Ker smo v času velikonočnih praznikov, so se seveda podražila jajca. Občutno dražja je tudi čokolada oz. čokoladna jajčka, ki so med temi prazniki obvezna.
Cene kakava so se v torek za kratek čas povzpele na najvišjo raven v zgodovini in presegle 10.000 dolarjev (9.267,90 evra) za tono, nato pa so se v sredo zjutraj ustalile pri 9.622 dolarjev za tono (8.917,57 evra), saj so bile letine v ključnih državah proizvajalkah kakava, kot sta Gana in Slonokoščena obala, zelo slabe. Tudi v Kamerunu, še eni državi proizvajalki kakava, so bile razmere precej podobne.
V zadnjem letu so cene kakava poskočile za približno 231 odstotkov, poroča Euronews.
Zakaj cene kakava naraščajo?
Cene kakava se v zadnjih nekaj mesecih hitro zvišujejo zaradi slabših pridelkov od pričakovanih v zahodnoafriških državah, kot sta Gana in Slonokoščena obala, kar zmanjšuje zaloge kakava po vsem svetu. To je predvsem posledica vremenskega pojava El Nino, ki je decembra lani povzročil neobičajno obilne padavine, zaradi katerih je bolezen močno poškodovala pridelek. Kombinacija podnebnih sprememb in nadaljevanja pojava El Nino je v naslednjih mesecih povzročila tudi izjemno vročino, kar je še dodatno oviralo pridelek.
El Nino še posebej vpliva na kakav in druge pridelke, saj se okrepijo suhi in prašni vetrovi iz puščave Sahara, ki vplivajo na dostop sončne svetlobe do pridelkov. Ker je kakav še posebej občutljiv na sušo, lahko to ostrejše in bolj suho vreme še posebej poslabša pridelek.
K manjšim pridelkom je prispevalo tudi staranje kakavovcev, saj so bolj dovzetni za bolezni. To pomeni tudi, da je njihovo vzdrževanje dražje, zato se je več kmetov odločilo opustiti stara kakavova drevesa in kmetije ter se podati na bolj zelene pašnike.
Zaradi bogatih nahajališč kovin in mineralov, kot so med drugim zlato, uran, železna ruda in diamanti, se je drastično povečalo tudi nezakonito rudarjenje v zahodnoafriških regijah. To je povzročilo veliko izgubo obdelovalnih površin zaradi krčenja gozdov in poslabšanje kakovosti vodnih virov.
Zdi se, da naraščajoče cene kakava ne prinašajo koristi pridelovalcem kakava, ki se še vedno močno spopadajo z višjimi proizvodnimi stroški in manjšim pridelkom. Zato se je več kmetov odločilo, da svoje kmetije in zemljišča s kakavom proda rudarskim podjetjem.
Kaj to pomeni za proizvajalce čokolade?

Več tovarn kakava v Gani in Slonokoščeni obali naj bi zmanjšalo ali ustavilo dejavnosti predelave kakava, ker so zrna predraga za nabavo.
Poleg tega je regulator za kakav na Slonokoščeni obali razkril, da pričakuje, da se bo srednja letina v državi, ki se bo začela aprila, zmanjšala za približno 33 odstotkov na približno 400.000 ton. V tem primeru bi bilo to precej manj kot lani, ko je znašala 600.000 ton, poroča Euronews.
Podobno je tudi Gana napovedala, da bo njena napovedana proizvodnja kakava zdaj znašala približno 650.000 ton, kar je manj od letošnjih 850.000 ton.
Proizvajalec čokolade Hershey's je že opozoril, da bodo rekordno visoke cene kakava letos verjetno vplivale na rast dobička. Glavna izvršna direktorica družbe Hershey's Michele Buck je v pogovoru z analitiki po poročanju BBC dejala: "Ne moremo govoriti o prihodnjih cenah, vendar bomo glede na to, kje so cene kakava, uporabili vsa orodja v naši zbirki orodij, vključno s cenami, kot način upravljanja poslovanja."
Mondolez, lastnik blagovnih znamk Cadbury, Oreo in Toblerone, je leta 2023 prav tako zvišal cene čokolade za do 15 odstotkov in navedel, da bo s tem verjetno nadaljeval, da bi dosegel svoje napovedi prihodkov za letošnje leto. Podjetje je kot enega ključnih izzivov za prihodnje leto poleg cen kakava izpostavilo tudi rast cen sladkorja. Glavni finančni direktor družbe Luca Zaramella je dejal: "Določanje cen je nedvomno ključni element tega načrta. Njen prispevek bo nekoliko manjši, kot smo ga videli leta 2023, vendar je višji od povprečnega leta," poroča AP.
Velikonočna prodaja bo za proizvajalce čokolade verjetno prinesla pozitivne rezultate
Prihajajoča prodaja velikonočne čokolade bo verjetno vsaj kratkoročno ublažila skrbi proizvajalcev čokolade, saj je več proizvajalcev že dvignilo cene velikonočnih jajc in zajčkov, poroča omenjena spletna stran.
Podjetje Which?, ki se ukvarja s storitvami za potrošnike in raziskavami, je razkrilo, da so blagovne znamke, kot sta Toblerone in Lindt, v primerjavi z letom 2023 že povišale cene svojih priljubljenih čokoladnih zajčkov in jajc za približno 50 odstotkov, poroča Euronews. Zmanjšale so se tudi velikosti številnih sladkih dobrot, saj proizvajalci še naprej iščejo načine, kako zmanjšati stroške.
Številni proizvajalci, kot je Hersheys, spodbujajo tudi prodajo izdelkov, ki niso iz kakava, kot so njihovi piškoti in smetana, pa tudi gumijasti medvedki in drugi bonboni, da bi nadomestili višje cene čokolade.
Vendar pa bodo potrošniki letos morda tudi zaradi nenehne krize življenjskih stroškov nekoliko bolj previdni, ko gre za počitniško in nebistveno potrošnjo. To bi lahko omejilo velikonočno prodajo, saj bodo potrošniki nakupovali bolj preudarno in iskali ugodnejše ponudbe, zaključuje omenjeni medij.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV