
Ste tudi vi zaznali, da so se nekateri izdelki ... zmanjšali? Če ste mislili, da se vam to samo zdi, se motite, saj so podobno zaznali po vsem svetu. Pojav ima celo lastno ime - "shrinkflation", poroča spletna stran cnbc.com. Pri nas so se odločili za uporabo besede "skrčinflacija".
O tem so spregovorili tudi uporabniki omrežja TikTok, kjer objavljajo primere izdelkov, ki jih za isto ceno sedaj prodajajo manj.
Sicer gre za trik proizvajalcev, ki ni nov. A so potrošniki bolj občutljivi, saj krizo že konkretno občutijo na osebnih financah. Zmanjševanje neto količine izdelka ter ohranjanje ali celo višanje cene izdelka gre potrošnikom pošteno v nos. Po poročanju Bloomberga so Nemci s tožbami zasuli pristojne organe za varstvo potrošnikov. Pritožujejo se nad podražitvami, najbolj pa jih jezi omenjeni trik, s katerim proizvajalci v gospodarski krizi ohranjajo dobiček.
Koncept "skrčinflacije" je namreč zelo preprost. Embalaža bo najverjetneje ostala enaka, a izdelek v njej bo ali krajši ali tanjši ... Vsekakor ga bo manj. Cena pa bo ostala enaka ali celo višja.
Uporabnik TikToka Hunter Jarratt je objavil primerjavo s sadno ploščico, za katero je ugotovil, da je proizvajalec želel spremembo prikriti tako, da je v embalaži pustil več zraka. Na prvi otip namreč potrošnik ne bi takoj ugotovil, da je ploščica tanjša.
Spletna stran CNBC je proizvajalca prosila za odziv, a ga ni dobila.
"Ne samo, da potrošniki zapravljajo več za vsakdanje dobrine, ampak tudi dobivajo manj, kot so prej. In mladi, kot je Jarratt, niso zadovoljni," poročajo novinarji omenjene strani.
Zakaj se "shrinkflation oz. skrčinflacija" oz. zmanjševanje količine sploh dogaja?
V času naraščajoče inflacije se morajo podjetja spopadati z naraščajočimi stroški sestavin, embalaže, dela in transporta. Celo svetovno znane verige hitre prehrane krčijo vrednost obrokov in zvišujejo cene, da bi zaščitile svoje marže.
Na kaj morate biti pozorni?
Jarrattove osebne izkušnje z naraščajočimi življenjskimi stroški so ga spodbudile, da je ustvaril video TikTok – čeprav je priznal, da to ni njegova "običajna vsebina". A vztraja, da je treba na te pojave opozarjati.
1. Bodite pozorni na cene in količine
Zdaj je bolj kot kdaj koli prej pomembno, da smo pozorni na cene in med nakupovanjem živil primerjamo trgovine. Morda se vam zdi, da gre za manjše vsote denarja, a sčasoma se bodo te vsote seštevale in ugotovili boste, da vam po nepotrebnem odteka dragoceni denar.
2. Iščite druge ponudnike
Lepo je biti lojalna stranka enega proizvajalca, a kot potrošnik imate to moč, da rečete "Dovolj!". Preverite, kaj je vse na trgu, testirajte in podprite tiste, ki vas ne odirajo.
3. Nakupovanje na zalogo
Preverite, kdo vam ponuja dobre popuste, če določeno živilo kupite v večjih količinah, na primer paket mleka ali jogurta, 10 kilogramov jabolk ali krompirja ...
Pri tem bodite pozorni na datume, do kdaj morate živilo porabiti. Prav tako razmislite, ali imate primerne prostore za hranjenje živil. Če nimate primernega prostora, gre pa za izredno ugodno ponudbo, se pogovorite s sorodniki ali prijatelji in skupaj kupite na veliko, potem pa razdelite živila.
Pred vsakim nakupom na zalogo izračunajte, ali boste res privarčevali.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV