Cekin.si
Split

Potrošnik

Prevare na Hrvaškem, nad katerimi se turisti najbolj pritožujejo

M.M.
07. 10. 2022 04.45
1

Tudi letos so na Hrvaškem zabeležili kar nekaj prevar – najpogostejše so tiste z neobstoječo nastanitvijo ali pa prevara z "zapestnicami prijateljstva".

Lažne namestitve: med epidemijo in tudi letošnjim poletjem so hrvaški mediji kar pogosto poročali o tujih turistih, ki so se nadejali mirnemu dopustu na hrvaški obali, a ko so na lokacijo prispeli, so ugotovili, da so ostali brez namestitve, za katero so že plačali akontacijo. Prepričajo jih čudovite fotografije apartmajev in ugodne cene, zato je treba vsako namestitev še dodatno preveriti. Preden vplačate denar, preverite verodostojnost oglasa ali spletne strani: kdo stoji za njo, kontakt, naslov, družbena omrežja in priporočila drugih gostov. Če ponudba zveni predobro, da bi bila resnična, je zelo verjetno, da gre za past. 

A ne le lažne namestitve, tudi manjše goljufije vas lahko stanejo denarja, dokumentov, živcev in vam pokvarijo težko pričakovani dopust. Saj veste, da lahko turista prepoznate že od daleč – opremljen je z zemljevidom, fotoaparatom. Tako je lahko tarča žeparjev in goljufov. In čeprav Hrvaška velja za varno državo, je na turističnih lokacijah prisotnih kar nekaj nepridipravov.

Na primer prevara s slepimi in gluhimi, ki je prisotna tudi pri nas. Po navadi so tarča goljufov ljudje, ki sedijo v lokalih. Nenadoma se pojavi nekdo, ki vam pod nos pomoli listek, na katerem piše, da je gluh in da zbira prispevke. Na listu je tudi znak društva, pod okriljem katerega deluje. Nato je tam tudi seznam, ki ga morate podpisati – ime in priimek, podarjeni znesek in podpis. Na seznamu so po navadi navedeni visoki zneski, tako da če boste iz denarnice privlekli en evro, vas bo "predstavnik društva" grdo gledal. V večini obravnavanih primerov ta društva sploh ne obstajajo, njihov predstavnik pa sploh ni gluh, temveč prevarant. 

Lokalni "taksisti": vidite vozilo z oznako "taxi" in v dobri veri, da vas bo hitro pripeljal na želeno lokacijo, prisedete. A to sploh ni uradni taksi in vozil vas bo po občutno daljši poti. Pogosto se zgodi, da vam pred vožnjo pove, da bo vožnja stala npr. 15 evrov za vse potnike, na koncu pa vas začudeno gleda in pove, da je jasno povedal, da gre za znesek na osebo. Seveda histerično vztraja, da morate "račun" poravnati. 

Turisti so lahka tarča nepridipravov.
Turisti so lahka tarča nepridipravov. FOTO: Thinkstock

Kavarne: na hrvaški obali tujim turistom pogosto ob kavi prinesejo vodo, a ustekleničeno. Tako upajo na kakšen evro več zaslužka, saj domnevajo, da tuji turisti ne vedo, da je na Hrvaškem voda iz pipe pitna.

Zapestnice prijateljstva: nenadoma se vam približa nasmejana oseba, ki vam na zapestje bliskovito natakne zapestnico. Nato seveda zahteva plačilo. Da bi se hitro rešili histerične nadloge, turisti plačajo. 

Menjava valut: še zadnjič so tuji turisti na Hrvaškem menjali svoje valute v kune, a tudi letos ni šlo brez težav in prevar. Prevaranti so pogosto stali pred menjalnicami in ponujali boljše menjalne tečaje. A namesto kun turisti dobijo beloruske rublje, kar se je npr. zgodilo v Buzetu. Podobne prevare se sicer dogajajo tudi v drugih državah.

Najem motorja, kolesa, vozila: najamete motor in ko ga vrnete, lastnik zahteva doplačilo ali drago popravilo, ker je motor poškodovan. Da bi se temu izognili, vedno fotografirajte vozilo, ki ste ga najeli, saj boste tako imeli dokaze o morebitnih prejšnjih poškodbah. Vozilo si oglejte z lastnikom, da bo tudi on videl, da fotografirate in da z vami ni šale. Če si izposodite kolo ali motor, potem uporabite svojo varnostno ključavnico, saj ga lahko lastnik preprosto pobere z ulice in vas obtoži, da ste odgovorni za njegovo krajo. Podobne prevare se dogajajo po celem svetu. 

Žeparji: ti so zgodba zase. Prav povsod so. Najpogosteje delujejo tako, da se vam približajo, nekaj zamrmrajo in poskušajo vzpostaviti fizični stik, kot so trepljanje, potiskanje ali naslanjanje na vas. Na avtobusu izkoristijo voznikovo zaviranje in se pretvarjajo, da so izgubili ravnotežje. In sploh ne boste vedeli, da ste v teh nekaj sekundah ostali brez mobilnega telefona, nakita ali denarnice.

Pogosto se vam približajo tudi z izgovorom, da imate na obleki "ptičji iztrebek", in vam želijo prijazno pomagati. Začnejo ga brisati, v nekaj sekundah pa vam iz nahrbtnika ali torbe poberejo vse, kar si želijo.

Previdno, ko boste naslednjič potovali. 

Vir: Pun kufer

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861