Kako varni so naši mobilni telefoni in ali nam res prisluškujejo, je za hrvaško televizijo N1 komentiral komunikacijski svetovalec in IT strokovnjak Marko Rakar.
"Do neke mere nam prisluškujejo, a to ne pomeni, da aktivno poslušajo, kaj govorimo, ali da vse posnete pogovore in zvoke nekam pošiljajo. Različne aplikacije predvsem iz marketinških razlogov zahtevajo tudi dostop do mikrofona, da lahko poslušajo, kaj se dogaja okoli njih," je povedal.
Razložil je, da bo mobilni telefon prepoznaval nekatere ključne besede, kot so imena velikih podjetij, ki so na seznamu za sledenje. Če boste omenjali velikega proizvajalca avtomobilov ali svetovno znano trgovino z oblačili, se vam bodo njihovi oglasi začeli pojavljati med brskanjem po telefonu.

Ko več ne gre za marketing, temveč za vohunjenje
Rakar pravi, da so na Hrvaškem uporabljali tudi invazivno programsko opremo Pegasus, ki jo je mogoče namestiti na telefon, ne da bi uporabnik za to vedel, in lahko naredi kopije vsega, kar se na telefonu počne, in te podatke pošilja naprej. V tem primeru gre za komercialno vohunsko programsko opremo. Pegasus je ustvarila izraelska družba NSO Group, uporabljale pa so jo številne države po svetu. Tudi nekatere članice Evropske unije.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV