![Hrvaška zastava in evrski bankovci](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Oct2017/8deded4a29_61991809.jpg?v=4edd&fop=fp:0.61:0.46)
Hrvaška se pripravlja na sprejem evra. To se bo s 1. januarjem 2023.
Dvojno označevanje cen v trgovinah, hotelih, lokalih ... bo obvezno od septembra, a številni ponudniki so se odločili, da cene že sedaj zapišejo tako v kunah kot v evrih.
"To bo razkrilo neupravičeno zvišanje cen ob prehodu na evro, a glede na izkušnje iz drugih držav, tudi Slovenije, je pričakovati dvig cen, tudi na področju gostinskih storitev in turizma. Posledica prehoda bo tudi zaokroževanje cen, pričakovano seveda navzgor," pravijo v Zvezi potrošnikov Slovenije.
Plačevanje z evri na Hrvaškem
Določene storitve, predvsem turistične in gostinske, lahko na Hrvaškem že sedaj plačate v evrih, pravijo v Zvezi, a ob tem svetujejo, da pred odhodom na Hrvaško kupite nekaj kun oziroma imate s seboj plačilne kartice, ki so splošno sprejeto plačilno sredstvo, z njimi pa lahko tudi dvignete denar na bankomatu.
"Pri plačilu z evri bodite pozorni na menjalni tečaj, ki ga uporabi ponudnik – smiselna je uporaba kalkulatorja, vsaj pri večjih zneskih; še dobro, da ga imamo na svojih pametnih telefonih," so še dodali.
Že v preteklosti ste lahko na primer cestnino plačali v kunah ali evrih. A sedaj je vse več ponudnikov storitev - kot so zapisali v Zvezi potrošnikov predvsem v turistični in gostinski panogi -, ki strankam ponujajo možnost plačila tudi v evrih. A pri tem bodite skrajno pozorni, saj se lahko izredno hitro izkaže, da ste z evri plačali več, kot bi v kunah.