Tekmovanje za pesem Evrovizije je v sedmih desetletjih obstoja zgradilo prepoznavnost po vsem svetu, pri tem pa se mnogi sprašujejo, kakšna je cena tega tekmovanja. To tekmovanje se razume tudi kot sredstvo politične in gospodarske moči. Leta 2023 to velja bolj kot kadar koli prej.
Glede na to, da vojna v Ukrajini še traja in da je bila ta država lanska zmagovalka, je organizacijo prevzela drugouvrščena Velika Britanija, Rusija pa je bila izključena iz tekmovanja. Vse večji stroški organizacije so nekatere države prisilili v odpoved sodelovanja.
Torej, koliko stane tekmovanje in ali se sploh splača zmagati na Evroviziji? Glasbenikom se seveda splača, kaj pa mestu in državi?
Prvo tekmovanje je bilo leta 1956 v Luganu v Švici, danes pa so med tekmovalci tudi predstavniki neevropskih držav, kot je Avstralija. Vse sodelujoče države, običajno jih je okoli 40, plačajo kotizacijo, poroča spletna stran CNBC.
Največ plačujejo največja evropska gospodarstva: Nemčija, Velika Britanija, Francija, Italija in Španija. Te države so znane kot "pet velikih", sistem plačila pa temelji na načelu solidarnosti, ki pravi, da mora najmočnejši "nositi največje breme". Prav tako se te države samodejno uvrstijo v finale.
Druge države nato prispevajo različne zneske, ki v zadnjih letih znašajo približno 6,5 milijona evrov. Toda zaradi inflacijskih pritiskov, ki so letos močno obremenjevali Evropo, so bile te pristojbine za nekatere previsoke, pri čemer so se Bolgarija, Črna gora in Severna Makedonija iz finančnih razlogov umaknile z letošnjega dogodka.
Vendar glavni strošek gostovanja tekmovanja nosi država gostiteljica, običajno lanska zmagovalka, ki je odgovorna za pripravo nepozabnega šova. Ti zneski so se skozi leta zelo razlikovali.

Leta 2013 naj bi švedsko mesto Malmö za glasbeno tekmovanje Evrovizija odštelo okoli 18,3 milijona evrov. To je precej manj od 38,5 milijona evrov, ki jih je Moskva porabila leta 2009, približno 27,5 milijona evrov, ki jih je plačal Düsseldorf leta 2011, in 50 milijonov evrov, ki jih je leta 2014 dal Kopenhagen.
Na prvem mestu je azerbajdžanska prestolnica Baku, ki je leta 2012 samo za prireditev porabila približno 70 milijonov evrov, nato pa še 92 milijonov evrov za gradnjo novega stadiona, kjer je Evrovizija potekala.
Letos naj bi Združeno kraljestvo za gostovanje tekmovanja porabilo do 27,5 milijona evrov, saj želi gostitelj Liverpool prikazati ukrajinsko kulturo, hkrati pa v najboljši luči prikazati tudi svojo.
Britanska medijska hiša BBC bo kot gostiteljski izdajatelj kril večino stroškov, ki so ocenjeni na 9,2 do 19 milijonov evrov, medtem ko bo država prispevala 11 milijonov evrov. Ta proračun se polni s prodajo vstopnic, sponzorskimi pogodbami in prihodki od spletnih platform. Medtem bodo lokalne oblasti Liverpoola porabile dodatnih 4,6 milijona evrov, večinoma za dogodke zunaj arene.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV