Cekin.si
Veganski burger

Potrošnik

Švicarsko sodišče prepovedalo uporabo mesnih izrazov za veganske izdelke

M.M.
12. 05. 2025 03.35
0

Švicarsko zvezno sodišče je prepovedalo uporabo mesnih izrazov za veganske izdelke, kot sta veganski piščanec, z obrazložitvijo, da to zavaja potrošnike glede sestave izdelka. Sodba je odmevala v živilski industriji, zlasti pri proizvajalcih rastlinskih nadomestkov.

V luči naraščajoče priljubljenosti rastlinskih alternativ mesnim izdelkom, vprašanje pravilnega označevanja teh izdelkov pridobiva vse večjo relevantnost, tako s trženjskega kot pravnega vidika. Nedavni primer, ki je sprožil precej pozornosti v živilski industriji, prihaja iz Švice. 

Tam je Zvezno sodišče izdalo pomembno sodbo, s katero je proizvajalcem veganskih nadomestkov prepovedalo uporabo izrazov, ki se sicer nanašajo na proizvode živalskega porekla. Kot primer so navedeni termini kot so veganski piščanec ali veganska svinjina. Odločitev sodišča temelji na argumentaciji, da tovrstna poimenovanja potencialno zavajajo potrošnike, saj sestava izdelkov ne ustreza poimenovanju – piščanec namreč po definiciji označuje žival in ne rastline.

Osrednji argument sodišča je, da izrazi, kot je veganski piščanec, potrošniku napačno sugerirajo prisotnost mesa v izdelku, čeprav je ta izključno rastlinskega izvora. Sodba posebej izpostavlja dejstvo, da pojem piščanec per se označuje žival, ne pa rastline, iz česar logično sledi, da je uporaba tega izraza v povezavi z rastlinskim produktom lahko vir nesporazumov. 

Veganski burgerji
Veganski burgerjiFOTO: Adobe Stock

Temelj švicarske zakonodaje glede označevanja živil namreč zapoveduje, da morajo biti informacije o hrani verodostojne, nedvoumne in jasne, s čimer se zagotovi, da potrošnik prejme točne podatke o naravi in sestavi produkta, ki ga kupuje. Zadevno sodišče nadalje poudarja, da morajo biti vsa marketinška gradiva in imena, ki oponašajo mesne izdelke, jasno ločena od originalnih poimenovanj živil živalskega izvora, da se prepreči morebitno zavajanje javnosti.

Ključna ugotovitev švicarskega sodišča: uporaba mesnih izrazov, kot je "piščanec", za označevanje veganskih izdelkov ni dovoljena, ker pojem "piščanec" po definiciji označuje žival, kar lahko zavaja potrošnike.

Kaj o odločitvi menijo v podjetju Planted Foods?

Med podjetji, ki jih sodba neposredno prizadene, je Planted Foods, ugledni proizvajalec rastlinskih nadomestkov na osnovi rumenega graha. Njihova ponudba zajema vrsto produktov, vključno z burgerji, klobasami in narezki.

Soustanoviteljica podjetja, Judith Wemmer, je po razglasitvi sodbe izrazila vidno razočaranje. Menila je, da sodba temelji na čustvih in politiki, ne pa na dejanskih interesih potrošnikov. V obrambo svoje prakse navaja rezultate lastnih raziskav, ki naj bi pokazale, da velika večina, natančneje 93 % vprašanih potrošnikov, v le nekaj sekundah jasno razume, da izraz veganski piščanec dejansko označuje produkt rastlinskega, ne pa živalskega porekla. 

Kljub tej pravni oviri glede specifičnih izrazov Wemmerova poudarja, da je pozitivno dejstvo, da sodba še vedno dopušča uporabo generičnih poimenovanj, kot sta zrezek ali file, pod pogojem, da so ti proizvodi jasno označeni kot rastlinski.

Veganske jedi
Veganske jedi FOTO: Adobe Stock

Predmetna sodba Zveznega sodišča je razveljavila prejšnjo odločitev Upravnega sodišča v Zürichu, ki je bilo prvotno naklonjeno stališčem Planted Foodsa. Upravno sodišče je namreč ocenilo, da je uporaba tovrstnih izrazov legitimna, dokler je jasno in nedvoumno navedeno, da gre za veganski produkt. 

Pritožbo na to odločitev je podalo švicarsko Zvezno ministrstvo za notranje zadeve, ki je bilo očitno mnenja, da prvotna sodba ni ustrezno ščitila potrošnikov pred morebitnim zavajanjem. Nova sodba torej predstavlja pomembno zmago za regulatorne organe, ki si prizadevajo za strožje in bolj eksplicitno označevanje živilskih izdelkov.

Kako bi švicarska odločitev lahko vplivala na celotno Evropo?

Odločitev švicarskega Zveznega sodišča potencialno predstavlja pomemben precedens, ki bi lahko imel daljnosežne posledice onkraj meja Švice, vključno znotraj Evropske unije. 

Tudi v mnogih drugih evropskih državah se namreč bijejo debate o tem, kako uravnovesiti potrebo po jasnem in informativnem označevanju rastlinskih nadomestkov mesa z inovativnostjo in prepoznavnostjo marketinških poimenovanj. 

Različni regulatorji in interesne skupine (tako mesna industrija kot proizvajalci veganskih produktov) imajo pogosto nasprotujoča si stališča. Mesna industrija vztraja pri strogi ločitvi izrazov, da bi zaščitila svojo tradicionalno terminologijo, medtem ko proizvajalci alternativ poudarjajo, da potrošniki bolje razumejo, za kakšen tip izdelka gre, če se uporabljajo poznani termini v kombinaciji z označbo vegansko ali rastlinsko. 

Sodba v Švici krepi argumente zagovornikov strožjih pravil glede označevanja, kar bi lahko sprožilo podobne regulativne ukrepe tudi drugod v Evropi, ali pa vsaj dalo dodaten zagon obstoječim razpravam na to temo. Zagotovo bo imela vpliv na načine, kako podjetja tržijo svoje inovativne izdelke v prihodnosti.

Vir: dnevno

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji! 

Najbolj brane novice:

Najbolj brane novice:

- Toliko bodo za prispevek za dolgotrajno oskrbo odvajali samozaposleni

- Bo Španija zares postala sanjska dežela za delavce?

- Niso le zdravniki in piloti: Kdo je v resnici na vrhu po zaslužkih?

- Znano, kakšno 'plačo' bo prejemal papež Leon XIV.

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 911