Cekin.si
Bali

Potrošnik

Kraji, ki si ne želijo množice turistov

M.M.
19. 05. 2023 04.30
0

Ne drži povsem trditev, da si Machu Picchu v Peruju ne želi turistov, vsekakor pa obstajajo omejitve, koliko turistov ga lahko obišče. Obiskovalci Machu Picchu lahko vstopijo le v enem od dveh določenih terminov, čas, ki ga tam preživijo, pa je omejen na štiri ure oz. šest, če gre za pohodnike.

Množični turizem je v polnem razmahu, toda nekatere izmed najbolj priljubljenih svetovnih turističnih destinacij se mu upirajo. Bodisi z uvedbo višjih turističnih pristojbin bodisi z omejevanjem števila dovoljenih obiskovalcev. Nekateri turistom preprosto rečejo, naj zmanjšajo število prihodov. 

Spodaj navajamo le nekaj destinacij, kjer naj bi zmanjšali število turistov.

Bali

Indonezijski otok Bali je še ena priljubljena destinacija, ki razmišlja o ukrepih za boj proti neprimernemu vedenju obiskovalcev. Naravne lepote tako imenovane Dežele bogov že dolgo privabljajo turiste, a se številni tam neprimerno obnašajo. 

Tudi indonezijska vlada razpravlja o uvedbi turistične takse, ker želi pri številu obiskovalcev preiti s kvantitete na kvaliteto. Glede na to, da je pred pandemijo 60 odstotkov prihodkov Balija predstavljal turizem, je vse, kar bo vlada naredila, zelo skrbno načrtovano ...

Bali
BaliFOTO: Shutterstock

Barcelona

Katalonska prestolnica ima vse: modernistične mojstrovine, ogromno plažo, celonočne zabave ter okusno hrano in veliko sonca – prav vse, kar si želite med počitnicami. Je pa tudi polna turistov. Leta 2022 je mesto sprejelo ukrepe za omejitev števila obiskovalcev, med drugim je zmanjšalo velikost turističnih skupin in uvedlo omejitve hrupa. 

Župan Barcelone je izjavil, da je turizem v Barceloni velik izziv in da bo poskušal še bolj omejiti število gostov, da bi zagotovili boljšo kakovost življenja lokalnega prebivalstva v gosto naseljenem mestu.

Barcelona
BarcelonaFOTO: Thinkstock

Santorini

Bleščeče bele zgradbe Santorinija so ena najslikovitejših znamenitosti Grčije. Grški otok letno privabi več kot dva milijona obiskovalcev, kar je samo po sebi precejšnja številka, ki pa postane ogromna, če upoštevamo okoli deset tisoč prebivalcev otoka skozi vse leto. Te številke so nevzdržne, a kako jih popraviti, ko pa turizem predstavlja tako velik del gospodarstva? Otok je omejitve začel uvajati leta 2019, ko je bilo število potnikov na križarjenju omejeno na osem tisoč na dan.

Santorini
SantoriniFOTO: Dreamstime

Machu Picchu

Ne drži povsem trditev, da si Machu Picchu v Peruju ne želi turistov, vsekakor pa obstajajo omejitve. Obiskovalci Machu Picchu lahko vstopijo le v enem od dveh določenih terminov, čas, ki ga tam preživijo, pa je omejen na štiri ure oz. šest, če gre za pohodnike. Število obiskovalcev se je med letom 1980 in danes povečalo za osupljivih 700 odstotkov, pri čemer je samo pohodništvo povzročila neprecenljivo okoljsko in kulturno škodo.

Machu Picchu
Machu PicchuFOTO: Dreamstime

Tajska

Jugovzhodna Azija je že dolgo sinonim za popotnike z nahrbtniki, Tajska pa je epicenter tega pojava. Odmik Tajske od množičnega turizma se je začel leta 2017, ko se je nova marketinška strategija osredotočila, da bo opravila z množičnim turizmom, ki je uničeval naravo. Od takrat so na primer v zalivu Maya Bay prepovedani čolni, saj tako želijo obnoviti okolico.

Država je odločena, da bo k sebi privabila drugačno vrsto obiskovalcev in ne le zabav željnih turistov. Leta 2022 je Tajsko obiskalo 11,5 milijona obiskovalcev, ali se bo glede tega kaj spremenilo, pa bo pokazala prihodnost.

Plaža na Tajskem
Plaža na TajskemFOTO: Reuters

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891