne upošteva prometne signalizacije, ki označuje zimske razmere, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste.
- Z globo 1.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost (njihova odgovorna oseba z globo 120 evrov), če vozilo pozimi ali v zimskih razmerah nima ustrezne zimske opreme, če se zaradi neustrezne zimske opreme ustavi na cesti in ovira promet ter ob neupoštevanju prometne signalizacije, ki prepoveduje promet ali omejuje promet na določenem delu ceste.
Drugi ukrepi
V skladu s 17. členom ZPrCP policist prepove nadaljnjo vožnjo in iz prometa izloči motorno ali priklopno vozilo, ki v zimskih razmerah nima predpisane zimske opreme ali so na njem sneg, led, voda ali druge snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti vozila ali bi se lahko raztresale ali razlivale z njega, ali če stekla vozila ali vzvratna ogledala niso čista. Izločitev vozila traja toliko časa, dokler se ne odpravijo razlogi, zaradi katerih je bila odrejena.
V skladu s četrtim odstavkom 29. člena ZPrCP policist odredi odstranitev vozila, ki obstane na cesti, ker nima predpisane zimske opreme, pa bi jo moralo imeti, ali je v cestnem prometu, ko ne bi smelo biti, če ga s ceste takoj ne odstrani voznik. V takem primeru ga na stroške lastnika odstrani izvajalec rednega vzdrževanja ceste.