Cekin.si
Mark Zuckerberg in varnostniki

Novice

Napadi, ugrabitve in pohabljanja: koliko bogataši plačajo za varnost?

M.M.
20. 05. 2025 09.03
0

Grožnje, ugrabitve in požigi: varnost bogatih ni bila še nikoli tako ogrožena. Razkrivamo, koliko stane varovanje milijarderjev in kako zaščitijo svoje otroke.

V času naraščajoče družbene napetosti in celo sovraštva do najbogatejših, postajajo milijarderji vse pogosteje tarča nasilnih napadov, ugrabitve, izsiljevanja in požigov. Posledično vlagajo milijone dolarjev v osebno zaščito, elitne varnostne ekipe in skrivne nadzorne tehnologije, da zaščitijo sebe in svoje družine, poroča spletna stran Forbes.

Milijarderji so za svojo varnost zaskrbljeni bolj kot kdaj koli prej. Napetosti so se stopnjevale decembra po atentatu na izvršnega direktorja UnitedHealthcare Briana Thompsona. Nato so januarja ugrabili Davida Ballanda, soustanovitelja kripto podjetja Ledger, ki so ga napadalci pridržali dva dni in mu pohabili roko. Aprila je bil v hiši milijarderja Steva Sarowitza podtaknjen požar. Po besedah tožilca je osumljenec grozil z ugrabitvijo in zahteval odkupnino.

Ti napadi so prišli v kontekstu naraščajoče nestrpnosti do bogatih in močnih, ki jo spodbujajo premoženjska neenakost, vojne v tujini in izjemno polarizirana politika. Na primer, nedavna Emersonova anketa je pokazala, da je 41 odstotkov volivcev, starih med 18 in 29 let, menilo, da je domnevni umor Thompsona s strani Luigija Mangioneja, ki se je na sodišču izrekel za nedolžnega, "sprejemljiv". Podjetje Nisos za upravljanje tveganj je ugotovilo, da so se grožnje izvršnim direktorjem na spletu v šestih tednih po streljanju povečale za 41 odstotkov.

Koliko stane zaščita milijarderjev? Od 120.000 do več kot 2 milijona dolarjev letno

Meghan Markle z varnostnikom
Meghan Markle z varnostnikomFOTO: Profimeda

Zaradi vsega tega najbogatejši Američani in podjetja, ki jih zaposlujejo, vse bolj iščejo osebno zaščito, je za Forbes povedalo 13 varnostnih podjetij. V petih izmed njih je število zahtevkov za storitve med najvišjimi doslej, v štirih pa rekordno. Allied Universal, največji ponudnik storitev zasebnega varovanja na svetu, trdi, da prejme 1500 odstotkov več zahtevkov za oceno nevarnosti kot v istem času lani.

"Veliko podjetij je nervoznih," pravi James Hamilton, svetovalec pri Gavin de Becker in ustanovitelj Hamilton Security Group. Podjetja, ki šele začenjajo vlagati v vodstveno zaščito, so na slabšem, pojasnjuje, ker ni dovolj zanesljivih varnostnih podjetij, ki bi pokrila vse potrebe, številna pa so že angažirana na dolgi rok. "Če mi kot lastniku podjetja rečete: 'Hej, nekoga želimo zaposliti za 90 dni, dokler se razmere ne umirijo', vam takoj povem, da tega ne bom naredil."

Najem dokaj uglednega telesnega stražarja lahko stane 'le' 120.000 dolarjev na leto (106.477 evrov). Toda strokovnjaki redko priporočajo tak pristop kot resno zaščito. Pravzaprav večina ameriških milijarderjev nima osebnega stražarja za polni delovni čas. Najpogosteje so angažirane ekipe, ki spremljajo grožnje in uhajanje osebnih podatkov na internetu (običajni stroški v najelitnejših podjetjih so od 200.000 do 300.000 dolarjev na leto, kar je od 177.502 do 266.253 evrov); vozniki, usposobljeni za osebno varnost (250.000 do 500.000 dolarjev za dva voznika, kar je od 221.877 do 443.630 evrov); varnost doma, vključno s kamerami in oboroženimi stražarji (od 750.000 do več kot 1 milijon dolarjev, kar je od 665.467 do več kot 887.290 evrov); in zaščita med potovanjem (stroški so odvisni od lokacije). 

Celotna direktorska zaščitna ekipa, ki običajno vključuje vse našteto, skupaj z občasnimi medicinsko usposobljenimi telesnimi stražarji in specialisti, ki zavarujejo lokacije pred prihodom, stane najmanj dva milijona dolarjev (skoraj 1,8 milijona evrov), pogosto pa še precej več.

Lažni telesni stražarji in pomanjkanje strokovnjakov za varnost

Lionel Messi, njegov telesni stražar in navijač, ki je pritekel na zelenico
Lionel Messi, njegov telesni stražar in navijač, ki je pritekel na zelenicoFOTO: Profimedia

Pomanjkanje strokovnjakov je privedlo tudi do povečanja števila ljudi, ki se predstavljajo kot varnostni strokovnjaki na internetu. Industrija je regulirana na ravni zvezne države; nekateri imajo stroge licenčne zahteve, drugi pa ne. Zaradi pomanjkanja nacionalnih standardov veliko strank težko loči prave strokovnjake od goljufov.

"Zelo enostavno je igrati osebo, ki je zadolžena za zaščito vodstvenih delavcev," pravi Chris Falkenberg, ustanovitelj podjetja Insite Risk Management. "Vložki so precej nizki. Potrebujete državno licenco in to je le nekaj dni usposabljanja. Dovoljenje za orožje? Tudi precej enostavno. Potem kupite večnamenska sončna očala in izgledajte kot varnostna ekipa."

Najdražji primeri varovanja: Zuckerberg, Pichai, Spiegel

Po ocenah strokovnjakov, ki jih je anketiral Forbes, člani ekipe pogosto zaslužijo 200.000 dolarjev na leto, kar je 177.502 evrov. Te stroške včasih krijejo podjetja kot del kompenzacijskih paketov vodstvenih delavcev. Davčni zakonik ZDA dovoljuje zaposlenim, da ugodnosti odštejejo od svojih davkov, če obstaja dokazan razlog za pomisleke glede varnosti. 

Mark Zuckerberg
Mark ZuckerbergFOTO: Profimedia

Lani je Snap plačal 2,8 milijona dolarjev (skoraj 2,5 milijona evrov) za osebno zaščito izvršnega direktorja in soustanovitelja Evana Spiegla. Alphabet je za izvršnega direktorja Sundarja Pichaija plačal 8,3 milijona dolarjev, kar je 7,4 milijona evrov. Meta je za zaščito Marka Zuckerberga in njegove družine namenila 24,4 milijona dolarjev, kar je 21,7 milijona evrov. 

Verjetno pa Zuckerberg iz lastnega žepa krije tudi dodatne stroške varovanja. Ima eno največjih ekip za osebno zaščito med ameriškimi milijarderji, verjetno okoli 20 ljudi s polnim delovnim časom, ocenjujeta dva strokovnjaka. "Je neverjetno pustolovski in se spusti v najrazličnejše nore stvari, ker lahko," pravi Michael Julian, izvršni direktor MPS Security. "Ta človek ima s seboj celotno ekipo, kamor koli gre, tudi ko gre na tek ali gorsko kolesarjenje. Ima tudi ekipo, specializirano samo za vodne športe, izurjeno v vseh reševalnih veščinah."

Kdo je najbolj ogrožen?

Čeprav se zdi očitno, da so slavni bolj dovzetni za večja tveganja, so grožnje pogostejše tistim, ki delajo v sektorjih, ki povzročajo jezo in burijo javnost, pravi Michael Evanoff, nekdanji vodja urada ameriške vlade za diplomatsko varnost in trenutni direktor strategije pri Verkadi. "To so farmacevtski sektor, energetski sektor, zdravstvo in zavarovalništvo."

Kdo ogroža bogataše? Od nezadovoljnih zaposlenih do spletnih kriminalcev

Kim Kardashian v Parizu leta 2016 v dneh pred ropom
Kim Kardashian v Parizu leta 2016 v dneh pred ropomFOTO: Profimedia

Grožnje so lahko nasilne, vendar je pogostejša oblika kriminala, s katero se soočajo milijarderji, goljufija, ki jo pogosto zagrešijo sorodniki, sedanji ali nekdanji zaposleni ali drugače povezani posamezniki. Nezadovoljni zaposleni bi lahko na primer ponaredil poročilo o stroških, kar počne forenzični računovodja, ne ekipa za fizično varnost.

Otroci milijarderjev: tarče, ki se jih zaščiti pod krinko

Velik del varnostnih skrbi ultrabogatih je osredotočen na njihove otroke, ki so lahko v nevarnosti ugrabitve, zlorabe s strani skrbnikov ali nesreč in drugih običajnih situacij, ki lahko doletijo katerega koli otroka. Največje nevarnosti so, ko se otroci gibljejo, še posebej, če to počnejo po ustaljenem urniku, na primer ko gredo na obšolske dejavnosti.

Šole so običajno varnejše, vendar še vedno prinašajo določena tveganja. Amanda Uhry, ustanoviteljica Manhattan Private School Advisors, ugotavlja, da tudi elitne zasebne šole nimajo vedno temeljito preverjenih zaposlenih ali nimajo osnovnih varnostnih ukrepov, kot je zaklepanje vhoda in preverjanje osebnih dokumentov. Starši se vse pogosteje odločajo za šole glede na stopnjo varnosti, pravi Uhry, zlasti ko gre za predšolske otroke.

Otroci so še posebej ranljivi

"Raven strahu med višjimi sloji v New Yorku in njihovimi otroki je dosegla najvišjo vrednost vseh časov. In to ni izjema. V Los Angelesu ljudje govorijo isto," pravi in dodaja, da starši kot dodaten vir tesnobe navajajo tudi predsodke, povezane z vojnama v Ukrajini in Gazi.

Kljub vse večji zaskrbljenosti se redko zgodi, da ima milijarderjev otrok ob sebi telesnega stražarja, ne glede na to, ali je v šoli ali izven nje. Otrokom je to pogosto neprijetno ali pa nočejo imeti občutka, da je njihovo gibanje strogo omejeno. Uhry pravi, da pogosteje vidi bogate starše milijonarje, ki svojim otrokom zagotavljajo strogo in vidno zaščito, medtem ko se milijarderji ali zvezdniki tega izogibajo, ker jih bolj skrbi, da njihovi otroci ne bodo imeli vtisa normalnega življenja. "Ti ljudje so pametni in vedo, kaj se bo zgodilo z njihovim otrokom, če ima milijarde dolarjev in ne bo sposoben samostojno delovati in biti neodvisen."

Rešitev? Zaščita otrok pod krinko. Dan Linskey, direktor svetovalne družbe Kroll za obvladovanje tveganja, pravi, da je nekoč poslal ekipo v civilu na univerzo hčerke svoje stranke, ki je prejemala grožnje. "Seveda nismo želeli motiti njihove rutine," pravi. "Mislim, da se še danes ne zaveda, da je bila zaščitena in da so jo ljudje nadzorovali." Hčerko druge stranke so na skrivaj našli sredi noči, potem ko je bil njen mobilni telefon med potovanjem nedosegljiv - napravi je zmanjkalo baterije.

Starši včasih skrijejo sledilne naprave v stvari, ki jih imajo njihovi otroci, pogosto brez njihove vednosti. Varnostno osebje je včasih zaposleno kot na videz navadno osebje v šoli. Nekateri otroci obiskujejo šolo pod lažnim imenom, predvsem priimkom; pogostejša je pri mlajših otrocih, ki se morda sploh še ne zavedajo svojega polnega imena.

Glede na to, da so bogati in močni trenutno izjemno osredotočeni na zaščito sebe in svojih družin, se sektor osebne varnosti širi, vendar ta rast verjetno ne bo trajala dolgo. "Zdaj so vsi zelo osredotočeni na to in sumim, da bo čez 12 mesecev veliko manj. Sojenje Luigiju Mangioneju se bo kmalu začelo, to bo povečalo zaskrbljenost, nato pa se bo spet umirilo," zaključuje Linksey.

Vir: Forbes

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji! 

Najbolj brane novice:

Gora sanj in njena cena: Koliko denarja potrebujete za osvojitev Everesta?

Odkrijte skriti biser Sredozemlja: Pafos vas čaka po super ceni!

Zaposlena v hrvaškem hotelu o tem, kaj morate vedeti o hotelskih kamerah

UI Del vsebine je ustvarjen s pomočjo generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 947