"Da, turizem ustvarja veliko delovnih mest," pravi Toni Ferrera, novinar spletnega časopisa "Canarias Ahora". A vprašati se je treba, kakšne službe so to, če plača ne zadošča niti za plačilo stanovanja na Kanarskih otokih, dodaja. Novinar se je namreč pogovarjal s 53-letnim Juanom, ki že leta živi v improvizirani pločevinasti baraki, saj si kljub delu ne more privoščiti stanovanja. Juan dela kot reševalec na bazenu hotelskega kompleksa in zasluži okoli 1000 evrov na mesec.
Da sedanji model turizma na Kanarskih otokih ni všeč vsem, so pokazali protesti konec tedna 20. aprila, ob katerih se je na ulice podalo skoraj 60.000 državljanov, kar je za kanarske standarde ogromno. "Občutek nezadovoljstva s temi razmerami je prisoten v širših delih družbe," pravi José Miguel Martín, predsednik Fundación Canaria Tamaimos, ene izmed organizacij, ki so pozvale k protestu.
Lani je na Kanarske otoke prišlo več kot 16 milijonov turistov – več kot kadar koli prej. Podatki iz prvih mesecev leta 2024 kažejo na nove rekorde, poroča spletna stran Deutsche Welle. "Turistični posel je ogromen," pravi José Miguel Martín. Turisti so namreč lani na Kanarskih otokih porabili več kot 20 milijard evrov. Turizem predstavlja skoraj 40 odstotkov celotne gospodarske proizvodnje. "A nič od tega bogastva ne ostane tukaj. Samo smeti in druge negativne posledice," pravi in dodaja, da je tamkajšnji zdravstveni sistem kronično preobremenjen, ljudje pa nimajo primernih nepremičnin za življenje.
Domačini, tako Ferrera, običajno dobijo le nizkokvalificirana dela v hotelih in apartmajskih naseljih. Statistika to dokazuje: komaj kje v Španiji so povprečne mesečne plače tako nizke kot na Kanarskih otokih, poudarja. Brezposelnost je visoka. Po podatkih sindikata Comisones Obreras vsak tretji otočan živi v stalni nevarnosti revščine. "Nekaj se mora spremeniti, turizem je treba omejiti", je prepričan José Miguel Martín.
Ko se pritožujejo celo hotelirji

Tudi lastniki hotelov imajo težave. "Ne morete pričakovati novih turističnih rekordov iz leta v leto," pravi Juan Pablo González, direktor združenja hotelov Ashotel. "Kot vidimo, je to v nasprotju s koristmi ne le prebivalcev otoka, ampak tudi turistične industrije," pravi. Meni, da bi moral biti njihov cilj izboljšati kakovost ponudbe, da bi v prihodnje prihajalo manj turistov, idealno pa bi bilo, če bi porabili več denarja.
Da bi imelo otoško prebivalstvo več koristi od turizma, pa mora po njegovem mnenju poskrbeti predvsem politika. Navsezadnje turistična industrija na Kanarskih otokih ustvari 3,4 milijarde evrov davčnih prihodkov na leto. "Vprašanje je, ali bo ta denar učinkovito porabljen za izboljšanje življenjskih razmer prebivalcev," poudarja González.
Predsednik regionalne vlade Kanarskih otokov Fernando Clavijo je izrazil razumevanje za proteste in medijem priznal, da se morajo stvari spremeniti. "Ne moremo nadaljevati tako kot doslej in pomembno je, da se preusmerimo," je dejal, a se izognil informacijam o natančnejših načrtih.
Toda kmalu zatem so v regionalnem parlamentu vladajoče stranke izglasovale zavrnitev najpomembnejših zahtev protestnikov, vključno z uvedbo turistične takse, ki jo turisti v drugih turističnih pokrajinah Španije, kot sta Balearsko otočje in Katalonija, že leta plačujejo, poroča DW.
Novinar Toni Ferrera zato domneva, da se val protestov še ne bo prav kmalu polegel in da so bili protesti šele začetek večjega upora.
Povzeto po DW.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV