V Policiji ugotavljajo, da se je ta mesec povečalo število unovčitev ponarejenih bankovcev v apoenski vrednosti za 100 evrov, pojavlja pa se tudi t. i. filmski denar.
"Največ unovčitev je bilo beleženih na območju Maribora in Celja, v manjšem delu pa so bile odkrite unovčitve še na območju Ljubljane in v drugih delih Slovenije," poudarjajo in dodajajo, da si bili bankovci najpogosteje unovčevani v gostinskih lokalih, trgovinah, trafikah, na bencinskih servisih, pri plačilih dostavljene hrane in pri spletni prodaji mobilnih telefonskih aparatov ter druge zabavne elektronike.
Policisti zato vse občane pozivajo k previdnosti.
Ponarejeni bankovci – spravljanje ponarejenih bankovcev in kovancev v obtok predstavlja kaznivo dejanje, za katero je zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do osmih let. |
Kaj je t. i. filmski denar?
Ko govorimo o filmskem denarju, mislimo na ponaredke denarja, ki so natisnjeni na navaden papir in je zelo podoben pravemu. A s to razliko, da nima nikakršnih zaščitnih elementov, ki ga pravi denar ima. Še več: na sprednji ali zadnji strani bankovca je zapis, da gre za kopijo. A običajno tega zapisa ob hitrem plačevanju in sprejemanju denarja ne zaznamo.
Kaj storiti, če delate na blagajni in sumite, da vam stranka želi plačati s ponarejenim denarjem?