V Evropi je večina prebivalcev desetletja živela, kot da ni omejitev. Nismo vedeli, kaj pomenijo pomanjkanje vode ali redukcije elektrike. Prav tako se nismo ubadali s tem, ali je na trgu dovolj goriv in kakšna je njihova cena. Za hrano smo bili prepričani, da je imamo v izobilju in da lahko decembra jemo jagode. Živeli smo brez večjih skrbi in večino stvari, ki jih v drugih delih sveta primanjkuje, smo v Evropi dojemali kot samoumevne.
Letos pa je prišel trenutek, ko si tudi v Evropi moramo priznati, da smo desetletja po drugi svetovni vojni živeli bolj ali manj brezskrbno. Nekaj, kar je drugje v svetu popolnoma normalno, mi dojemamo kot skrajno in katastrofalno. A časi se spreminjajo in delovanja, ki bi nam morala biti že v krvi, so za nekatere popolnoma nova. Na primer varčevanje z vodo, z elektriko, z ogrevanjem, nato pametno in sezonsko nakupovanje hrane, priprava ozimnice in še bi lahko naštevali.
Tisti starejši se še iz prejšnje države spominjajo določenih ukrepov, ki bi morali biti del našega vsakdana. To so na primer ugašanje luči, ko zapustimo prostor, triki za varčevanje z elektriko, upoštevanje višjega in nižjega toka, ugašanje vode med pranjem posode ali med umivanjem zob ... A nekako se je na to pozabilo, čeprav zadnja leta v javnosti zelo glasno odmevajo opozorila okoljevarstvenikov, da moramo živeti po pameti.
Na Cekin.si smo objavili več člankov na temo, kako varčevati z različnimi energenti, s hrano, pri nakupovanju ... Tokrat pa poglejmo, kako varčevati s toplo vodo.
Nasveti za varčevanje s (toplo) vodo
V KOPALNICI
Kopanje ali tuširanje: tuširanje, saj za kopanje porabimo dvakrat več vode. Tuširanje naj bo kratko, ko se milimo ali šamponiramo lase, pa lahko tudi ali zmanjšamo ali popolnoma ugasnemo vodo.
Umivanje zob: med krtačenjem zob zaprite pipo.
Umivanje rok: tudi med miljenjem rok naj voda ne teče.
Napeljava: preverite, ali so na vodni napeljavi mesta, na katerih kaplja voda.
Sicer ne uporablja tople vode, a kljub temu je dobro vedeti: pri kotličku za splakovanje stranišča preverite, ali pušča in ali voda počasi, a vztrajno, odteka v školjko. Kupite kotliček, ki ima manjše in večje splakovanje.

V KUHINJI
Ročno pomivanje posode ali pomivalni stroj: pomivalni stroj, saj z novimi stroji lahko v primerjavi z ročnim pomivanjem porabimo do 4-krat manj vode in elektrike.
Ročno pomivanje posode: če posodo pomivate ročno, potem se takoj po obedu lotite čiščenja. Tako boste porabili manj vode, saj boste ostanke hrane lažje spravili s posode. Voda naj ne teče – lahko je nekaj natočite v korito, kjer boste nakapali par kapljic sredstva za pomivanje posode. Ko boste vse namilili, spustite umazano vodo iz korita nato pa začnite s splakovanjem – večino lahko sperete z mrzlo ali mlačno vodo, med delom pa curek vode usmerjajte na preostalo posodo, tako da bo večina pene že sprane. S toplo ali vročo vodo operite le posodo, ki je mastna.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV