Cekin.si
Povpraševanje po dobrih domačih mojstrih presega ponudbo in so težave z dobavami, zato je na izvedbo obrtniških del na domu velikokrat treba čakati tudi več mesecev.

Potrošnik

Iščete dobrega obrtnika? Potem preverite to

Špela Zupan
19. 04. 2023 04.00
0

Večina obrtnikov in gradbenikov je v zadnjem letu dvignila cene zaradi dražjih surovin, materiala, elektrike in goriva. Povpraševanje po dobrih domačih mojstrih medtem pogosto presega ponudbo, pri čemer je težje dobiti izvajalce za manjša dela doma.

Spomladi se že pregovorno pogosteje lotevamo osvežitve doma. Obnova, vzdrževanje, dodatna vlaganja in vse preostalo, kar je potrebno za čim prijetnejše bivanje, seveda stane in zadnja leta je vse dražje. Od epidemije covida-19, ki je zamajala trge, se ob pretresih na globalnem tržišču in geopolitični negotovosti namreč soočamo z občutnejšimi podražitvami na domala vseh področjih in rastočo inflacijo, ki jih spremljajo zamude in težave pri dobavah ter občutno dražji energenti in gorivo.

Draginja je po svetu in pri nas, kar se odraža tudi pri obrtniških storitvah. Najnovejša raziskava, ki so jo opravili na Primerjam.si na vzorcu 435 izvajalcev iz vse Slovenije, je pokazala, da so v zadnjem letu dvignili cene štirje od petih obrtnikov in gradbenikov, in sicer v povprečju med 10 in 20 odstotkov, v nekaterih panogah tudi več

Najbolj – povprečno za več kot 30 odstotkov – so se podražile gradnje hiš, izkopi in zemeljska dela ter storitve keramičarjev, električarjev, mizarjev in geodetov, ki so v primerjavi z lanskim letom v povprečju dražje za več kot 20 odstotkov. Skoraj vsi obrtniki, ki so zvišali cene, so kot razlog navedli višje cene surovin in materialov. Polovica obenem navaja višje cene elektrike in goriva, manjši del pa je dvignil cene, ker jih je konkurenca, kažejo izsledki. 

Povpraševanje po dobrih domačih mojstrih presega ponudbo in so težave z dobavami, zato je na izvedbo obrtniških del na domu velikokrat treba čakati tudi več mesecev.
Povpraševanje po dobrih domačih mojstrih presega ponudbo in so težave z dobavami, zato je na izvedbo obrtniških del na domu velikokrat treba čakati tudi več mesecev. FOTO: Adobe Stock

Obenem narekujejo cene in oblikujejo tržišče tudi kadrovski izzivi, s katerimi se soočamo že leta in očitno se bomo tudi v prihodnje. Povpraševanje po dobrih in zaželenih domačih mojstrih je veliko in pogosto presega ponudbo. Vzrokov za pomanjkanje je več; Mladi se manj odločajo za poklicno izobraževanje in za ročna, obrtniška dela, mojstri pa praviloma raje izbirajo večja dela večjih naročnikov, saj se mala v domovih manj izplačajo, zanje porabijo veliko časa in truda, končni zaslužek pa je manjši. Posledično so dolge čakalne dobe in je na končno izvedbo del mnogokrat treba potrpežljivo čakati več mesecev. 

Po podatkih Primerjam.si občutno primanjkuje krovcev in tudi vseh preostalih gradbincev – tako izvajalcev manjših zidarskih del kot tudi večjih gradbenih podjetij, ki zgradijo celotno hišo. V zadnjem času pa je istočasno moč zaznati pomanjkanje delovne sile tudi pri podjetjih, ki se ukvarjajo s toplotnimi črpalkami in sončnimi elektrarnami, pri čemer vzroke pripisujejo predvsem občutnemu porastu povpraševanja za tovrstne vire energije.  

Čeprav se nepremičninski trg ohlaja in je trenutno moč zaznati manj novih projektov, pa se še vedno precej gradi in je posledično premalo gradbincev, da bi zadostili vsem. Domači mojstri obenem raje izbirajo večja naročila, kjer so priložnosti za večje zaslužke, in je posledično težje dobiti izvajalca za mala dela, kot so denimo menjava ploščic v kopalnici ali na terasi, beljenje stanovanja, brušenje parketa, menjava pohištva v otroški sobi in podobno. 

Kako pa kaže za naprej? 

Glede na izsledke raziskave spletne platforme, prek katere letno več kot 60.000 Slovencev odda povpraševanje po različnih storitvah, pocenitev ni na vidiku

V naslednjih mesecih namreč načrtuje podražitve približno polovica obrtnikov, med njimi največ gradbincev (osem od 10) in veliko ponudnikov toplotnih črpalk (tri četrtine), medtem ko bodo predvidoma najmanj dvignili cene ponudniki oken (približno eden od treh). 

Podražitve so sad več dejavnikov. Razlogi so predvsem višji stroški zaradi dražjih materialov, surovin, energentov in dela. Daljši so dobavni roki in so nasploh težave z dobavami.
Podražitve so sad več dejavnikov. Razlogi so predvsem višji stroški zaradi dražjih materialov, surovin, energentov in dela. Daljši so dobavni roki in so nasploh težave z dobavami. FOTO: Adobe Stock

Sicer pa so informativne cene storitev, pri čemer gre običajno za postavke za delo brez materiala, objavljene na spletnih straneh Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) pri posamezni strokovni sekciji (gradbinci, kleparji, krovci, inštalaterji, energetiki ...). Končna cena je odvisna od več dejavnikov in spremenljivk, pri čemer cene za izvedbo določenega dela naročniki pridobijo na podlagi pisne ponudbe, ki jo pripravi izvajalec del, je pojasnil sekretar sekcije gradbincev pri OZS Janko Rozman. Sestavi jo na podlagi popisa del, ki jih želijo izvesti naročniki, je obrazložil in dodatno poudaril, da mora biti po Gradbenem zakonu za vsa dela na gradbenih objektih, tudi za obnove, sklenjena pisna pogodba oziroma dogovor o izvajanju del. V njej se na podlagi ponudbe opredelijo obseg del, cena, način obračunavanja, rok za izvedbo, končni obračun, morebitne podražitve, garancijski roki ... Skratka vse, kar je pomembno za izvedbo gradnje.

Na Primerjam.si pozivajo vse, ki iščejo obrtniške in gradbene storitve, k preudarnosti in izpostavljajo, da je pri izbiri izvajalca ključno vedeti, koliko boste plačali in kaj boste dobili v zameno za denar. Zatorej vedno pridobite več ponudb preverjenih izvajalcev in jih med seboj primerjajte, kar po njihovih navedbah še posebej velja za obdobja visoke rasti cen. A naj cena nikakor ne bo edini dejavnik pri izbiri, kajti višja cena ali podražitev ni vedno neupravičena in kakovost nekaj stane. Priporočajo, da pred odločitvijo o izbiri mojstra vselej preverite ocene izvajalcev in komentarje prejšnjih strank ter natančno preučite vse ponudbe, dokler ne najdete prave zase. 

Če povzamemo, vse kaže, da bodo še podražitve, pri čemer si ob negotovih in nepredvidljivih časih nihče ne drzne z gotovostjo napovedati, kako se bodo gibale cene obrtniških storitev, materialov in spremljajočih stroškov. V vsakem primeru pa je pred izbiro ključno pridobiti ponudbe od različnih mojstrov, jih natančno preučiti in primerjati ter se odločiti na podlagi tehtne presoje in skleniti pogodbo o načrtovanem delu

Predvsem pa se je treba zavedati, da najcenejše ni nujno zanesljivo, da so lahko vmes skriti stroški, ki vse skupaj na koncu podražijo, in da je končni izdatek zelo odvisen od kakovosti tako obrtnika kot uporabljenega materiala. 

In da velja: Včasih je bolje plačati malce več in tudi morda počakati na kakovostno izvedbo ter storitev, ki pa bo na koncu v veselje in ne bo razlog za slabo voljo ter dodatne, naknadne popravke. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856